EğitimKıbrısKöşe Yazarları

YKS sonuçlarını Covid-19 etkiledi mi?


Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi geçtiğimiz hafta içinde yaptığı açıklama ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) KKTC genelinde puan türlerine göre ilk 10’a giren öğrenciler açıklandı. İlk gözüme çarpan özellikle Sayısal Puan Türü’nde geçen yıla göre puanların yükselmiş olmasıdır. İkinci dikkatimi çeken ise ilk kez bir özel okul öğrencisi sayısal puan türünde KKTC birincisi olmasıydı.

Bu yıl Sayısal puan türünde KKTC’de ilk 5’e giren öğrencilerin tamamı 500 puanın üzerinde puan aldılar. Ki bu çok önemlidir. Geçtiğimiz yıl sadece iki kişi 500 puan üzerine çıkabilmişti. Geçtiğimiz yıl ilk 10 öğrencinin puan aralığı 519-455 arasında iken bu yıl bu aralık 527-478 arasında oldu. Bir diğer tabir ile geçen yılın 6’cısı bu yılın 10’üncusundan daha düşük bir puan almıştı. Kısacası bu yıl sayısal puan türünde KKTC’nin önde gelen öğrencilerinin puanları geçen yıla göre daha iyiydi. Bu yıl sınava giren bu çocukların başarılarını gölgelemeden bu sınav sonuçlarının Covid-19’dan etkilendiğini düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi bu yıl hem Türkiye’de hem de KKTC’de Mart ayının ortasından itibaren okullar kapanmıştı. ÖSYM bunu dikkate alarak YKS’deki konuları daraltmış ve bu yıl sınav geçmiş yıllara göre daha az konuyu içermekteydi. Bu öğrenciler lehine bir durum oldu. İyi de oldu. Puanların yükselmiş olmasının bir etkeninin bu olduğunu düşünüyorum. İkinci etkenin de bu yıl Mart ayından itibaren gençler daha çok evde oldukları için çalışmaya daha çok vakit ayırmış olabilirler. Ki muhtemelen de öyledir. Bu tür etkenler elbette bu tür çoktan seçmeli sınavlarda başarıyı etkileyen etmenlerdir.

Sayısal puan türünde durum böyle iken diğer puan türlerinde durum nedir diye bakacak olursak, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türlerinde çok ciddi bir değişiklik yok. Her iki puan türünde de geçen yılki sınav sonuçlarına çok yakın ve dengeli.

Dil Puanında bazı farklılıklar olduğunu görüyoruz. Ancak bu geçen yıl sınava girenler lehine bir durum. Bu yıl sınava girenler arasında Sayısal puan birincisi ayni zamanda Dil Puan birincisi de oldu. Üstelik de çok yüksek bir puanla.. İkinci sıradaki ile arasında 74 puan fark var. Ancak onun dışındakileri puanları geçen yıla göre daha düşük görünüyor. Örneğin geçen yılın 10’uncusu bu yılın 6’ncısından daha yüksek puan almıştı. Geçen yıl ilk 10’a giren öğrenciler arasında 400 puanın altına düşen olmamıştı bu yıl iki kişinin notları 400 puanın altında… Dil puanında bu yıl dikkat çekici bir nokta, meslek lisesine giden bir öğrencinin dil puanında KKTC genelinde 6’nci olmasıdır. Meslek liselerindeki yabancı dil eğitimini düşündüğümüz zaman bu öğrencinin başarısı yadsınamaz. Önemli bir başarıya imza atmıştır.

Bu sonuçlar içerisinde dikkat çeken bir başka nokta ise geçen yıl ilk on içerisinde “düz lise” diye tanımladığımız sınavsız öğrenci alan liselerimizin isimlerini görememiştik. Bu yıl tüm puan türlerinde “düz lise” mezunu öğrencilerin ilk 10 içinde yer alması önemlidir. Ciddi bir başarıdır.

Burada eğitimi yönetenlerin yapması gereken işte bu tür sayısal ifadeleri iyi yorumlamak ve daha ileriye nasıl gidebiliriz üzerinde kafa yormak gerekir. Bu istatistikler ancak bize yol gösterebilir. Daha ileriye gitmek için kararları alacak olanlar yönetenlerdir.Başa dön tuşu