Yürek dayanmaz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
KıbrısSürmanşet

Yürek dayanmaz

Eltutan

Küçük yaşta geçirdikleri yüksek ateş nedeniyle beyinlerinde hasar oluşan iki kardeş ve ailesi yardım bekliyor. Bebek gibi bakıma muhtaç olan iki çocuk için baba Hamza Eltutan devletten ilgi istiyor

 


“KÖTÜYE GİDİYOR”: Kızları Nevin ve Göknur’un küçük yaşta yüksek ateş nedeniyle geçirdikleri havale sonucu beyinlerinde hasar oluştuğunu anlatan anne Bayram Eltutan, kızlarının her geçen gün gözlerinin önünde daha da kötüye gittiğini ve bu durumun kendisini kahrettiğini söyledi

 SEVGİ İLE YAPIYOR: 18 ve 23 yaşındaki iki kızının bebekmiş gibi bakımlarını yaptığını anlatan anne Bayram Eltutan, kızlarının konuşamadığını, yürüyemediğini, bütün ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığını, bunu da büyük bir sevgi ile yaptığını ifade etti

BABA YETİŞEMİYOR: Kahramanmaraş kökenli KKTC vatandaşı olan ve Güzelyurt’a bağlı Güneşköy’de ikamet eden Eltutan ailesi, hasta iki kızı için yardım istiyor. Baba Eltutan: “Ben, geçinmek için yardım istemiyorum. KKTC devlet büyüklerinden, kızlarımı tedavi ettirmem ve onların günlük yaşantılarındaki ihtiyaçlarını sağlamak için kalıcı bir destek istiyorum”

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

Aslen Kahramanmaraşlı olan ve Güzelyurt’a bağlı Güneşköy’de ikamet eden Eltutan ailesi devletin kendilerine sahip çıkmasını istiyor.

Baba Hamza ve anne Bayram Eltutan çifti, engelli iki kızı için devletin kendilerine sahip çıkmasını istiyor. Baba Hamza Eltutan, şu anda 23 yaşında olan büyük kızı Nevin’in 6 yaşında, şu anda 18 yaşında olan küçük kızı Göknur’un 8 aylık iken yüksek ateş nedeniyle geçirdikleri havale sonucu beyinlerinde hasar oluştuğunu anlatarak kızlarının gözleri önünde her geçen gün eriyip gittiğini söyledi.

Eltutan

Teşhis bile konulmadı

Kızlarının hastalığına teşhis bile konulamadığını söyleyen Baba Eltutan, iki engelli kızı, iki de sağlıklı erkek çocuklarının olduğunu ifade etti. Ailede yalnızca kendisinin çalıştığını belirten Eltutan, büyük oğlunun da Güzelyurt’ta Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde 2 sınıfta hemşirelik okuduğunu söyledi.

Eltutan

“Ne kazanıyorsak onu yiyoruz”

Günlük işçi olarak çalışarak ailesinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan baba Eltutan, çalışamadığı günlerde iki engelli kızının bakımını, oğlunun okul masraflarını ve ailesinin mutfak harcamalarını karşılayamayacak durumda olduğunu söyledi.

 

“Kızlarımız vatandaş olmadığı için ilaç alamadı”

Kendisinin ve eşinin KKTC vatandaşı olmalarına rağmen kızlarının vatandaş olamadıklarını anlatan baba Eltutan bu konuda da çok zorluklar yaşadıklarını söyledi. Kızlarını, bazı tetkiklerin yapılması ve ilaçlarının alınması için Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne götürdüğünü anlatan baba, bunun kalıcı olması için kurula sevk edilmeleri gerektiğini belirtti. Eltutan, kızlarının vatandaş olmaması nedeniyle kurula sevk edilemediklerini ifade etti.

Eltutan

“Maddi yetersizlik nedeniyle tedavi edemedik”

Baba Eltutan, maddi imkansızlık yüzünden tedavi olamayan 23 yaşındaki Nevin ve 18 yaşındaki Göknur Ertutan her geçen gün daha da kötüye gittiğini söyledi.

Baba Hamza Ertutan, “daha çok para kazanırım, kızlarımı tedavi ederim” düşüncesi ile 2000 yılında kızlarının tedavilerini yapmak için KKTC’ye geldiğini ifade ederek, işlerin beklediği gibi olmadığını, ailesinin masrafını bile karşılayamaz durumda olduğunu belirtti.

Baba Eltutan, o dönemde kızlarının biraz daha iyi olduğunu ancak gün geçtikçe daha kötüye gittiğini belirtti. Eltutan, yatağa mahkum olan kızlarının son 6 yıldan bugüne kadar yemek yiyemez duruma geldiklerini söyledi.

Eltutan

Lastik boru ile besleniyorlar

Lastik boru ile direk mideden beslenen çocukları için her gün dört öğün süt, mama gerektiğini bunu da karşılayamayacak duruma geldiğini ifade eden baba Eltutan, 8 ay önce Aydınköy Muhtarı ve Güzelyurt-Lefke Muhtarlar Birliği Başkanı olan Tamer Tayanç’ın ilgilenmesi ve desteği ile Sosyal yardım dairesinden iki kızı için 1200 TL maaş bağlandığını söyledi. Bu maaşın yetersiz kaldığını söyleyen Baba Eltutan, kızlarının süt, mama ihtiyaçlarının ayda en az 2000 TL civarında bir para gerektirdiğini söyledi.

Eltutan

“Benim kazandığım yetmiyor”

Kendisinin günlük olarak her gün çalışması durumunda gündelik 100 TL alsa ayda 3 Bin TL kazandığını söyleyen Eltutan, 2 Bin TL’yi kızlarına harcamak durumunda kaldığını, evdeki diğer aile fertlerinin geçimini tam olarak temin edemediğini söyledi.

Eltutan isyanını şöyle duyurdu: “Ben, geçinmek için yardım istemiyorum. KKTC devlet büyüklerine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’deki temsilcilerine sesleniyorum. Kızlarımı tedavi ettirmem ve onların günlük yaşantılarındaki ihtiyaçlarını sağlamak için kalıcı bir destek istiyorum. Gün geçtikçe kızlarımın hastalığının daha kötü olmasına seyirci kalmak beni ve ailemi mahvediyor. Devletten ve TC Elçiliğinden bizlere sahip çıkmasını istiyoruz. Kızlarımın da 18 yaşını geçtiklerinden kendi başlarına gidip vatandaş olamayacaklarından devletin bu konuda yardımcı olmasını istiyorum. Kızlarımın vatandaşlığını yaşadıkları sağlık sorunlarının aşılması ve KKTC devletinin vatandaşı olarak sağlık kurumlarından yararlanmaları için istiyorum. Kızlarım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdırlar. Rahatsızlıkları nedeni ile yurt dışına çıkaramadığım içinde cezalı duruma düştüler. Yurt dışına tedavilerini yaptırmaya da götüremiyorum. Götürürsem geri dönüşte cezalı olduklarından adaya giriş yapamayabilirler. Bu nedenlerden dolayı da vatandaşlıklarını istiyorum.”

 

“Gözümüzün önünde kötüye gidiyor”

Anne Bayram Eltutan da kızları Nevin ve Göknur’un küçük yaşta yüksek ateş nedeniyle geçirdikleri havale sonucu beyinlerinde hasar oluştuğunu söyledi. Kızlarının her geçen gün gözlerinin önünde daha da kötüye gittiğini ifade eden anne Eltutan, bu durumun kendisini kahrettiğini söyledi.

18 ve 23 yaşındaki iki kızının bebekmiş gibi bakımlarını yaptığını söyleyen anne Bayram Eltutan, kızlarının konuşamadığını, yürüyemediklerini, hiçbir ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayamadığını ifade ederek çocuklarının bu ihtiyaçlarını büyük bir sevgi karşıladığını belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar