Başkan yok, transfer yok

0
15
Başkan yok

 Başkanını seçemediği için teknik direktörünü de belirleyemeyen kulüpler, 15 Temmuz’a kadar devam edecek “Serbest transfer hakkı”na sahip oyuncuları takibe aldı

 Özellikle “Süper Lig” kulüpleri başkan adayı çıkarmakta zorlanırken, ertelenen genel kurullar ile transferlerin de gerçekleşmesi zora giriyor

Futbolda lig mücadelelerinin tamamlanmasının ardından kulüpler olağan ve mali genel kurullarını gerçekleştirmeye başladı. Ancak birçok kulüp, başkan adayı bulunamaması dolayısıyla sıkıntı içinde. Başkan arayışında olan ve buna bağlı teknik direktör boşluğunu da dolduramayan camialar, transfer konusunda kilitlenmiş durumda.

Serbest transferler başladı
Serbest transfer hakkı bulunan oyuncuların yaptığı transferler dışında başka transferlerin gerçekleşememesi de bu sürecin durgun olmasını beraberinde getirdi. 2013-2014 sezonu ana transfer döneminde “serbest transfer” yapacak olan futbolculara tanınan müracaat süresi 10 Haziran’da başlarken, transfer müracaatları kabulü 15 Temmuz’da sonuçlanacak. Serbest transfer hakkından faydalanan Serhan, Serkan ve Uğur Yenicami’ye gitmiş, Sabri ve Raif kardeşler de Küçük Kaymaklı ile anlaşmaya varmıştı.
Serbest transferin gerçekleşmesinde Amatör Yerli Futbolcu Tescil ve Transfer Talimatı gereği müracaatta bulunacak futbolcuların; 15 Temmuz 2012 tarihi Pazartesi günü (müracaat tarihinin sonu günü olan bu tarih dahil) itibarıyla 28 yaşını doldurmuş, 29 yaşından gün almış ve kulübüne aralıksız 3 yıl hizmet etmiş olması gerekiyor. 28 yaşından büyük ve “serbest transfer” hakkından daha önce yararlanmış olan futbolcular için de kulübüne aralıksız 3 yıl hizmet etmiş olmaları şartı aranıyor.

1 Temmuz öncesi transferde sessizlik hakim
Geçmiş dönemlerde haziran ayında birçok kulüp genel kurullarında başkanları belirleyip transfere hız vermişti. Ancak 2013-2014 sezonu öncesinde özelikle “Süper Lig” kulüpleri başkan adayı çıkarmakta zorlanıyor. Başkan arayışını sürdüren kulüpler bu çıkmaz dolayısıyla teknik patronlarını belirlemede, buna bağlı olarak da ekipler kadrolarını şekillendirmede sorun yaşıyor. Kulüplerin resmi transfer başlangıç tarihi öncesinde zaman zaman ön protokol ve prensip anlaşmaları yaptığı süreçte bu girişimler 2013-2014 sezonu için düşük seviyede.
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) talimatları çerçevesinde tüzük gereği 1 Temmuz transfer sezonu başlangıcı olarak değerlendiriliyor. KTFF 2012-2013 futbol sezonu olağan genel kurul toplantısı 22 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek, yeni sezonun da planlaması ve faaliyet programları da onaylanmış olacak.