KıbrısManşet

Ziyaret eden çok, çözüm üreten yokCAS (Cyprus Airport Services) çalışanlarının,  şirketin tasfiye kararı sonrası başlattığı açlık grevi 8’inci gününe girdi. Grevde, düne kadar 10 kişi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.
Eniz ORAKÇIOĞLU

Ercan Havaalanı’nda 10 yıldır yer hizmeti veren CAS şirketi (Cyprus Airport Services) 17 Aralık’taLefkoşa Kaza Mahkemesi’nin  tasfiye kararı ile kapatıldı. 133 çalışanın şirketin kapatılması ile işsiz kalması neticesinde ise çalışanların bir kısmı hak aramak için Ercan Havaalanı çemberinde açlık grevi başlattı. 20 Aralık’ta CAS çalışanlar tarafından başlatılan açlık grevi, maaşlarını alamayan çalışanların maaşlarını alana kadar ve başka bir iş imkanı kendilerine sunulana kadar devam edeceği söylendi. Havadis’in dün Ercan Havaalanı çemberinde ziyaret ettiği CAS mağdurları, açlık grevinde 7 günde 10 kişinin hastanelik olduğunu söyledi. Öte yandan açlık grevi yapan CAS çalışanlarına diğer CAS çalışanları ve aileleri de grev yerine giderek destek veriyor.

Başbakanla ilk görüşmeden sonuç çıkmadı

Açlık grevinin başlatıldığı 7 gün boyunca bazı bakan ve milletvekillerinin ziyaret ettiği çalışanlar, açlık grevin sonlandırılması için Başbakanla görüşmelerinden çıkacak olumlu haberi bekliyor. Hafta başında CAS çalışanlarından bir grup sözcü ve sendika yetkilileri Başbakan Erhürman’la görüşmüş ama oradan çıkan sonuç çalışanların grevi sonlandırması için yeterli olmamıştı.

İş istiyorlar

Çalışanlar haklarını alana kadar açlık grevini sonlandırmamakta kararlı. Alamadıkları maaşları ve tazminatları yanında yeni bir iş isteyen çalışanlar, CAS’ın devletin bir kurumu olduğunda ısrarcı olarak, başka bir işin hakları olduğunu savundu.

Başa dön tuşu