Kıbrıs, mutlu ülke sıralamasında 65’inci sırada

0
157
kıbrıslı rum

Pazartesi günü yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu 2017’ye göre, Kıbrıslı Türkler Kıbrıslı Rumlardan daha mutlu. 155 ülke arasında Kuzey Kıbrıs 61, Güney Kıbrıs 65’inci sırada yer aldı. 

Bugün açıklanan 2017 Dünya Mutluluk Raporu’na göre Norveç Danimarka’yı geride bırakarak dünyanın en mutlu ülkesi oldu. Türkiye 69. sırada yer alırken, Kuzey Kıbrıs 61, Güney Kıbrıs ise 65’inci oldu.  İsrail ve Kosta Rika ise sürpriz şekilde ilk 15 ülke arasında yer alıyor. 155 ülke arasında en az mutlu olan ülkeler ise Suriye ve Yemen oldu.

Danimarka, İzlanda, İsviçre, Finlandiya, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve İsveç ilk on ülke arasında yer alıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2012 yılında başlatılan bir girişim olan Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın (SDSN) ürettiği rapora göre Kuzey Avrupa ülkeleri en mutlu ülkeler.

Sahra altı Afrika’daki ülkeler ile Suriye ve Yemen listede yer alan 155 ülke içerisinde en mutsuz ülkeler arasında yerlerini aldılar.

SDSN direktörü ve BM Genel Sekreteri özel danışmanı Jeffrey Sachs, “Mutlu ülkeler sağlıklı refah dengesine ve sosyal sermayeye, yani toplum içerisinde yüksek derecede güven, düşük eşitsizlik ve hükümete güvene sahipler” dedi.

Listenin en sonunda ise Güney Sudan, Liberya, Gine, Togo, Ruanda, Tanzanya, Burundi ve Orta Afrika Cumhuriyeti oluşturdu.

Avrupa ülkelerinden Almanya 16. sırada, İngiltere 19. sırada ve Fransa 31. sırada yer aldı. ABD ise bir sıra gerileyerek 14. oldu.

Kaynak: Cyprus Mail – Çeviri: HK Ajans