Ambargolar hukuka aykırı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 25, 2024
Spor

Ambargolar hukuka aykırı

Ambargolar hukuka aykırı

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, KKTC’nin hakız ambargolara maruz kaldığını ve bunun hukuka aykırı olduğunu kaydetti.
Kıbrıs Türkü’nün dünyadan izole edilmesinin, en temel gereksinimlerden mahrum bırakılmasının uluslararası hukuk disiplinleriyle örtüşmediğini vurgulayan Kılıç, “Biz bu konuda maruz kaldığımız haksızlıkları ve hak talebimizi haykırmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz hukuka aykırı olan bu ambargolar adım adım son bulacak” diye konuştu.
Suat Kılıç, Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenen ve KKTC dahil 7 farklı ülkeden sporcuların katılacağı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I. Üniversite Spor Oyunları’nın bu anlamda KKTC için önemli bir başlangıç olacağını vurguladı.
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı I. Üniversite Spor Oyunları’nın açılışına ve bir dizi etkinliğe katılmak için Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, dün beraberindeki heyetle Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan’ı ziyaret etti.
Ziyaret sırasında Kılıç’a Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Atasayan’a ise Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları eşlik etti.
Mutlu Atasayan ve Suat Kılıç ziyaret sırasında basına açıklamalar yaptı.

Atasayan, Kılıç’ı ağırlamaktan mutlu


Açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nda değerli konuklar ağırladıklarını dile getiren bakan Atasayan, duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın büyütüldüğüne ve yenilendiğine de dikkat çeken Suat Kılıç, Mutlu Atasayan’a görevinde başarılar dileyerek, “Sayın Atasayan’a yeni binasında, milletimize devletimize hayırlı ve güzel işler yapma imkanı temenni ediyorum” dedi.

Kılıç: En önemi organizasyon

KKTC futbolunun başta Türkiye olmak üzere Avrupa’ya açılaması ile ilgili çalışmaları olup olmadığına yönelik soruyu yanıtlayan bakan Suat Kılıç, Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenen I. Üniversite Spor Oyunları’na KKTC dahil 7 farklı ülkeden sporcuların katılacağını hatırlatarak, bu adımı önemli bir başlangıç olarak niteledi.
KKTC’nin kuruluşundan bu yana ilk defa böyle uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacağını dile getiren Kılıç, “Temennimiz atılan bu adımın her yıl daha da büyümesi, futbol dâhil farklı uluslararası etkinliklerin adada yapılabilmesidir” diye konuştu.
Suat Kılıç, KKTC’nin haksız ambargolara maruz kaldığını belirterek, ambargoların hukuka aykırı olduğunu kaydetti.
Kılıç, “Avrupa Birliği’nin özgürlük, hukuk ve demokrasi disiplini olduğuna dem vurulan bir süreçte, adadaki halkın izole edilmesi, en temel gereksinimlerinden mahrum bırakılması, yaklaşık 300 bin insanın uluslararası müsabakalardan uzak tutulması hukuk dışı bir yaklaşımdır. Biz bu konudaki haksızlıkları ve hak talebimizi haykırmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz hukuka aykırı olan bu ambargolar adım adım son bulacak” ifadelerini kullandı.

20 Temmuz ve Güzelyurt Zafer’e tartan pist

Suat Kılıç, ayrıca Girne 20 Temmuz Stadı ile Güzelyurt Zafer Stadı’ndaki koşu pistlerinin tartan yapılacağını da açıkladı.
KKTC’nin ve ülkeye yüksek öğrenim için Türkiye ve üçüncü ülkelerden gelen gençlere hizmet edecek projelere devam edeceklerini kaydeden Suat Kılıç, “Finansman ihtiyacını beraberinde getiren projeler bunlar. Türkiye Hükümeti’nin bizim arkamızda sağlam durması sayesinde biz bu işleri yapabiliyoruz” dedi.
Söz konusu tesislerde, gençlere okul saatleri dışında, anne ve babaların veremediği eğitimin verileceğini vurgulayan Kılıç, tesislerin TC’nin katkıları ile yapılacağını ancak tesislerde gençlere hizmetin Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verileceğini kaydetti.
Kılıç, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile iş birliğinin, TC ile KKTC arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde sürdürüldüğünü belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar