Kıbrıs

Bu zamla maaş farkı 86 yıl sonra kapanır


UBP-DP Hükümeti, Bakanlar kurulu sonrası yaptığı açıklamada  47/2010 sayılı GÖÇ Yasası’ndan işe giren kamu çalışanlarına %1 artış yaptıklarını ve bu artışın GÖÇ Yasasından işe giren kamu çalışanları ile diğer çalışanlar arasındaki farkı bir nebze olsun azaltmak adına yapıldığını kamuoyu ile paylaşmıştır.

Yapılan bu açıklama kesinlikle bilimsellikten uzak ve gerçekçi bir Maliye politikası ile yakından uzaktan alakası olmayan bir açıklamadır. Bugün GÖÇ Yasasından lise mezuniyeti gerektiren hizmet sınıfında işe başlayan bir kamu çalışanı ile 7/1979 sayılı Kamu Görevlileri Yasasından işe başlayan kamu çalışanları arasındaki maaş farkı, Hayat Pahalılığının maaşlara yansıtılması sonrası bürüt 826 TL 35 Kuruş iken bu durum üniversite mezuniyeti gerektiren hizmet sınıfları için bürüt Bin 18 Türk Lirası 19 Kuruştur. Hükümetin GÖÇ Yasasından işe giren kamu çalışanlarına yapmış olduğu artı %1’lik ek artış ile bu fark bugün lise mezuniyeti gerektiren hizmet sınıfında bürüt 818 Türk Lirası 94 Kuruş olurken, üniversite mezuniyeti gerektiren hizmet sınıfında bu fark bürüt Bin 12 Türk Lirası 29 Kuruşa inmektedir.

Rakamlardan da görüleceği üzere UBP-DP Hükümetinin GÖÇ Yasasından işe giren kamu çalışanlarına yapmış olduğu bu %1 artış ile GÖÇ Yasasından işe giren bir lise mezuniyeti gerektiren hizmet sınıfındaki kamu çalışanı ile diğer çalışanlar arasındaki fark bürüt 7 TL 41 Kuruş, GÖÇ Yasasından işe giren bir üniversite mezuniyeti gerektiren hizmet sınıfındaki kamu çalışanı ile diğer çalışanlar arasındaki fark bürüt 5 TL 90 Kuruş kapanmıştır. GÖÇ Yasasından işe giren kamu çalışanlarına yapılan  %1 artış ile fark Lise Mezuniyeti gerektiren Hizmet Sınıflarında çalışanlar için 56 yıl, üniversite mezuniyeti gerektiren hizmet sınıflarında çalışanlar için 86 yıl sonra kapanacaktır.

Sendikamız KTAMS bu çerçevede UBP-DP Hükümetini artık halka yanlış bilgiler vermemeye ve bir an önce sendikalar ile bir araya gelerek bu GÖÇ Yasasını ortadan kaldırmak için diyalog yolunu kurmaya ve çalışma yapmaya davet ederiz.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı