SinemaSürmanşetYaşam

Akademi, Brando yerine Oscar sahnesine çıkan Littlefeather’den 50 yıl sonra özür diledi

Amerikan yerlisi Sacheen Littlefeather yıllar sonra gelen özüre yanıt verdi1973’teki Oscar Ödülleri’nde Marlon Brando’nun kazandığı Oscar’ı reddetmek için sahneye çıkan Sacheen Littlefeather (Küçüktüy), Akademi’nin 50 yıl sonra gelen özrüne cevap verdi.
Marlon Brando, o sene Baba’daki (The Godfather) rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştı.Brando, Amerikan yerlilerini yanlış tanıtan film endüstrisine tepki olarak Oscar’ı reddetmiş, bu açıklamayı yapması için de sahneye Littlefaether’ın çıkmasını istemişti.

26 yaşındaki Littlefeather, 60 saniyelik konuşmasının ardından yuhalamalar ve ırkçı söylemler ile karşı karşıya kalmıştı.

85 milyon kişinin izlediği yayının ardından Littlefaether’ın gerçekten bir Amerikan yerlisi olmadığı ve hatta Brando’nun metresi olabileceğine dair iddialar ortaya atılmıştı. BBC’ye konuşan Littlefeather tüm bu iddiaları reddetmişti.

15 Ağustos’ta Akademi, web sitesinden yayımladığı bir metinle Littlefeather’dan özür diledi.

Açıklamada Littlefeather’ın “haksız bir muameleye uğradığı ve istismar edildiği” yıllar sonra ilk kez dile getirildi.

Metinde şu ifadeler yer aldı:

Yaşadığın duygusal yük ve sektördeki kariyerinin uğradığı zararın telafisi yok. Gösterdiğin cesaret çok uzun süre kabul görmedi. En içten özürlerimizi ve takdirimizi sunuyoruz.

Littlefaether, özürün metninin ardından Hollywood Reporter’a konuştu ve “Bu özrü duyacağım günü göreceğimi hiç düşünmemiştim” dedi. Bugün 75 yaşında olan Littlefeather şunları ekledi:

Biz yerliler çok sabırlı insanlarızdır, sadece 50 yıl beklemek zorunda kaldım! Espri yeteneğimizi her zaman canlı tutmamız gerek, hayatta kalmamızın yolu bu.

 

Independent Türkçe, MedyascopeNYPost

Derleyen: Aylin Şener

 

Başa dön tuşu