Yaz gelmeden varislerden kurtulun - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Sağlık

Yaz gelmeden varislerden kurtulun

ntvmsnbc- Çoğu zaman bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikayetlere yol açan kılcal varislerin lazer teknolojisi ile kolayca tedavi edilebildiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuğba Türe, fazla kilonun ve hareketsizliğin varisin nedenleri arasında olduğunu söyledi.

Varis oluşumunda en önemli faktörün genetik yatkınlık olduğunu ifade eden Türe, “Kadınlarda erkeklerden fazla görülür. Hamilelik, aşırı kilo, hareketsizlik, sürekli oturmak, çok dar giysiler giymek venöz sistemin çalışmasını kötü yönde etkilemekte yani varise neden olmaktadır” dedi.


Lazerle varis tedavisinin, uzman hekimler tarafından uygulandığında olumlu sonuçlar alındığını vurgulayan Dr. Türe, varis tedavisi ve başarıyı etkileyen faktörler hakkında şunları söyledi: “Lazer tedavisi çok geniş olamayan mor-kırmızı renkli yüzeyel damarların tedavisinde en uygun yöntemdir. Tedavi süresi uygulama alanını genişliğine bağlıdır. 1. seansın ardından en az 2 ay beklenilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda bu bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilmektedir. 3. seans uygulanmasına genellikle ihtiyaç duyulmamaktadır.

GÜNEŞ LEKELENMELERE NEDEN OLABİLİR
Uygulama için herhangi bir hazırlık sürecine ihtiyaç duyulmamaktadır. Yapıldıktan kısa süre sonra hasta işine dönebilir ve günlük aktivitelerine devam edebilir. Yaklaşık 2 hafta kadar kızarıklık ve morlukların devam etmesi normaldir. Güneş gören uygulama alanlarında leke oluşmaması için lazer yaz aylarında uygulanmamaktadır. Bronz cilt için de aynı durum geçerlidir. Güneş temasından 2 ay geçtikten sonra uygulanması önerilmektedir. Bacaktaki varisler dışında yüzdeki damar belirginleşmelerinde, kılcal damarlarda da lazer uygulamaları yapılmaktadır. Akne rozasea (gül hastalığı) hastalarının tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar