DünyaManşet

ABD’de birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi

George Floyd için düzenlenen protesto gösterilerinde polis arabası yakıldıABD’de siyah Amerikalı George Floyd Pazartesi günü Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürüldü. Ardından düzenlenen protesto gösterileri dün akşam da sürdü. Ülkede birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

En az 30 kentte George Floyd için düzenlenen protesto gösterilerinin çoğu barışçıl olsa da bazı bölgelerde polisle protestocular arasında çatışma çıktı. Araçlar ve binalar kundaklanırken, polis zaman zaman göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı.

Protesto gösterilerinin düzenlendiği kentler arasında Minneapolis, Los Angeles, New York, Chicago, Atlanta, Washington ve Philadelphia; gece sokağa çıkma yasağı ilan edilen şehirler arasında ise Philadelphia, Portland ve Louisville de var.

Philadelphia’daki George Floyd için düzenlenen protesto gösterilerinde çıkan çatışmalarda 13 polis yaralandı, en az 35 kişi gözaltına alındı. Kentte bazı dükkanlar yağmalandı, polis araçları kundaklandı.

george floyd'un öldürülmesi protesto

Trump: Çetelerin gösterilere egemen olmalarına izin veremem

ABD Başkanı Donald Trump “sakin olunması” çağrısı yaptı ve “çetelerin gösterilere egemen olmalarına izin veremeyeceğini” söyledi.

Floyd’un ölümüyle ilgili olarak “üçüncü derece cinayet” ve “taksirle adam öldürme” ile suçlanan 44 yaşındaki eski polis memuru Derek Chauvin yarın yargıç karşısına çıkacak.

Chauvin, Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından görevden alınan dört polisten biriydi.

George Floyd'un öldürülmesi protesto

Sosyal medyada yayımlanan ve ABD’de infial yaratan görüntülerde, Chauvin diziyle Floyd’un boğazına bastırıyor, Floyd ise “Nefes alamıyorum” diyordu.

george floyd'un öldürülmesi protesto george floyd'un öldürülmesi protesto george floyd'un öldürülmesi protesto george floyd'un öldürülmesi protesto george floyd'un öldürülmesi protesto george floyd'un öldürülmesi protesto george floyd'un öldürülmesi protesto george floyd'un öldürülmesi protesto george floyd'un öldürülmesi protesto


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı