“Zerre” filmi ödüle doymuyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Sinema

“Zerre” filmi ödüle doymuyor

“Zerre” filmi ödüle doymuyor

Gösterim günü salonda izdiham yaşanmasına sebep olan ve yoğun istek üzerine ikinci kez gösterilen “Zerre”, 15 Kasım 2012, Perşembe gecesi Malatya’da gerçekleşen ödül töreninden “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Kurgu” ödülleriyle ayrıldı.

Farklı bir sinemasal anlatım dili ile dikkatleri üzerine çeken “Zerre”, kızı ve annesi ile küçük bir evde yaşayan Zeynep‘in (Jale Arıkan) haksız yere işten atılmasıyla, üç kişilik bir ailenin hayatta kalmak için verdiği zorlu mücadeleyi anlatıyor. Tek bir karakter üzerinden ilerleyen öykü yapısı, omuzda hareketli kamera kullanımı, gerçek işçilerden ve fabrika mekanlarından oluşan gerçekçi anlatım biçimi ile “Zerre”; küçük bir insan öyküsü üzerinden “varoluşu” arıyor. Filmin en ilgi çekici yanı ise, öykünün içinde yatan sembolik anlatım dili. Gündelik hayatta her zaman fark edemediğimiz uçuşan parçacıklar, filmin içinde bir oyuncu gibi görev alıyor ve Zeynep’in sorunlarla dolu dünyasının evrendeki yerini betimliyor.


Bu yıl 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen”, “En İyi İlk Film”, “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “SİYAD” ödüllerine layık görülen “Zerre”; 3. Malatya Film Festivali ödül töreninden de “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Kurgu” ödülleriyle döndü.

Jale Arıkan (Zeynep) başrolü üstlendiği ödüllü filmde; Rüçhan Çalışkur (anne), Ergun Kuyucu (Kudret), Özay Fecht (Seniha), Remzi Pamukçu (Remzi) gibi isimler de oyunculuklarıyla göz doldurdu. Filmin görüntü yönetmenliğini Macaristan’dan Marton Miklauzic üstlenirken, filmdeki yıpranmış doku, başarılı sanat yönetmeni Azeri Tora Aghabayova’ya ait.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar