KıbrısManşet

4 Milyonluk kavga


Hükümet sendikalarla ek mesai konusunda uzlaştı. Sendikalar eylemlerini kaldırdı. Hükümet bu uzlaşı ile 20 milyon yerine 16 milyon TL kadar tasarruf sağlayacak

BAREME GÖRE: Varılan uzlaşıya göre ek mesailer hükümetin Kanun Hükmünde Kararname’de belirlediği gibi saatlik asgari ücrete göre değil, çalışanın baremine göre ödenecek. Ancak herkesin toplam ek mesai ek mesai ücretinden yüzde 15 kesinti yapılacak

5 AYDA 16 MİLYON: Hükümet ile sendikalar arasında varılan uzlaşı önümüzdeki 4 ayı kapsayacak. Ağustos ayı ek mesaisi ise Kamun Hükmünde Kararname’ye göre hesaplanacak. 4 ay için yapılacak yüzde 15 kesinti ve Ağustos ayı tasarrufunun toplamının 16-17 milyon TL olacağı hesaplanıyor

HERKESİN ELİ TAŞ ALTINDA: Başbakan Erhürman: Uzlaşı 1 Eylül-31 Aralık arasını kapsıyor. Varılan uzlaşı belli bir ücret rakamı değil, herkesin elini taşın altına koymasıyla ortaya çıkan bir sonuçtur. Bu dönem toplumsal seferberliğe ihtiyaç duyulan bir dönemdir

ESKİ ORANLARA GERİ DÖNÜLDÜ: KTAMS Başkanı Bengihan: Uzlaşı ile ek mesai ödenekleri resmi tatillerde bire bir buçuk ve idari tatillerde bire bir nokta bir şeklinde uygulanmaya devam edecek. Ödeme barem skalasındaki saat başı ücrete göre yapılacak

Kamuda örgütlü 5 sendika “ek mesaideki yeni düzenleme” gündemiyle Başbakan Tufan Erhürman ile dün bir araya geldi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTMAS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası ile Gümrük Çalışanları Sendikası’nın (Güç-Sen) başkan ve yönetim kurulu düzeyinde temsil edildiği toplantıya Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile Maliye Bakanı Serdar Denktaş da katıldı. Toplantıda sendikalarla hükümet, ek mesaide tasarrufu içeren yeni bir formül üzerinde uzlaştı.  Buna göre ek mesai asgari ücrete bağlı değil bareme bağlı olarak verilecek ancak, ek mesai alan herkesin ek mesai toplamında yüzde 15 kesintiye gidilecek.

Erhürman: Ek mesailerden brüt %15 kesintiye gidilecek

Başbakan Tufan Erhürman 1 Eylül itibarıyla yılsonuna kadar ek mesailerden %15 tasarruf yapılması konusunda sendikalarla uzlaştıklarını açıkladı.

Erhürman, dün kamuda yetkili 5 sendikanın temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve sendikacılarla birlikte basına açıklama yapan Erhürman, içinde bulunulan ekonomik darboğaza dikkati çekerek, tüm tarafların elini taşın altına koyması gereğine işaret etti.

Başbakan Erhürman 1 Eylül itibarıyla yılsonuna kadar ek mesailerden %15 tasarruf yapılması konusunda sendikalarla uzlaştıklarını kaydederek, varılan uzlaşmanın belli bir ücret rakamı değil, herkesin elini taşın altına koymasıyla ortaya çıkan bir sonuç olduğunu dile getirdi.

Erhürman bunu önemsediğini ve toplumsal seferberliğe ihtiyaç duyulan bu dönemde halka olumlu bir mesaj verildiğini ifade etti.

Bugünden itibaren kamu görevlerinde eski randımanlı şekilde işlerin dönmeye devam edeceğini söyleyen Erhürman, “Ellerini bizimle birlikte taşın altına koyan tüm sendikacı arkadaşlara teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Bengihan: Toplam ek mesai tutarı üzerinden %15 kesintiye gidilecek

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, ek mesailer konusunda hükümetle uzlaşıya varıldığını, ek mesailerle ilgili yasa gücündeki kararnamenin 1 Eylül itibarıyla kalkacağını, Aralık sonuna dek tüm ek mesailerden yüzde 15 kesinti yapılacağını belirterek, “Ek mesai yapmama eylemini kaldırdık” dedi.

Bengihan, Başbakanlıkta hükümetin sendikalarla yaptığı “ek mesai” toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin toplumsal seferberlikle aşılması gerektiğini ve bu bilinçle halkın da hak ettiği hizmetleri alabilmesinin önündeki engellerin kaldırılması adına fedakârlık yapma zamanının geldiğini belirten Bengihan, hükümetle varılan mutabakata göre, 1 Eylül itibarıyla YGK’nin yürürlükten kaldırılacağını, Aralık sonuna kadar her ayın sonunda çıkacak ek mesai ödeneklerinde yüzde 15 tutarında kesinti yapılacağını ifade etti.

“Herkesin barem skalasındaki saat başı ücreti neyse o uygulanacak”

Bugünden itibaren Yasa Gücündeki kararnamenin ortadan kalkmasıyla ek mesai ödeneklerinin resmi tatillerde bire bir buçuk (1.5) ve idari tatillerde bire bir nokta bir (1.1) şeklinde uygulanmasına devam edileceğini bildiren Bengihan, barem skalasında herkesin saat başı ücreti ne ise onun uygulanacağını vurguladı.

“Birlik beraberlik mesajı…”

Tasarruf edebilme noktasında ülkenin içinde bulunduğu durumu düşünerek hükümetin işbirliğini olumlu bularak halkın mağduriyet yaşamaması adına bu kararın alındığını anlatan Bengihan, birlik beraberlik mesajı vermek için hükümetle bu anlaşma yaptıklarını söyledi.

Bengihan, Aralık sonuna kadar, toplam ek mesailer üzerinden brüt yüzde 15 kesinti yapılacağını, ek mesailerin 4 aylık toplam tutarından yüzde 15’lik kesinti yapılmasının ön görüldüğünü ifade etti ve KTAMS, KAMU-SEN, TIP-İŞ, Hemşireler ve Ebeler Sendikası ve GÜÇ-SEN’e bağlı çalışanlar olarak %15 tasarruf yapılmasında örgütlerin fedakârlık yapacağını belirtti.

Ortak açıklama

Bu arada, KAMU-SEN tarafından basın kuruluşlarına gönderilen ve KTAMS, KAMU-SEN, TIP-İŞ, Hemşireler ve Ebeler Sendikası ve GÜÇ-SEN adına KTAMS Başkanı Güven Bengihan imzasıyla yayınlanan açıklamanın tam metni şöyle:

“Sendikalarımız KTAMS, KAMU-SEN, TIP-İŞ, Hemşireler ve Ebeler Sendikası ve GÜÇ-SEN; hükümetin yayınlamış olduğu Kanun Hükmünde Kararname sonrası başlatmış olduğu ek mesaiye gitmeme eylemini, dün hükümet yetkilileriyle yapılan görüşme sonrasında uzlaşıya varılması sonucunda kaldırmıştır.

Sendikalarımız; ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve halkın alım gücünün düşmesi nedeniyle toplumun tüm kesimlerinin fedakârlık göstermesi adına uzlaşı kültürüyle hükümet yetkilileriyle görüşme yapmıştır.

Yapılan toplantı sonrasında; 1 Eylül itibarı ile Kanun Hükmünde Kararname’nin ortadan kalkmasıyla çalışanların 1 Eylül – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yapacakları ek mesailerden fedakârlık göstererek alacakları toplam aylık brüt ek mesailerinin %15’inden kesinti yapması noktasında uzlaşıya varılmıştır.

Sendikalarımız ile hükümet yetkilileri arasında yapılan görüşme sonrasında alınan kararlar şöyle;

“1 Eylül 2018 itibarı ile ek mesai ödenekleri konusunda yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname yürürlükten kaldırılacak;

Tüm çalışanların ek mesai ödenekleri barem skalasındaki maaşları üzerinden normal çalışma ve idari tatil günleri için bire bir nokta bir (1.1), hafta sonu tatilleri ile diğer resmî tatil günleri için bire bir nokta beş (1.5)üzerinden hesaplanacak,

1 Eylül – 31 Aralık tarihlerini kapsayan dört aylık süre için her bir ek mesai çalışanından, her ayın sonunda çıkan toplam brüt ek mesai ücreti üzerinden %15 kesinti yapılacak.

Sendikalarımız bundan sonraki süreçte de ülkemizde yaşanan ekonomik krizden çıkış noktasında verilecek olan her türlü mücadelede toplumun tüm kesimleriyle birlikte en ön saflarda yer almaya devam edecektir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı