DünyaTürkiye

Almanya’dan darbe ile ilgili çok önemli bilgiler







Ankara’nın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında merkeze çağırdığı, Almanya’daki NATOüslerinde görevli çok sayıda askeri personelin, Türkiye’ye dönmediği bildirildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, bugüne kadar diplomatik pasaportsahibi yaklaşık 60 Türk vatandaşı, görevlerinin sona ermesi, geri çağrılmaları ve pasaportlarının iptal edilmesine rağmen Almanya’dan ayrılmadı.




Bunların çoğunun Dışişleri Bakanlığı mensubu değil, NATO üslerinde görevli askeri personel olduğu, bir kısmının Almanya’ya iltica talebinde bulunduğu öğrenildi. 60 kişi arasında, yalnızca resmi görevliler değil, diplomatik pasaport sahibi ailemensuplarının da bulunduğu belirtiliyor.



Almanya’da iltica talebinde bulunanlar arasında, görev süresinin sona ermesine rağmen Ankara’ya dönmeyen, ailesi ile birlikte Almanya’da sığınma talebinde bulunan, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Savunma ve Kara Ataşesi A.D. de bulunuyor.

ÜÇ DİPLOMAT İHRAÇ EDİLDİ

Habere göre, diplomatik kaynaklar, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında merkeze çağırdığı Almanya’da görevli üç diplomatın Ankara’ya geri döndüğünü, bunların soruşturmalar sonucunda geçen ay kamudan ihraç edildiğini kaydediyorlar.

2013 yılından bu yana Berlin’de görev yapan K.A. Başkâtip, 2014 yılından bu yana Berlin’de görev yapan F. Ö.G. ve S.G. ise İkinci Kâtip unvanına sahip bulunuyordu.Almanya’daki Türk diplomatik temsilciliklerinde çalışan Dışişleri Bakanlığı mensubu iki idari memurun ise, Ankara tarafından geri çağrılmalarına rağmen dönmedikleri öğrenildi. Bunlardan birinin üniversitede akademik çalışmasına devam etmek amacıyla, diğerinin ise eşinin Alman vatandaşı olması nedeniyle Almanya’da kalmayı tercih ettiği belirtildi.

ANKARA BASKISINI SÜRDÜRÜYOR

Türkiye’ye dönmeyip sığınma başvurusunda bulunanlar Ankara-Berlin hattında gerginliğe yol açıyor. Geri çağırılan, pasaportları iptal edilen kamu görevlilerinin listesini müttefik ülke başkentlerine ileten Türkiye, ilgili kişilere sığınma hakkı tanınmaması yönünde girişimlerini sürdürüyor.

Yürütülen soruşturmaların “milligüvenliğe tehdit” ile ilgili olduğu, müttefik ülkelerden “darbe girişiminde bulunduğu şüphesi olanlara arka çıkmamaları” beklentisinin aktarıldığı belirtiliyor.

ÖNEMLİ BİLGİLERE SAHİPLER

Almanya’dan Türkiye’ye dönmeyen askerler arasında, NATO’da kritik görevlerde yer alıp, önemli bilgilere sahip olan personelin bulunması, sadece Berlin’i değil diğer ittifak üyesi ülkeleri de kaygılandırıyor.Deutsche Welle Türkçe’ye konuşan bir yetkili, “Gelişmeleri dikkatle izliyor, süreçleri hassasiyetle değerlendiriyoruz” bilgisini aktardı.









Başa dön tuşu