KıbrısManşet

Alsancak Belediyesi’nden heyecan yaratan proje


Alsancak Belediyesi’nin, “Girne-Alsancak Alternatif Üst Yol ve Köprüler” projesinin tanıtımı, geçtiğimiz akşam, Gökay Boğaçhan Kültür Merkezi’nde yapıldı

“ÇOK GÜZEL BİR PROJE OLDU”: Ataser: Alsancak Belediyesi olarak, proje mühendisimiz Çağın Akansu, projedeki köprülerimizin tasarımını yapan Megaron Design ve mimarımız Turuğsan Arslankelle ile birlikte çok güzel bir proje yaptığımıza inanıyoruz. Hedefimiz, Alsancak’ı, Çevre Yolu’na olduğu gibi bağlamaktır

 

Pınar BARUT

Alsancak Belediyesi’nin hazırladığı ve içinde 2 köprünün de bulunduğu, 3,5 kilometrelik ‘Girne-Alsancak Alternatif Üst Yol ve Köprüler’ projesinin tanıtımı, geçtiğimiz gün gerçekleştirildi.

Alsancak Belediyesi Gökay Boğaçhan Kültür Merkezi’nde yapılan tanıtım gecesine, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, HP Girne Milletvekili Jale Refik Rogers, TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler ve Çevre Koruma Dairesi Müdürü Osman Bora Çağakan’ın yanı sıra, bölge halkından çok sayıda kişi de katıldı.

Tanıtımda, Lapta Belediye Başkan Fırat Ataser, Karayolları Mühendisi Çağın Akansu ve Megaron Design direktörlerinden Mimar Turuğsan Arslankelle, birer konuşma yaparak, projeyle ilgili soruları yanıtladı.

 

Ataser: Belediye olarak güzel bir çalışma yaptığımıza inanıyoruz

Proje tanıtımında, ilk sözü Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser aldı. Belediye olarak, güzel bir çalışma yaptıklarına inandıklarını söyleyen Ataser, düzenlenen tanıtım gecesinin amacının da, tüm katılımcıların fikir ve görüşlerini almak olduğunu ifade etti.

“Biz Alsancak Belediyesi olarak, öncelikle köprülerin projesini yaptık. İkinci etapta da köprüler arasındaki bağlantı yollarının, birbirini tamamlaması noktasında çalışmamızı bütünlüklü bir şekilde tamamladık” diyen Ataser, hedeflerinin, Alsancak’ı, Çevre Yolu’na olduğu gibi bağlamak olduğunu belirtti.

 

Yaklaşık maliyet 6,5 milyon TL

Bu projeyle, Mulla Bağdaş Caddesi’ni, Yeşiltepe Atatürk Caddesi’ne bağlayacaklarını, Yeşiltepe Atatürk Caddesi’ni de, Kani Akansu Caddesi’ne bütünleyeceklerini belirten Ataser, hedeflerinin, Hasan Uzun Petrol denilen bölgeye kadar, üstten bir çevre yolu yaratmak olduğunu söyledi.

Projeyi belediyenin öz kaynaklarıyla hayata geçireceklerini dile getiren Ataser, yaklaşık maliyetin de, 6,5 milyon Türk Lirası olmasının beklendiğini ifade etti.

 

Akansu: Alt yapı, köprü bağlantıları projelendirildi

Tanıtım gecesinde konuşan ve projedeki yolların altyapısı ve köprü bağlantılarını hazırlayan Karayolları Mühendisi Çağın Akansu, Hasan Uzun Petrol denilen bölgeyle, Alsancak Mezarlığı bölgesi arasında yer alan hattın, 2 yerde dere yatağıyla kesildiğini dile getirdi.

Akansu, yaptıkları çalışmayla, yolun yasal genişliğinin yakalanması, altyapı eksikliklerinin giderilmesi, eksik ve hatalı kaldırımların ve yağmur suyuyla ilgili altyapı çalışmaların konusunda hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Akarsu, projede yer alan 2 köprünün, Karayolları standartlarına uygun, trafik konusunda güvenli ve sağlıklı olması için köprü yerleşim çalışmalarını da yaptıklarını ifade etti.

 

Arslankelle: Beldenin trafik sorununun ortadan kalkacağına inanıyorum

Gecede, projede yer alan köprüleri tasarımını yapan Megaron Design adına konuşan Mimar Turuğsan Arslankelle, projenin tamamlanmasının ardından, beldenin trafik sorununun ortadan kalkacağına inandıklarını ifade etti.

KKTC’de, projedeki 2 köprüye benzer bir köprünün bulunmadığının altını çizen Arslankelle, 2 yerde dere yatağının olmasının, ciddi büyük köprü ayaklarını zorunlu kıldığını belirtti.

 

“Realistik, uygulanabilir ve maksimum yarar sağlayacak bir proje”

Projede yer alan küçük köprünün iki ayağı arasındaki mesafenin 30 metre, ikinci köprünün ayakları arasındaki açıklığın ise 60 metre olduğunu belirten Turuğsan Arslankelle, “Uygulanabilir, realistik, belediye ve kamu bütçesini zorlamadan ama maksimum yarar sağlayacak bir proje hazırladık” dedi.

Köprülerin tasarlanması sırasında, mevcut arazi altyapısının, mevcut mülkiyet yapısının ve hali hazırda var olan yolun devamlılığının ön planda tutulduğunu belirten Arslankelle, projede yeni yollar tasarlanmadığını, projenin temelinin, mevcut yolun genişletilerek, en iyi şekilde köprülere bağlanmasının olduğunu vurguladı.

 

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı