Kürsüye uzaktan baktılar

13
Kürsüye uzaktan baktılar

 

Cem DAĞDELEN

Türkiye Bisiklet Şampiyonası’nda yabancı sporcu uygulamasına tabi tutulan KKTC bisikletçileri dünde yapılan yarışlarda dereceye girmelerine rağmen madalyalarını alamadı.
Niğde’de yapılan Türkiye Şampiyonası’na KKTC’den dört sporcu katılırken Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun aldığı karar nedeniyle Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden Taçam Gökbörü, Şükrü Günsoy, Eral Aşina, yakın Doğu Üniversitesi’nden Soner Akbaş yarış listelerinde yer almayıp tasnif dışı yarıştırıldı.

Günsoy’dan sonra Gökbörü de kürsüye çıkarılmadı

Şampiyonanın ilk gününde yapılan zamana karşı sürat yarışında Şükrü Günsoy en iyi üçüncü zamanı elde etmesine rağmen kürsüye çıkarılmazken ayni uygulama dünkü yarışta Tacam Gökbörü’ye de yapıldı.
50 kilometre Yol Koşusu’nda Master A kategorisinde yer alan Taçam Gökbörü finişi ilk sırada geçmesine rağmen ortaya koyduğu performans göz ardı edilerek kürsüye çıkarılmadı.

Federasyona tepki

Bisiklette DAÜ Kulübü’nün antrenör ve temsilcisi olan Taçam Gökbörü, KKTC Bisiklet Federasyonu’nu yaşanan olaylar karşısında yeterli tepkiyi almamakla suçladı.
Gökbörü;  26 yıllık bisiklet hayatında ilk kez böyle bir uygulama ile karşı karşıya kaldığını açıklarken
uluslararası tepkilerden korkulduğu için derecesinin resmen ilan edilmemesine ve sporda tek çıkış noktası olarak görülen Türkiye’de bile böylesi bir uygulamaya tabi tutuldukları için sitem etti.