KıbrısManşet

Yasak Orkinoks avı yapan gırgır gemileri yine geldi


Ekolojik dengeye verdikleri zarar ile bilinen gırgır gemileri, yine Karpaz sahillerine göründü.

KKTC karasuları içerisinde trol veya gırgır ile balık avcılığı yapılmasının yasak olmasına rağmen Orkinos balığı döneminde Türkiye’den her yıl ülkemize gırgır tekneleri geliyor. Belirli aralıklarla kıyılarımıza gelen gırgırlar, buraları silip süpürüyor.

Levent Sonya uyardı

Levent Sonya dünya genelinde üreme nedeniyle balık avının yasaklandığı bir dönem olduğuna dikkat çekerek, yumurtlama döneminde olan orkinos ve minerilerin soylarının tükeneceğine vurgu yaptı.

Açıklama şöyle: Bu dönem bütün dünya da balık avı yasağı başladığı dönemdir… Çünkü balıkların yumurtlama mevsimidir… Ama bu açgözlü yaratıklar başta yaptırım gücü olmayan bu devletciğin konumunu fırsat bilip her yıl aynı dönemde gelip yumurtalı balıkları avlayıp adeta katliam yapmaktadırlar… Binlerce ton mineri (akya) ve orkinos (ton balığı) daha yumurtlamaya fırsat bulamadan bunlar tarafından avlanıyorlar ve her geçen yıl bu balıkların popülasyonu gözle görülür bir şekilde azalmaktadır… Yeter artık birileri bu işe el atsın ve durdursun aksi takdirde bu türlerin pek yakında soyları tükenecek bu sularda…!!!


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı