Yeni bir turizm anlayışına ihtiyaç var - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Köşe YazarlarıTurizm

Yeni bir turizm anlayışına ihtiyaç var

Korona virüs Covid-19 salgını, tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de pek çok anlamda olumsuz olarak etkilemiştir. Dünyanın turizm anlamında büyük ülkelerinin aksine, ülkemizde vaka sayısı ve ölüm oranı düşük olsa da, ülkemizde özellikle Mart ayı sonrasında, yaşanan olağanüstü sürecin, hem psikolojik hem de ekonomik etkileri halen hissediliyor..

Neredeyse altı aydır hareket olmayan turizmde, otel, acente, rehber, restoran, kiralık araba ve esnaf gibi çok ciddi bir zincir etkilenmiştir..


Turizm ve tarım ilişkisinden dolayı, tarımsal üretim yapan kesimler de turizmin durmasından dolayı olumsuz etkilenmiştir.

Elbette ki önce sağlık diyoruz. Lakin Sağlıklı turizm yapmak ve özellikle iç turizmde gerekli tedbirleri alarak, insanımızın kendi ülkesinde tatil yapmasının önünü alacak önlemlerin ve tanıtım çalışmalarının yapılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Lefke ilçesi özeline bakacak olursak, Lefke her alanda olduğu gibi turizm anlamında da kâğıt üzerinde öncelikli gibi görünse de, gerçekte öyle olmayan bir yapıya sahip. Korona virüs yasakları döneminde zaten az olan turizm konaklama işletmeleri, restoranlar ve tüm turistik işletmeler olumsuz etkilenmiştir.

Biz de Lefke Turizm Derneği olarak Lefke Belediyesi ile her sene işbirliği halinde yaptığımız Ceviz Festivalini yapamadık. Festivalde, üreticiler ürünlerini satma imkânına sahip oluyordu, ayrıca bölgemize bir hareketlilik geliyordu. Günü geleceği zaman Hurma festivalinin durumunu değerlendireceğiz.

Yaptığım gözleme göre, ilçemizde hafta sonları,  bir hareketlenme yaşanmaktadır. Restoranlar, kahvaltı mekânlarına rağbet iyi olarak değerlendirilebilir.

Gerek ülkemizde, gerekse de Lefke ilçesinde, yeni bir turizm anlayışına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Topluma dayalı, yerel değerleri ön planda tutan, sürdürülebilir bir model hedeflenmelidir. Bu zor süreçte, yerel turizm ve alternatif turizm yapanlar özellikle desteklenmelidir. Çünkü bundan sonraki süreç, sağlığın ön planda olacağı, küçük grupların veya bireysel seyahatlerin, kültürel değerler ve doğanın önde olacağı bir dönemdir. Bölgemizin köyleri ile birlikte markalaşması, turizm altyapısının, tarih, kültür ve doğa değerlerinin geleceğe taşınarak planlamaya ihtiyacı vardır.

Yürüttüğümüz Avrupa Birliği projemiz ile Eylül ayı itibarı ile Lefke ilçesinin imajı olumlu anlamda değişecektir. Üç duvara grafiti çalışması, sanatsal çalışmalar, İlçemizin değişik noktalarına yerleştirilecek heykeller, Bitki Bahçesi, tanıtıma ve turizme yönelik çok farklı hedeflerimizi, Eylülden itibaren hayata geçirmeyi planlıyoruz.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar