10 ADIMLA YAZA FİT GİRİYORUZ - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Magazin

10 ADIMLA YAZA FİT GİRİYORUZ

Sevgili okurlarım bu hafta sevgili Dyt. Fatma Hacet ile yaptığımız ropörtajımızda ‘10 adımla’ yaza fit girmenin sırlarını paylaşıyoruz. Gerçek Diyetisyenlerin sesini dinleyin.Hayatımız boyunca sağlıklı kiloda kalıp, sağlığımıza bu şekilde dikkat etmek istiyorsak sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmeli ve bunları tüm hayatımız boyunca uygulamamız gerekmektedir. ‘Nasıl kilo verebilirim, nasıl ince olabilirim’ diyen insanların bunu anlayabilmeleri çok önemlidir. ‘yaza kadar şu kadar kilo vermeliyim’ gibi kısa bir zaman diliminde verilmesi düşünülen kilolar sadece o dönem için size geçici bir mutluluk sağlayacaktır, çünkü siz geçici bir çözüm yolunu seçmiş olacaksınız. Sonbahar veya kış aylarına geçtiğimizde bu ilkeleri uygulamıyorsanız o dönem vermiş olduğunuz kiloları tekrardan geri alacaksınız. Devamlı kilo alıp vermek ise vücudumuza, en az kilolu bir vücudun verebileceği zarar kadar olacaktır. 

          1-GÜNE KAHVALTI YAPARAK BAŞLIYORUZ


Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, bu aylarda yapılacak kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı. Kafein içeren içecekler yerine süt, taze sıkılmış meyve suları veya bitki çayları yer almalıdır.

  • ÖĞÜN ATLAMIYORUZ

Yaşamımızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığımızın korunması açısından esastır. Bu nedenden dolayı 4 besin grubumuz olan;1.süt ve süt ürünleri, 2. Et,yumurta,tavuk, balık,kuru baglagiller,3. Sebze ve meyveler, 4. Tahıl ve türevlerinin bulunduğu besinlerden en az 3 ana ve 3 ara öğün yeterli miktarlarda alınmalıdır.

 

  • YAĞ MİKTARLARINI MİNİMUMA ÇEKİYORUZ

Yağ tüketimine dikkat edilmeli, katı margarin ve tereyağından kaçınılmalı, yoğun yağlı etlerden uzaklaşılmalı, yemeklerde kullandığımız yağ miktarları azaltmalı, pişirdiğimiz etli yemeklere ekstradan yağ eklenmemelidir. Yemeklerimizi yağda kızartmak yerine, haşlama, buğulama veya ızgara yöntemiyle pişirmeyi tercih etmeliyiz.

  • BOL BOL SU İÇİYORUZ    

Bir gün içerisinde 8-10 bardak su içmeliyiz yani bu da yaklaşık 2,5 litre su demektir.

‘ Neden bu kadar su içmeliyiz’ derseniz de; vücudumuzun su toplamaması için ki vücutta su miktarında azalma oldukça depolanan yağ miktarı da artar. Özellikle geceleri vücudumuz su alamadığı için sabah uyandığımızda hemen bir bardak su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Öğlen ve akşam yemeklerinden önce içeceğiniz bir bardak su, iştahı bastırıp, mideyi doldurur ve sindirime iyi gelir. Spor yapmadan önce içilen bir bardak su ise yine metabolizmayı çalıştırır ve kas glikojeninin tükenmesinin önüne geçer.

 

  • TAZE SEBZE VE MEYVE YİYORUZ

Hazır işlenmiş gıdaların taze olarak yenilmesi gerekmektedir. Sebze ve meyve gibi yiyeceklerin mümkün olduğunca mevsiminde üretilen ürünler olmasına, çiğ veya suyu sıkılmış (posalı) olarak yenilmesine özen gösterilmelidir. Özellikle marul, brokoli, ıspanak vb. gibi pek çok yeşil sebzenin de sağlıklı bir diyet için temel gıdalar olduğunu bilmeliyiz.  . Ayrıca hareketsizlik nedeniyle artan sindirim problemlerinin önlenebilmesi için posa içeriği yüksek olan kurubaglagilleri tüketmeye özen göstermeliyiz.

su-icmek-trhaberler

  • BASİT KARBONHİDRAT VE ŞEKERDEN OLABİLDİĞİMİZCE UZAK DURUYORUZ

Vücut ağırlığımızın kontrolü için; basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinlerin yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tam tahıl ürünleri tüketilmeliyiz. İllaki tatlı tüketilmek isteniyorsa ise sütlü tatlılar veya meyveli tatlılar tercih edilmelidir.

  • DONDURULMUŞ HAZIR VE KONSERVE ÜRÜNLERDEN KAÇIYORUZ

Hayatımızda kolaylık sağlayan pek çok dondurulmuş hazır yiyecekler vardır ancak bunların hiçbirinin özellikle de kilo verirken hayatımızda yeri olmamalıdır çünkü dondurulmuş gıdalarda ve konserve ürünlerin içerisinde  pek çok  gıda katkı maddesi yer almaktadır.

  • MÜMKÜM OLDUKÇA FAZLA HAREKET EDİYORUZ

Vücut ağırlığımızın kontrolü için düzenli olarak haftada en az 3 gün yarım saat fiziksel aktivite yapmalıyız. Peki Fark etmeden de gün içerisinde egzersiz yaparak fiziksel aktivitemizi artırabileceğimizi biliyor muyuz?, nasıl  derseniz de; Duruşumuzu düzeltmek adına dik durmaya çalışarak, aracımızı gideceğimiz yerden daha uzağa park edip yürüyerek, alışveriş poşetlerini taşıyarak, merdiven inip-çıkarak, telefonda konuşurken yürüyerek.

Haftada-2.5-Saatten-Fazla-Koşanlar-Erken-Ölüyor

  • YEMEKLERİNİZİ YAVAŞ YAVAŞ VE KÜÇÜK LOKMALAR HALİNDE YİYORUZ

Yemeklerinizi olabildiğince yavaş ve küçük lokma haline getirerek yemek size tokluk hissi oluşturacak ve bu da az yememizi sağlayacaktır.

 

  • GÜNDE 8 SAAT UYUYORUZ

Uykusuzluk stres hormonlarımızı uyandırır ve buda bizim daha çok yememize böylelikle de kilo almamıza neden olur. Yeterince uyuyup dinlenen bir insan vücudu gündüz saatlerinde daha hızlı bir metabolizmayla hızlı yağ yakabilir bu yüzden günde 8 saat uyumalıyız.

SAĞLIKLI VE MUTLU BİR HAFTA DİLERİM.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar