YKP, BKP ve KTOEÖS güçbirliği arayışında - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Eylül 30, 2023
Kıbrıs

YKP, BKP ve KTOEÖS güçbirliği arayışında

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan ve Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nı ziyaret ederek birlikte mücadele daveti yaptı.

KTOEÖS merkezinde yer alan görüşmede iki partinin başlattığı toplumsal mücadele zemininde işbirliği ve birliktelik arayışı çerçevesinde gidilecek yeni oluşuma KTOEÖS’ün de katılımı görüşüldü.


İZCAN: “AMAÇ STATÜKONUN YOK OLMASI”

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, amaçlarının mevcut statükonun yok olması, asimilasyon, göç politikalarının yıkılması olduğunu belirterek daha önce görüştükleri KTÖS’le uzlaşının kurulduğunu, diğer örgütlerle de görüşmeler yapılacağını ifade etti.

Emek mücadelesinin barış ve demokrasi mücadelesinden ayrı olamayacağını kaydeden İzcan, hükümetlerin kurulup bozulmaya devam etmesine rağmen, dayatma paketlerin, özelleştirmelerin ve peşkeşlerin sürdüğünü ve birlikte mücadeleden başka çıkış yolu olmadığını savundu.

KANATLI: “KIBRIS’IN YENİDEN BİRLEŞMESİ GEREKLİ”

YKP Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı da tanımlamaları doğru yaparak ve ilkelerin altını çizerek ilerlemek istediklerini söyledi ve “içinde bulunulan coğrafyada halen militarist bir işgalin yanında, sosyo-ekonomik işgalin bulunduğu” görüşünü ifade etti.

Tüm bunlarla mücadele edebilecek siyasi bir oluşumun önemine işaret eden Kanatlı, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinin gerekli olduğunu, “taksime yüzünü dönmeyen” Kıbrıs sorununun çözümüne dair ortak çalışma yapabilecek kim varsa birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

“Bugün var olan sorunların kökeninde KKTC denen yapının kendisinin bulunduğunu” iddia eden Kanatlı, söz konusu yapı ortadan kalkmadığı sürece mevcut sorunların çözümlenemeyeceği görüşünü yineledi.

Kanatlı, mayıs ayına girilmesine rağmen halen asgari ücretin belirlenmediğini, işçi ölümlerinin ve sendikasız çalıştırmanın devam ettiğini, emeğe karşı saldırının sürdüğünü belirtti.

KTOEÖS’le daha önce de ortak çalışmalarda bulunduklarını ifade eden Kanatlı bugün de tartışıp nelerin yapılabileceğini göreceklerini kaydetti.

GÖKÇEBEL: “GELİP GEÇEN HÜKÜMETLER AYNILAŞTI”

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel ise yıllardır barış, demokrasi ve emek mücadelesi veren sendikanın toplumun önünü açmak için oluşturulan güç ve eylem birliğinin temeli olmaya devam ettiğini söyledi.

Gökçebel, gelip-geçen hükümetlerin “aynılaştığını” sorun çözmede yetersiz kaldığını ve geniş bir kitleleri temsil eden bir yapının ülkede bulunmadığını kaydetti.

Tahir Gökçebel, son yıllarda Kıbrıs Türkü üzerindeki dayatmaların baskıya dönüştüğünü, KKTC’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nde olduğu gibi siyasi eşit bir ortak gibi yönetilmediğini, iktidarda olduğu gibi muhalefette de sorun bulunduğunu kaydetti.

Oluşturulmaya çalışılan güç birliğinin, toplumsal dayanışma ve gücü ortaya çıkarmasını dileyen Gökçebel, sendikanın yetkili organlarında konuyu görüşerek sonucu kamuoyuyla da paylaşacaklarının altını çizdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar