KıbrısManşet

Akaryakıt zammına cılız protesto


Akaryakıt zammını protesto eden bir grup, Başbakanlık önünde ve Mağusa’da dün kontak kapatma eylemi yaptı

Başbakanlık önü tıkandı: Kontak kapatma eylemi için Başbakanlık önünde, toplanan grup birkaç otobüs ve arabayla yolu tıkadı. Eylemcilerin kontak kapatarak araçlarıyla yolu tıkaması sonucu polis trafik akışını başka güzergahlara yönlendirdi. Eylem yarım saat sürdü.

Polis ceza kesti: Akaryakıt zammı Mağusa’da da kontak kapatma eylemi ile protesto edildi. Eylem sırasında trafik akışı kısa süreliğine durdu.  Anıt Çemberi’nde kontak kapatan birkaç eylemciye polis “trafiği aksattıkları” gerekçesiyle ceza kesti.

Sosyal medya üzerinden “Kontak Kapatma Eylemi-Benzin ve Motorine Zam-Gel da Gorkma” sloganları ile örgütlenen bir grup, dün başkent Lefkoşa’da ve Mağusa’da trafikte kontak kapatarak akaryakıt zammını protesto etti. Eyleme bazı dernekler de destek verdi. Lefkoşa’da yapılan protesto eyleminde saat 11.30 itibarıyla birkaç araç ve otobüs Başbakanlık önündeki yola bırakıldı. Başbakanlık yolu üzerinde kontak kapatan iki otobüs ile birkaç araba kısa bir süre trafik akışının aksamasına neden oldu. Polis bölgede güvenlik önlemleri aldı, trafik akışını başka güzergahlara yönlendirdi. Aynı eylem Mağusa’da da gerçekleştirildi fakat katılım tek tük olunca, polis eylemcilere “trafiği aksatma” cezası kesti.

Kurumanastırlı: Canımız yandı

Başkent Lefkoşa’da yapılan eylemde, eylemciler adına basın açıklaması yapan Hasan Kurumanastırlı, sosyal medya üzerinden örgütlendiklerini ve hiçbir siyasi parti veya sivil toplum örgütüne bağlı olmadıklarını vurguladı.

Kurumanastırlı, zammı yapanların halka hesap vermesini istedi, “Bizler zamlardan canı yanan vatandaşlar olarak buradayız” dedi.

Hasan Kurumanastırlı bazı katılımcılar adına yaptığı konuşmada ayrıca eylem yerinde eylem hakkını elden almaya yönelik bir tavırla karşılaştıklarını da savundu.

Yılmazışık: Tüketici korunmuyor

Kontak kapatma çağrısına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tüketiciler Derneği de destek verdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmazışık da Başbakanlık önünde pankart açarak zamları protesto etti.

Yılmazışık, hükümetin aldığı önlemlerde tüketicileri koruyacak hiçbir madde yer almadığını da savunarak bu durumu eleştirdi.

Hükümete bu konuda yardımcı olmayı istediklerini ifade eden Yılmazışık, birleşik faiz uygulamasının kaldırılmasının esas atılması gereken adım olduğunu söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı