KıbrısManşet

Alaköprü’den yola çıkan gemi KKTC’ye yanaştı


Duygu ALAN – Türkiye’den KKTC’ye su taşıyan boru hattında arızanın giderilmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Türkiye Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından görevlendirilen ekip, gemi ile bu sabah arızanın meydana geldiği  Alaköprü’den yola çıktı, güzergah boyunca boru hattı kontrol edildi. Gemi öğle saatlerinde Güzelyalı Pompa İstasyonu’na ulaştı.

 

Gemi 1

 

Öte yandan Geçitköy Barajı’nda bugün itibari ile 7. 7 milyon metreküp su kaldığı öğrenildi.

Havadis’e konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Geçitköy Barajı’ndaki 7. 7 milyon metreküp suyun Ağustos ayına kadar KKTC’nin su ihtiyacını karşılamaya yeteceğini ancak, yerel kaynakların da devrede olduğundan bu sürenin daha da uzadığını belirtti.

Bakan Oğuz, Türkiye’den KKTC’ye su taşıyan boru hattında arızanın giderilmesine ilişkin çalışmaları da Havadis’e değerlendirdi.

 

DSİ

Oğuz, şunları kaydetti:

“Türkiye’den KKTC’ye su taşıyan boru hattında meydana gelen arıza ile ilgili tespit ve çalışma yapmak için ekipler gemi ile bu sabah Alaköprü’nün orda, arızanın olduğu noktadan yola çıktı, güzergah boyunca hattı kontrol ederek öğle saatlerinde KKTC’ye geldi. Ekipler, incelemeleri doğrultusunda rapor hazırlayacak, ilgili rapor, DSİ tarafından değerlendirilecek. Çalışmanın bugün bitirilmesi bekleniyor. 1 hafta içerisinde herhalde rapor çıkar.

 

DSİ

 

“Boru üretimi başlıyor”

 

 Ay sonuna boru üretimi de başlamış olacak. Montaj Temmuz ayı içerisinde başlayacak. Bununla ilgili de 483 milyon TL montaj ihalesi ihale edildi. İhaleyi Kalyon firması aldı.

Boru imalatı da 10 boru için yaklaşık 35 milyon TL ihale edildi. İhaleyi Fıratpen firması aldı. Firma  Mersin Taşucu’nda fabrikayı kurdu üretimine de başlıyor. Borular üretildikten sonra denize indirilip yüzdürülüp montajlanacak.

 

 

Baraj

 

“Yerel kaynaklar devrede”

 

 Geçitköy Barajı’nda 7.7 milyon metreküp su kaldı. Bu miktar bizi normalde Ağustos sonuna kadar götürür ama yerel kaynakların takviyesiyle daha uzun süre yetecek kadar suyumuz olacak. Şuan yerel kaynaklar devrede. Yerel kaynaklardan kullanılan su, yerel yönetimlere verilen fiyatlardan verilecek.

Suyun yerel kaynaklardan mı yoksa Geçitköy Barajı’ndan mı kullanıldığının tespiti ise sayaçlardan yapılıyor. İki ayrı sayaç var. Yerel kaynaklar elektrik yerel yönetim tarafından karşılanırsa tonu 10 kuruş, elektriği biz verirsek tonu 25 kuruş.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı