“Yollar mezar olmasın” diye sokağa çıktılar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Kasım 29, 2023
KıbrısManşet

“Yollar mezar olmasın” diye sokağa çıktılar

Girne- Değirmenlik anayolundaki feci kazada 3 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından dün yüzlerce öğrenci protesto için yollara çıktı. Pankart ve sloganlarla Meclis önünden geçerek önce Eğitim Bakanlığı’na, Başbakanlığa yürüyen öğrenciler, kazanın sorumlusu olarak gördükleri hükümeti protesto etti

 

Nadire BAHADİ
Girne-Değirmenlik anayolunda ikisi lise öğrencisi 3 kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın ardından tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Trafik kazasını protesto etmek amacıyla dün Lefkoşa’daki bazı liselerde öğrenim gören öğrenciler, Başbakanlık önünde eylem yaptı. Eylemlerinde attıkları sloganlarla hükümeti istifaya çağıran öğrenciler, Başbakanlık giriş kapılarını salladı, Başbakanlık binasına yumurta, pet şişe ve limon atarak tepki gösterdi.

“Canımız yanıyor”

Kazada iki arkadaşlarını kaybetmenin acısı ve üzüntüsü içinde olan öğrenciler sabah saatlerinde Meclis önünde toplanarak Başbakanlığa yürüdüler. Pankart ve ıslıklarla protesto yürüyüşü gerçekleştiren öğrenciler, “Yollar yapılsın, yollar mezar olmasın”, “Karanlıkta okula gidilmez”, “Canımız yanıyor”, “Katil devlet”, “Katil devlet hesap verecek”, “Yönetim İstifa” sloganları attı. Yüzlerce öğrencinin katıldığı eylemde, Girne -Değirmenlik anayolunda meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşu da yapıldı.

Amcaoğlu’na talepler aktarıldı

Başbakan Hüseyin Özgürgün ile görüşme talebinde bulunan öğrencilerin bir grubu ve bir öğretmeni, Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu kabul etti. Görüşme sırasında Başbakan’a bildirilmesi için bazı taleplerde bulunan gençlere Amcaoğlu taleplerin Başbakan Özgürgün’e ileteceği yönünde söz verdi.


Polis müdahale etmedi

Öğrenciler Başbakanlık ana giriş kapısını da sallayarak, protesto eylemini sürdürdü. Polis öğrencilere müdahale etmedi ancak eylemin sükunet içinde devam etmesi için öğrencilerin kendilerine zarar verecek şekilde davranmaması için uyarıda bulundu. Eyleme, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yetkilileri ile bazı öğretmenler de katıldı.

eylem

Kofalı: Devlet ya çözüm bulacak ya da biz tamir edeceğiz
Eylemde öğrenciler adına konuşan Atatürk Meslek Lisesi Konsey Başkanı Hüseyin Kofalı, dün yaşanan trafik kazasında vefat eden arkadaşlarını anarak, hükümeti protesto etti. Kofalı, aynı yolda daha önce de aynı şekilde kaza olduğunu ve insanların yaşamını yitirdiğini anımsatarak, kazalara rağmen kaynakların yollara değil başka yerlere harcandığını kaydetti. “Devlet ya çözüm bulacak ya da biz çalışıp yolları tamir edeceğiz” diyen Kofalı, sabah karanlıkta okula gitmek zorunda kaldıklarını belirtti. Bunu istemediklerini söyleyen Kofalı, yaşamını yitiren arkadaşlarının ailelerine bunun hesabını kimin vereceğini sordu.
Kofalı, “O otobüste biz de olabilirdik o yüzden susmadan sesimizi yükselteceğiz ve duyuracağız” dedi.
Konuşmanın ardından öğrenciler arkadaşlarını andı, arkadaşlarının ağzından yazılan yazıları okudu.

Öğrenciler Başbakanlık ana giriş kapısını da sallayarak, protesto eylemini sürdürdü. Polis öğrencilere müdahale etmedi ancak eylemin sükunet içinde devam etmesi için öğrencilerin kendilerine zarar verecek şekilde davranmaması için uyarıda bulundu.
Eyleme, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yetkilileri ile bazı öğretmenler de katıldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar