Köşe Yazarları

Yerli turizme önem verinGüzelim ülkemizin değerini bilmiyoruz vallahi.
Denizinden, dağından, güneşinden ve yeşilinden faydalanmaktan aciziz.Tatil yapmak adına tonlarca ödenen paraları heba ediyoruz. Hâlbuki kendi ülkemizde tatil yapmanın hazzını almaktan yoksunuz. Güneşin ve denizin pırıl pırıl olduğu ülkemizde çamların kokusu arasında yapılan tatilin tadı paha biçilmezdir. Huzurun ve sessizliğin nedeni olarak ülkemizi tercih eden ve dünyanın dört bir tarafından adamıza gelerek, kültürümüzü yakından görme imkânı bulan turistler Kıbrıs adasının değerini bilirken, bizler maalesef kendi ülkemizde tatil yapmak yerine farklı lezzetler tercih eder olduk.

Hâlbuki kendi ülkende tatil yap sloganı ile hareket ettiğimiz ve kendi ülkemizdeki değerleri bildiğimiz sürece kendi ekonomimizi de kalkındırmış olacağız.

Denize girilmeyen hiçbir tatilin anlamı yoktur. Tatil için gidilen birçok ülkede denize bile girmeden tatil yaptım sananlar var. Hâlbuki tatil; denizin, yeşilin ve güneşin eş anlamıdır. Bugün ‘’mavi bayrak’’ ile birçok otel kendi reklamını yaparak oteline turist çekmek için yarışıyor. Ama biz zaten doğal olarak mavi bayrak almaya hak kazanan otellerimizi kendi ülkemizdeki yerli turistlere pazarlayamıyoruz bile.

Birçok otel bugün kendi reklamını yapmak adına sıkıntı yaşıyor. Özellikle yerli turist çekme adına yaşanan sıkıntı hat safhadadır. Yıl 12 ay, yerli turistlerin olması gereken otellerimiz maalesef ki yaz ayları dışında tüm sezonları boş geçiriyor. İşte turizmin ne denli kötüye gittiğinin nedenlerinden birisi de budur. Yerli turistlere yeteri kadar önem verilmemesi, kendilerini yeteri kadar anlatamamaları otellerin dolu olması yerine boş kalmasının nedenlerinden birisidir.

 Özellikle yerli üretimin de otellerimiz tarafından desteklenerek hem kendi kültürümüzün devamlılığı adına hem de kendi isimlerinin farkındalık yaratması adına önemlidir. Turizm sezonuna damga vuran oteller zinciri oluşması için öncelikle yerli üretimin yerli turistle bağdaşması kaçınılmazdır. Belki gelecek yıllarda yapılacak ön çalışma ile kendi ülkemizdeki yerli turistlere önem verilir ve bir o kadar da etkin bir devlet desteği ile yerli turistlerimize farkındalık yaratacak imkânlar sunulur.

Başa dön tuşu