'YÖK Atlas'a iki yeni modül ekleniyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Eğitim

‘YÖK Atlas’a iki yeni modül ekleniyor

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) Mart 2016’da üniversite adaylarına bilgi sunmak, tercihlerinde yardımcı olmak amacıyla hizmetine açılan “Yükseköğretim Program Atlas”a (YÖK Atlas), “YÖK Tercih Sihirbazı” ve “YÖK Mezun Atlası” isimli iki yeni modül ekleniyor.

YÖK Bilgi ve İşlem Daire Başkanı Hasan Lale, “YÖK Tercih Sihirbazı” ve “YÖK Mezun Atlası” modüllerine ilişkin bilgi verdi.

“YÖK Atlas” uygulamasını öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda “Lisans Atlası”, “Ön Lisans”, “Başarı Sihirbazı” ve “Net Sihirbazı” adı altında dört modülle uygulamaya açtıklarını, şimdi de “Tercih Sihirbazı” ve “Mezun Atlası” modüllerinin hazırlandığını belirten Lale, “Tercih Sihirbazı’nda öğrenciler aldıkları taban puanlara bakarak, hangi bölümlere yerleşebileceğine bakıyor, başarı sırasına göre yerleşebileceği programa göre tercih yapabiliyor.” dedi.


Seçtiği programın mezunlarının başarı sağlayabildikleri sınavların yeni modülle bulunabileceğini ifade eden Lale, YÖK’ün gerçek veriler üzerinden son üç seneye ait verilerinin sisteme yüklendiğini aktardı.

Lale, adayların “YÖK Atlas” uygulamasıyla kılavuzda yer alan bütün bilgilere sistemden erişebileceklerini, bu noktada tek veri kaynağının “YÖK Atlas” uygulaması olduğunu ifade ederek, “Tercih sihirbazında seçtiğiniz programın kılavuz koduna tıkladığınızda o programla ilgili bütün bilgilere erişilebilecek. Oradaki verileri görerek bir nevi programın röntgenini çekebiliyorsunuz.” diye konuştu.

“Mezun Başarı Atlası” ile de adayların seçtikleri programdan mezun olanların hangi sınavda, nasıl bir başarı gösterdiklerini bulabilecekleri bilgisini veren Lale, “Mezun Başarı Atlasında TUS, KPSS, DUS gibi bütün sınavların bilgilerini, öğrencilerin bütün başarılarını ve sınav puanlarını
görebiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“TERCİH SİHİRBAZI”NDA NELER VAR?

Yüzde yüz mobil uyumlu tasarlanan “YÖK Atlas”a, “YÖK Tercih Sihirbazı” ve “YÖK Mezun Atlası” modülleri, adayların bilinçli tercihlerde bulunmasını sağlamak ve kılavuzdaki şartları ile fırsatları fark etmemeleri nedeniyle yaşanabilecek tercih kazalarını da önlemek amacıyla eklendi.

2016 ÖSYS’de 24 tercih kullanma hakkı bulunan adaylar, ön lisans seviyesinde 11 bin 212, lisans seviyesinde 11 bin 266, toplam 22 bin 478 farklı program içinden YÖK Atlas ile kendilerine en uygun olanları arayıp bulacak.

“Tercih Sihirbazı”nda üniversite türlerini (devlet, vakıf, KKTC, ve yabancı) bulundukları şehirlere göre süzen sistemde, yükseköğretim programlarında puan türü, öğretim türü (açıköğretim, ikinci, gündüz), bursluluk durumu, program ismine göre de arama yapılabilecek.

Puan türü değişen, en düşük başarı sırası şartı bulunan, akredite olmuş, YÖK Bursu kazandıran programlar hakkında adayları uyaran sistem, programların özel koşullarına da ulaşma olanağı sağlayacak.

Lisans programlarının geriye dönük son üç yılının (2013, 2014 ve 2015) kontenjan, taban başarı sıraları ve taban puanlarını kıyaslamalı verecek “YÖK Tercih Sihirbazı”, yıllar içinde programlarda görülen değişiklikleri de adayların dikkatine sunacak.

“YÖK MEZUN BAŞARI ATLASI”

“YÖK Mezun Başarı Atlası” da, lisans programlarından mezun olanların merkezi sınavlarda aldıkları puanları dikkate alarak üniversite ve bölümleri sıralayacak.

Örneğin, mezunları Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) en başarılı üniversitelerin bilgisine ulaşmanın mümkün olduğu sistemde, benzer şekilde KPSS, DUS, AB-AYP sınavlarındaki mezun başarısına göre en başarılı üniversite ve fakülteler görülebilecek.

Adaylar, “YÖK Tercih Sihirbazı” ve “YÖK Mezun Başarı Atlası” programlarına “https://yokatlas.yok.gov.tr” adresinden ulaşabilecek.   – “YÖK Atlas”a giren adaylara Başkan Saraç’tan mesaj  “YÖK Atlas” giren öğrenciler, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın mesajıyla karşılanırken, ayrıca orman, su ve ziraat-tarım bölümlerinde okumak isteyen adaylara burs müjdesi veriliyor.

Bu arada, YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, “Bu zor günlerde Yükseköğretim Kurulu olarak görevimizi en iyi şekilde ve eksiksiz olarak yapmaya gayret ediyoruz” değerlendirmesini yaparak, üniversite adaylarına başarılar diledi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar