Yazın sık yemeniz gereken 10 yiyecek! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Sağlık

Yazın sık yemeniz gereken 10 yiyecek!

1- YOĞURT VE KEFİR:
Yoğurtta bulunan probiyotik bakteriler sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor. B vitamininden zengin olan yoğurt cilt, kemik ve diş sağlığı için çok yararlı. Yemeklerinizin yanında bir kâse yoğurt tüketin. Yaz aylarında bol sebzeli cacık ve ayran da serinletici seçenekler olabilir. Kefirse yüksek miktarda kalsiyum içerir. Kefir, 50 yaş üzeri kadınları akciğer kanseri riskinden korur.

2- BALIK (ÖZELLİKLE SOMON):
Omega-3 yağ asidi kaynağı olması nedeniyle somon, düz bir karın için büyük önem taşıyor. Yemeklerinizde haftada en az 2-3 kez somona yer verin!


3- FINDIK VE CEVİZ:
Fındık, E vitamininden zengin güçlü bir antioksidandır. Kas yorgunluğunu ve kas zayıflamasını önler. Ceviz de fındık gibi E vitamininden zengin bir yiyecek olduğundan antioksidandır. Ayrıca kolesterolü düşürme özelliğine de sahiptir.

4- SOĞAN, SARMISAK:
Yazın bağışıklık sistemini kışa hazırlamak için sofralarda soğan ve sarmısağa yer açmakta fayda var.

5- BUĞDAY, YULAF VE BULGUR:
Besin kalitesi açısından zengin, doygunluk veren, vücutta mineral emilimini engellemeyen, B vitamininden zengin bulgur tercih edilmelidir. Buğday ve arpa gibi yulaf da yüksek lif içerir. Bu tür besinler kötü kolesterolü yüzde 18 oranında düşürür.

6- SALATA, YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER:
Yeşil yapraklı sebzeler düşük kalorili olmaları nedeniyle, mide ve karın bölgenizde yağlanmayı engelliyor. Vitamin ve mineral içerikleriyle yazın olmazsa olmazlarıdır. Haftada 3 gün yeşil yapraklı sebzelerden yemek en az 20 farklı rahatsızlığı önler.

  7- KIZILCIK:
Kızılcık oldukça yüksek antioksidan içerir. Kanser türlerinden, idrar yolu enfeksiyonundan korur, hatta dişetini güçlendirir.

8- ÜZÜM:
Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Böbreklerin çalışmasını uyarıp kalp atışını düzenler. Karaciğeri temizler.

9- KİRAZ:
Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini sağlar. Kiraz aynı zamanda güçlü bir ağrı kesicidir.

10- KARPUZ:
Karpuz bol miktarda C vitamini ve beta karoten içerir. Antioksidan özelliğiyle çeşitli kanser türlerine karşı etkilidir. İçerdiği yüksek potasyum, kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar