Yasa dışı kürtaj davasında bir ilk! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
KıbrısManşet

Yasa dışı kürtaj davasında bir ilk!

Verda Tunçbilek

Yasa dışı kürtaj davasında ilk kez Ada Hospital’de yasal süreyi aşan hamileliğini sonlandıran bir tanık mahkemede konuştu

Devrim DEMİR


Kamuoyunda “Kürtaj davası” adıyla bilinen, Ada Hospital’de bazı hamileliklerin yasa dışı sonlandırılmasıyla ilgili 6 sanıklı davaya Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün de devam edildi.

“Yasa dışı kürtaj’ davasında bu kez Ada Hospital’de kürtaj yaptıran N.D. konuştu.

İlk kez tanıklık yapan N.D. olaydan ötürü vicdan azabı çektiği için savcılığa ulaştığını söyledi.

Başsavcılık’ın bir tanığı ise Sağlık Bakanlığı Yataklı Kurumlar’da görevli Doktor Katayon Kobat, tanık olarak dinlendi.

Başsavcılık’ın tanık sayısı dün itibari ile 27 oldu.

Yargıç Murat Soytaç ve Seran Bensen’in üye olarak yer aldığı heyete yalnızca bu dava için Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol başkanlık ediyor.

 

Doktor Kobat: Sonlandırma belli sürede yapılır

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, 26’ncı tanık olarak Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nde görevli Doktor Katayon Kobat’ı dinletti.

Tanık Doktor, ilk önce Savcı Akyener’in daha sonra da 6 avukatın sorularını tek tek yanıtladı.

Doktor Katayon Kobat, kürtajlarla ilgili verdiği bilgide, hamilelik sonlandırmanın yasal sınırlar içerisinde yapıldığını söyledi.

Kobat ayrıca büyük hamileliklerde ani gelişen durumlarda bebek alınması gerekirse, mutlaka bildirim yapılarak gerekli işlemlerin yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

N.D: Erkek arkadaşım doktoru ayarladı

Savcılığın dün duruşmaya damgasını vuran tanığı Ada Hospital’de 2014 yılında 5 aylık bebeğini kürtajla aldıran N.D. oldu. Tanık N.D. erkek arkadaşının bebeği istemediğini ve aldırmak için kendisini Doktor Fahri Karagözlü’ye yönlendirdiğini anlattı.

N.D. sözlerine şöyle devam etti: “KKTC’ye ilk kez 17 Mart 2014 yılında kürtaj olmak için geldim. Erkek arkadaşım çocuğu istemediği için ben adaya gelmeden Ada Hospital’de Doktor Karagözlü ile telefonda her şeyi ayarlayarak beni yönlendirdi. Hastaneye geldim, Fahri beyle görüştüm ve 8 Bin TL kürtaj parasını ödedikten sonra ameliyat için gerekli işlemleri yaptım. Kan aldılar daha sonra kalacağım odanın karşısında bulunan ameliyat odasına işlemler için alındım” dedi.

 

“Gözyaşlarımı Rasiha Hanım sildi”

Tanık 27 olarak kayıtlara geçen N.D. sözlerine şöyle devam etti, “Zor bir ameliyattı benim için, çünkü bebeğimi aldırmak istemiyordum. Ameliyathanede benimle Doktor Fahri Bey, Rasiha hanım ve ebe Ayşegül hanım vardı.

Rasiha hanım pamukla gözyaşlarımı sildi sonrasını ise hatırlamıyorum. 17 Mart’ta ameliyat oldum, 21 Mart tarihinde taburcu olarak Türkiye’ye geri döndüm.

İnternet sitelerinde okuduğum haberlerin ardından, vicdan azabı çekiyordum zaten Savcılık’a ulaşıp konuştum “dedi.

 

Sanıklar tanıtıldı  

Mahkeme başkanı Fatma Şenol, Yargıç Murat Soytaş ve Yargıç Seran Bensen huzurunda tanık N.D., sanıkları tanıttı. Ayağa kaldırılan sanıklar, isimleri ile tek tek N.D.,  tarafından tanıtıldı.

 

Avukatlar bebeğin ölü olduğunu iddia etti

Avukat Emre Kadri ve avukat Güneş Menteş ise sorguladıkları tanık N.D.’nin Türkiye’de bebeğinin karnında ölü olduğunu bunun tanık tarafından bilindiğini öne sürdü.

Tanık N.D. ise bebeğinin sağlıklı olduğunu, erkek arkadaşının çocuğu istemediği için bunu yapmak zorunda kaldığını açıkladı.

Kürtaja girmeden muayene olduğunu ve 5 aylık bebeğinin yaşadığını öne süren, N.D., “Bebeğimi kendi isteğimle aldırmak istemediğim için şu an buradayım” dedi.

 

Dava’nın görüşülmesine 14 Kasım’da devam edilecek

Mahkeme dava duruşmasına devam edilmek üzere oturumu 14 Kasım Pazartesi saat 9.00’a erteledi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar