Kategorisiz

Zelenskiy: Rusya ile müzakereler sürüyor ancak somut hiçbir şey yokUkrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini ancak henüz somut bir sonuç olmadığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna ve Rusya arasındaki barış görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Zelenskiy, “Ancak şu anda sadece sözler var, somut hiçbir şey yok” dedi.
Zelenskiy, Ukrayna kuvvetlerinin Donbas bölgesinde Rusya’nın yeni saldırılarına hazırlandığını da dile getirdi.“Topraklarımızı kimseye vermeyeceğiz”

Zelenskiy, Telegram hesabından yayınladığı videoda ise “Topraklarımızın bir metresini bile kimseye verecek değiliz” ifadesini kullandı.

“Müzakerede konuşulan Kiev ve Çernihiv bölgelerinden Rus ordusunun sözde çekilmesinin aslında Ukrayna askerlerinin başarısı olduğunu biliyoruz. Oturdukları rahat koltuktan bizim askerlerimize savaşmayı öğretenleri savaşa bilhassa iştirak etmeye davet ediyorum.”

“Barış zamanında dünya siyasetçilerinin alıştığı müzakere konularının oluşmasının savaş sürecinde beklenmesi yanlış” diyen Zelenskiy, “Donbas bölgesinde yeni darbelerini gerçekleştirmeyi planlayan Rus ordusunun birikmesini görebiliyoruz” dedi.

”Rusya’ya yönelik yaptırımlar artırılmalı”

Zelenskiy bu açıklama öncesinde Norveç Parlamentosu’na hitap etti.

Avrupa’nın Rusya’dan sonra ikinci büyük gaz tedarikçisi olan Norveç’i Avrupa için daha fazla enerji sağlamaya çağırdı.

Zelenskiy “Rusya’ya yönelik yaptırımlar artırılmalı. Avrupa limanları Rus gemilerine kapatılmalı” dedi.

”Önümüzde yapılacak çok iş var”

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise, İstanbul müzakerelerinin kısa kesildiğine ilişkin iddiaları yalanlayarak, “Ukrayna tarafı pozisyonunu formüle etti, kağıda döktü, bunu olumlu karşılıyoruz. Şimdiye kadar bu mümkün olmamıştı. Önemli bir gelişme bu. Geri kalan kısımda ise umut verici bir ilerleme, bir atılım tespit edemedik. Önümüzde yapılacak çok iş var” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da müzakereleri değerlendirerek, “Müzakere sonuçları ileriye dönük olumlu gelişme” ifadesini kullandı.

Öte yandan Ukraynalı müzakereci David Arakhamia müzakerelere yarın çevrim içi devam edileceğini duyurdu.

Arakhamia, Ukrayna’nın Zelenskiy ve Putin’in biraraya gelmesi önerisinde bulunduğunu ancak Rusya’nın “Taslak bir anlaşma üzerinde daha yapılacak işler var” yanıtını verdiğini söyledi.

Başa dön tuşu