Sağlık

Yüz Haritası Nedir? Cildiniz Size Sağlık Sorunları Hakkında Ne Anlatıyor
Bu yazımızda Yüz Haritası nedir? ve bize sağlığımız konusunda neler anlatoyor sorularına cevap bulmaya çalışacağız. Çoğu insan, zaman zaman sivilce, cilt kuruluğu, kızarıklık ve düzensiz cilt tonu gibi problemler yaşayabilir.
Bu tarz cilt problemleri yaşıyorsanız, tedavi için bu cilt koşullarına neyin sebep olduğunu ve altta yatan olası nedenleri merak ediyorsanız, hem eski Çin tıbbı hem de Ayurveda tıbbına dayanan binlerce yıllık bir teori olan Yüz Haritasını keşfetmek isteyebilirsinBugün hala yüz haritalama tekniklerini kullanan uygulayıcılar, bize temel dayanakların bunlar olduğunu söylüyor: sivilce veya kızarıklık gibi rahatsızlıkların yüzünüzde ortaya çıkması; vücudunuzun başka bir yerlerinde, özellikle böbrekler, karaciğer ve kalp gibi büyük organlarda olup bitenleri temsil ediyor olabilir.

Bugün hala yüz haritalama tekniklerini kullanan uygulayıcılar, bize temel sorunların bunlara dayandığını söylüyor: sivilce veya kızarıklık gibi cilt rahatsızlıkların yüzünüzde çıkmasının, vücudunuzun başka bir yerlerinde yaşanan problemleri temsil ediyor, özellikle böbrek, karaciğer ve kalp gibi büyük organlarda olup biten sorunları.


Yüz Haritası Nedir?

Yüz haritası, birinin yüzünü etkileyen problemler ve genel sağlığı arasında bağlantı kurmayı içeren eski bir tıbbi tekniktir.

Bazı dermatologlar da dahil olmak üzere uzmanlar yüz haritalamanın Doğu ve Batı tıbbi felsefelerinin unsurlarını birleştiren bir yaklaşım olduğunu düşünmektedir.

Çünkü alerji, beslenme, stres seviyeleri, hormonlar, genetik, yaş ve kişilik tipi / vücut yapısı (doshas olarak da adlandırılır) gibi cilt / yüz durumlarının çeşitli nedenlerini dikkate alır.

Akne için yüz haritalama, bu teorinin en popüler uygulamalarından biridir. Çene veya alın gibi yüzdeki bazı bölgelerde tekrar tekrar gelişen aknenin belirli nedenleri vardır.

Yüz haritalama ayrıca kızarıklık, gıda alerjilerinden kaynaklanan döküntüler, çizgiler, şişlik ve kırışıklıklar gibi sorunları tedavi etmek için de kullanılabilir.

Yüz haritası kökenlerine bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir, ancak çoğu yüz en az 10 farklı bölgeye ayrılır.


Yüz Haritası Şeması

Cilt sorunlarının altında yatan nedenleri anlamaya yardımcı olarak kullanılabilecek temel yüz haritası şeması:

Yüz Haritası

Alnınızdaki lekeler

İnce bağırsak ve mesaneden etkilenir; stres, zayıf sindirim ve uyku yoksunluğuna bağlı olabilir

T bölgesi ve burun üstünde ki akneler

Böbrekler, mide, mesane veya dalakta bir dengesizlik olduğunu gösterir. Akne, burun deliklerinin yakınında geliştiğinde, bağırsakla ilgili sorunlara ve ince bağırsağın iltihaplanmasına da bağlı olabilir.

Kaşlarınızın sağ tarafındaki çizgiler ve kırışıklıklar

Öfke gibi duyguları bastırdığınızı gösterir. Geleneksel Çin Tıbbına göre bu, zayıf karaciğer fonksiyonuna bağlı olabilir ve affetmeme problemleri ile de ilgili olabilir.

Kaşlarınızın sol tarafındaki çizgiler ve kırışıklıklar

Karaciğer ve dalağın işlevleri ile ilgili problemleri temsil edebilir.

Kaşların üstündeki boşluklar veya çizgiler

Kalp fonksiyonları ile ilgili bir sorunu temsil eder

Göz altındaki şişlikler

Zayıf böbrek fonksiyonuna bağlı olduğu söylenir

Çene ve Ağız Çevresinde Akne

Üreme sistemindeki dengesizlikler, kalın bağırsak, kolon ve mide sorunları nedeniyle oluştuğu söylenir.

Akne dudakların ve alt çenenin altında oluştuğunda, dalak ve böbrekler de dahil olmak üzere tüm sindirim sisteminin düzgün çalışmadığını gösterebilir.

Kızarık yanaklar

Mide, karaciğer ve akciğerlerin işlev bozukluğuna bağlanabilir; ayrıca bir bağışıklık tepkisi, solunum sorunları veya alerjileri gösterebilir.

Kızarık burun

Yüksek tansiyon ve inflamasyon gibi kalp ile ilgili sorunları gösterebilir.

Boyundaki tahriş

Bağışıklık sistemini etkileyen stresi temsil edebilir.

Kaynak: Yüz Haritası Nedir? Cildiniz Size Sağlık Sorunları Hakkında Ne Anlatıyor

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu