Yok birbirimizden farkımız - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 23, 2024
KıbrısManşet

Yok birbirimizden farkımız

girne-lefkoşa anayolu

Günün ilk saatlerinde bastıran ve gün içinde farklı bölgelerde etkili olan sağanak nedeniyle, bazı ev ve işyerlerini su bastı. Bazı anayollarda su baskını veya toprak kayması nedeniyle trafik durdu. Güney Kıbrıs’ta da manzara farklı olmadı

YOLLAR DERE OLDU: Sağanak Lefkoşa’da bazı ana arterlerin sular altında kalmasına neden oldu. Gazeteci Kemal Aşık Caddesi’nin Girne Kapısına doğru uzanan bölümü ile Ortaköy Işıkları- Hastane çemberi arasındaki yol dereye dönüştü. Belediye, itfaiye ve Sivil Savunma ekiplerinin saatler süren uğraşı sonucu yollar trafiğe açıldı


hastane arkası

TOPRAK KAYMASI: Girne-Değirmenlik anayolunda toprak kayması yaşandı. Sel sularının dağdan taşıdığı toprak yolu kapladı.  Geçici olarak trafiğe kapatılan yola, ağır iş makineleri ile saatler süren müdahalenin ardından temizlenebildi. Aynı saatlerde Altınova-Ağıllar yolu ile Turnalar-Yarköy yolları da sular altında kaldı

GİRNE YOLU: Günün ilk saatlerinde yaşanan şok atlatılmadan dün öğle saatlerinde bazı bölgelerde kendini tekrar gösteren sağanak, Lefkoşa Girne anayolunun sular altında kalmasına neden oldu. Yolun bir bölümü nehre dönüştü. Kontrollü olarak verilen trafik akışı, saatler süren çalışma sonrası normale döndü

GÜNEY’DE DE AYNI: Sağanak nedeniyle Güney Kıbrıs’ta da birçok yeri su bastı. Rum Temsilciler Meclisi de sağanaktan nasibini aldı. Bilgisayarlar suların içinde kaldı, meclis çalışmaları aksadı. Rum hükümeti sağanak ve fırtına nedeniyle turuncu alarm verdi

güney dere

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülke genelinde dün günün ilk saatlerinde başlayan bölgesel sağanak ve dolu, bazı yolların trafiğe kapanmasına neden oldu. Başkent Lefkoşa, Demirhan ve Değirmenlik’te bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Bazı yollar toprak kayması, bazıları ise su baskınları neden ile kapandı. Bazı bölgelerde ise araçlar sular altında kaldı. Birçok dere de sağanak sebebi ile taştı.

Yağmurun zarara neden olduğu bölgelerde Belediyeler, İtfaiye ve Sivil Savunma ekipleri ev ve iş yerlerini su basan vatandaşların yardımına koştu; kapanan yolları yeniden trafiğe açmak için  müdahale etti; yolda mahsur kalan araçlar ve sürücülerine yardım etti.

Sağanak Güney Kıbrıs’ta da benzer manzaraların oluşmasına neden oldu.

En çok Mallıdağ’a yağdı

Meteoroloji Dairesi; Mallıdağ, Değirmenlik, Karaoğlanoğlu, Lefkoşa, Beylerbeyi ve Dipkarpaz’da metrekareye 40 ile 63 kilogram arasında yağış düştüğünü açıkladı. Meteroloji Dairesi’nin açıklamasına göre, dün saat 08:00 itibarıyla son 24 saatte, metrekareye Mallıdağ’da 63, Değirmenlik’te 58, Karaoğlanoğlu’nda 51, Lefkoşa’da 44, Beylerbeyi ve Dipkarpaz’da 40, Kantara’da 32, Yenierenköy’de 28, Ziyamet’te 27, Girne ve Tatlısu’da 25 kilogram yağış kaydedildi.

En fazla yağış alan Lefkoşa’da merkeze dün gece 43.5 kilogram, Sanayi bölgesine 24.5 kilogram ve Yakın Doğu İstasyonu’na ise 20 kilogram yağış düştü. Meteoroloji Dairesi’nden elde edilen verilere göre, Ercan 28.8, Girne 29, Yenierenköy 28.4, Lefke 12.2, Geçitkale 10.6, Yeşilırmak 6.2, Dipkarpaz 18 ve Alsancak 16.3 kg/m² yağış aldı.

Cuma’ya kadar yağmur var

Meteoroloji Dairesi yağmur ve fırtına uyarılarını yeniledi. Daireden yapılan açıklamada yağışların 7 Aralık Cuma gününe kadar süreceği de belirtildi.

girne kapısı

Lefkoşa sular altında

Lefkoşa’da dünkü yağışlardan en çok etkilenen bölgelerden oldu. Ortaköy ışıkları ile Hastane Çemberi arasında kalan yol dere taşması sonucu su altında kaldı ve trafiğe kapandı. Sanayide Zafer Garaj, Işıl Reklam gibi bazı iş yerlerini su basarken, Surlariçi’nde de evlerde su baskınları meydana geldi. Yağmur sonrası büyük maddi zarar oluştu.

su baskını

Ekipler gün boyu çalıştı

KKTC genelinde dün gece yağan yoğun ve şiddetli yağışlar sonucunda yaşanan sıkıntıları gidermek için Lefkoşa Türk Belediyesi, Polis ve Meteoroloji Dairesi gün boyu çalışmalarını sürdürdü.

LTB’den yapılan yazılı açıklamada, dün gece saat 02.00 itibarı ile yaşanan yoğun ve şiddetli yağışlar sonrasında görevlerinin başında olan Lefkoşa Türk Belediyesi ekipleri tarafından gerekli müdahalelerin yapıldığı ve sabah saat 04.30 itibariyle yağmur kaynaklı sıkıntılar en aza indirildiği kaydedildi. Yüksek miktarda yağış alan şehirde derelerin ciddi şekilde yükselmesi ve bazı yerlerde taşması sonucu yurttaşların güvenliği için trafiğe kapatılan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi çemberinden Ortaköy ışıklarına kadar olan cadde, yapılan çalışmalar sonrası 08.45 itibariyle yeniden trafiğe açıldığı belirtildi.

39 şikayete müdahale edildi

LTB ekipleri 02.00’den itibaren Alo185; 24 saat çözüm hattına ulaşan 39 şikayete müdahale etti. LTB’den yapılan açıklamada, bugüne ilişkin fırtına beklentisi ve yağışların yer yer etkili olması uyarısıyla çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi olumsuzlukların yaşanabileceğinden, bu konuda dikkatli olunması ve yurttaşların herhangi bir acil durumda Alo 185 çözüm hattına ulaşabileceği belirtildi.

Yollar trafiğe kapandı

Girne – Değirmenlik Anayolu’nda da yağmur toprak kaymalarına yol açtı.  Göletin yaklaşık 500 metre yukarısında yola toprak kayması olduğundan Girne istikametinden gelen sürücüler Değirmenlik Başpınar güzergahına yönlendirildi. Öte yandan Altınova, Ağıllar yolu tek yönlü,  Turnalar, Yarköy yolu ise geçici olarak trafiğe kapatıldı.

Öte yandan, Dipkarpaz – Zaferburunu Anayolu üzerinde, şiddetli yağışlar nedeniyle şu birikintileri ve yer yer toprak kayması olduğu açıklandı. Açıklamada, sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri istendi.

Lefkoşa – Girne Anayolu Olbia Sitesi karşısı dün öğle saatlerinde yağan sağanak yağış ve su taşkınları sebebi ile Girne’ye giden yol sular altında kaldı. Ekiplerin çalışması sonucu yol trafiğe tek şerit olarak açıldı.

 

Birçok ev ve iş yerini su bastı

Ülke genelinde meydana gelen sağanak ve dolu yağışı Lefkoşa’nın yanı sıra Karpaz’da da baskınlara yol açtı. Dipkarpaz’da bir evsu basarken, 2-3 yerde de set duvarı yıkıldı. Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Kaleburnu ve Dipkarpaz’da hasar tespiti için incelemelerde bulundu.

Değirmenlik Belediyesi, bölgedeki şiddetli yağış nedeniyle, Değirmenlik’te 10, Minareliköy’de 5, Beyköy’de 3 ve Demirhan’da 2 evde maddi hasar oluşurken, bazı evlerin bahçe duvarları yıkıldı. Öte yandan telef olan hayvanların olduğu bilgisi de verildi. Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler ekipleri ile beraber bölgede hasar tespiti yaptı. Karavezirler, bölgede temizlik çalışmalarının başlatıldığını belirtirken, mağdur vatandaşlara gerekli her türlü yardımın yapılacağının altını çizdi.

Demirhan’da  da manzara aynıydı dolu ve sağanak yağış nedeni ile bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Değirmenlik Belediyesi ekipleri bölgede zarar tespiti ve yardım için gün boyu çalıştı.

Öte yandan dün gece yonca kavşağında yolları su basması sebebi ile 3 araç ve sürücüsü yolda mahsur kaldı, araçlar ve sürücüleri ekiplerin yardımları ile kurtarıldı.

Yol çöktü arabalar mahsur kaldı

yonca kavşağı

Lefkoşa-Gazimağusa anayolunda Yonca Kavşağı yakınlarında aşırı yağış nedeni ile yolda çökme meydana geldi. Yoldaki çökme sebebi ile bazı arabalar anayol kenarında yan yattı. Mahsur kalan arabalar, vinç ile kurtarıldı.

Bunların yanında Değirmenlik Başpınar bölgesinde GM 429 plakalı araç dere yatağına düştü. Araç, belediye ekipleri tarafından güçlükle çıkarıldı.

Trafikte zor anlar yaşandı

Gazimağusa – Lefkoşa anayolu Dörtyol – Aslanköy arasında dün öğle saatlerinde etkili olan şiddetti yağış sebebi ile güzergahı kullanan sürücüler trafikte zor anlar yaşadı.

Polisten yapılan açıklamada, bu bölgelerde aşırı yağış sebebi ile görüş mesafesinin yer yer kısaldığı kaydedilirken sürücüleri güzergahta dikkatli seyretmeleri konusunda uyardı.

Girne dağ yolunda bir dizi önlem alındı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Karayolları Dairesi ekipleri, Değirmenlik Belediyesi ve İtfaiye’nin yardımıyla Girne-Değirmenlik (Girne dağ yolu) Yolu’nda bir dizi önlem aldı. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, ekskavatör ve greyderin kullanıldığı çalışmalar çerçevesinde, yolun Değirmenlik ile Beşparmak Dağları arasındaki bölümünde taş ocaklarına yakın bir noktada, şevden kayan toprak temizlenirken, yol kenarında yeni drenaj hendekleri oluşturuldu ve mevcut hendekler temizlendi.

Açıklamada, “Meteoroloji Dairesi verilerine göre yağmurlu havanın sürecek olması nedeniyle Girne-Değirmenlik Yolu’nu kullanacak sürücülerin, özellikle sağanak yağmur sırasında, kendi ve başkalarının can ve mal güvenliği adına yavaş ve dikkatli seyretmeleri önemle rica olunur” denildi.

Elektrik şebekesinde arıza

Yağmur ve fırtına yüksek gerilim elektrik şebekesinde de arızaya neden oldu. Arıza nedeni ile dün gece saat 02:48’den itibaren Haspolat Meslek Lisesi civarı, Haspolat Sanayi Bölgesi’nin bir bölümü, Ercan Devlet Üretme Çiftliği Bölgesi, Sivil Havacılık Dairesi Radar Binası, Ercan Havaalanı Şantiye Bölgesi ve Kırklar’ın bir bölümüne elektrik verilemedi. İlerleyen saatlerde arıza tespit edilerek, giderildi.

Meteorolojiden yeni fırtına uyarısı

Polis 29 yaşındaki adamı arıyor

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde yarışan nefes kesen fotoğraflar

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar