Doktorlar cezaevinde - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Doktorlar cezaevinde

Devrim DEMİR

Girne kaza mahkemesinin Nisan ayında kefalete bağlayarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktığı ancak Yüksek Mahkeme’nin 15 Haziran’da yeniden tutuklanmalarına karar verdiği fetüs operasyonu zanlıları dün yeniden kaza mahkemesine çıkarıldı.


Girne Kaza Mahkemesi Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Rasiha Serdaroğlu, emekli hemşire Taner Okburan ve ebe Ayşegül İşbilen’in tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderilmesine karar verdi.

Haklarında Fasıl 154 Ceza Yasası altında,

Çocuk Doğumunu Gizlemek, Ağır Veya Hafif Bir Suç İşlemek İçin Sersemletmek, Çocuk Düşürmeye Teşebbüs dahil 4 dava getirilen sanıklar 1 Temmuz’da itham edilecek.

Avukatlar tutukluluk süresine itiraz etti

Girne Kaza Mahkemesi Yargıç Gökhan Asafoğulları huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis çavuşu Namık Kemal Baz’ı tanık olarak dinletti.

Polis çavuşu Namık Kemal Baz, sanıkların ciddi bir suçla yargılandıklarını, davaları sonuçlanıncaya kadar cezaevine gönderilmeleri talebinde bulundu.

Sanık avukatları ise sanıkların 11 Nisan tarihinde teminatla serbest kaldıklarını ve ülkeden kaçma teşebbüsünde bulunmadıklarını beyan ederek, serbest bırakılmalarını talep etti.

Yüksek Mahkeme’nin kararına atıf

Yargıç Gökhan Asafoğulları, sanıklar aleyhine dava ikame edildiğini, iddia makamının sanıkları itham etmek amacı ile dava günü tayin edilmesini talep ettiğini ve itham edilene kadar sanıkların tutuklu kalmasını talep ettiğini belirtti. Yargıç, sanık avukatlarının tutuklu yargılanmak talebine itiraz ettiğini belirterek, Yüksek Mahkeme’nin sanıklar hakkında verdiği istinaf kararına atıfta bulundu. Yargıç Gökhan Asafoğulları, Yüksek Mahkeme’nin meydana gelen olayın ciddiyetine bulgu yaparak sanıkların tutuklanmasına emir verdiğini kaydederek, bu kararın alt mahkemeye ışık tuttuğunu söyledi.

Yargıç, sanıkların itham edilmesi için davayı 1 Temmuz tarihine ertelediğini ve sanıkların o güne kadar cezaevinde tutuklu kalmasına karar verdiğini açıkladı.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar