ABD Kıbrıs’ta çözümden ümitli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

ABD Kıbrıs’ta çözümden ümitli

ABD Başkanı Obama ile Başkan Yardımcısı Biden müzakerelerdeki ilerlemeye destek belirtti

 ABD’DEN DESTEK VE ÖVGÜ: ABD Başkanı Obama, Yunanistan, Türkiye, tüm ilgili taraflar ve ABD ile işbirliği içinde Kıbrıs sorununun kalıcı ve adil bir çözüme ulaşılacağı ümidini dile getirdi. Başkan Yardımcısı Biden ise Liderlerin kat ettiği ilerlemeyi övdü

 

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs Rum lider Nicos Anastasiades ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmak için sağladıkları ilerlemeden dolayı övdü.


Yapılan bir açıklamada, “Başkan Yardımcısı Rum lider Nicos Anastasiades ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birer telefon görüşmesi yapmış, liderleri ve müzakere heyetlerini çok çalışmalarından ve Kıbrıs’ı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon şeklinde yeniden birleştirecek bir anlaşmaya yönelik tarihi ilerlemeden dolayı övmüştür” denildi.
Açıklamada, liderlerin Başkan Yardımcısına barış müzakerelerindeki hızı koruma taahhütlerini yeniden teyit ettikleri, müzakereler için 20 Kasım’da İsviçre’de yeniden toplanacakları ve daha fazla ilerleme bekledikleri belirtildi.

Obama: İşbirliği içinde çözüme ulaşılacak

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Yunan Başbakanı Aleksis Tsipras ile görüşmesinin başında yaptığı kabul konuşmasında, Yunanistan’ın, Türkiye, tüm ilgili taraflar ve ABD ile işbirliği içinde Kıbrıs sorununa kalıcı ve adil bir çözüme ulaşacakları ümidini dile getirdi.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar