KıbrısManşet

Yine Templos, yine moloz, yine vur kaç!

Bugün Zeytinlik köyünden vadi boyunca St. Hilarion’a çıkmaya çalışan turistler gördükleri manzara karşısında büyük bir telaşa kapıldılar.

İkamet ettikleri Zeytinlik’teki otelden St. Hilarion ve Beşparmak dağlarına doğa yürüyüşü yapacak turistler, dozerin tepeden vadiye döktüğü molozlarla karşılaşınca geriye otellerine dönmek zorunda kaldılar.

Otel ve restoran İşletmecisi ile Zeytinlik Templos İnisiyatifi üyeleri Zeytinlik köyünden, St. Hilarion kalesine yürüyüş yolu üzerinde, vadiye moloz yığan emlakçı tarafından vadi yamacındaki yeşil bitki örtüsünün üzerinin tamamen kapatıldığını görünce olayı Girne Belediyesine haber verdi.

Adamızda vadiler, dereler, yeşil ve yöreye has bitki ötüşü her gün böyle pek çok müteahhit ve taşımacı tarafından yasa dışı bir şekilde moloz yığılarak Girne’nin zaten betonlaşmış olan doğasının yanı sıra, dereleri ve vadileri de kirletilmektedir.

Zeytinlik/Templos İnisiyatifi üyeleri olayın takipçisi olacaklarıyla ilgili bir de açıklamada bulundular. Olay yerine giden Girne belediye zabıtaları, Girne’de dolgunun ve moloz atmanın yasak olduğunu ve ilgili müteahhidi bulup molozu kaldırması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söylediler. Ayrıca Turizm Bakanlığına bağlı Çevre Dairesi ve Kaymakamlığı ile İçişleri Bakanlığının bu konuda ki tavrı merakla beklenmektedir. İşte Zeytinlikte 48 saattir bizzat insan eliyle yaratılan çevre felaketinden görüntüler…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı