YANIYORUZ - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Hava DurumuKıbrısManşet

YANIYORUZ

Başkent Lefkoşa’da termometreler dün 46 dereceyi gördü. Meteoroloji Dairesi ardı ardına uyarılar yayımladı

46 DERECEYİ GÖRDÜK: Meteoroloji Dairesi’nin geçtiğimiz günlerdeki raporunda açıkladığı Afrika sıcakları dün itibariyle ülke genelinde hissedilmeye başlandı. Lefkoşa’da termometreler 46 dereceyi gördü. Hava sıcaklığının önümüzdeki günlerde de artarak devam etmesi beklenirken, sıcaktan bunalan vatandaş çareyi klimalı marketlere ve alışveriş merkezlerine girmekte buldu


 

“KALP KRİZİ RİSKİ”: Uzmanlar, aşırı nemli ve sıcak havanın vücudun tuz-nem dengesini olumsuz etkilediğini, kan akışkanlığında azalma ve kolesterolde yükselme gibi sonuçlar doğurabildiğini ve böylece kalbin iş yükünün arttığını belirterek özellikle kronik kalp rahatsızlığı olanlarda bu durumun kalp krizini tetikleyebileceğini söylüyor

 

“MECBUR KALMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN”: Uzmanlar, aşırı sıcakların özellikle hamileler, çocuklar, 65 yaş üstü bireyler, aşırı şişmanlık problemi olanlar ve kalp hastalığı bulunanlar için yüksek risk oluşturduğunu belirterek bu risk gruplarına giren bireylerin 11.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını öneriyor

 

“BOL SIVI ALIN AÇIK RENK KIYAFET GİYİN”: Uzmanlar, dışarıda bulunmak zorunda olan bireylerin sıcaktan korunmak adına açık renk kıyafetler giymelerinin, bol sıvı tüketmelerinin, şapka ve gözlük takmalarının, güneş kremi kullanmalarının ve sık sık duş almalarının gerektiğine ve bunların hayati önem taşıdığına dikkat çekiyor

 

 

Pınar BARUT

Afrika sıcakları dün itibariyle ülke genelinde hissedilmeye başlandı.

Hava sıcaklığının 5 ila 10 derece birden artabileceği tahmin edilirken, Lefkoşa’daki termometreler dün 46 dereceyi gördü.

Sıcaklardan bunalan bazı vatandaşlar, çareyi serin alışveriş merkezleri ya da süpermarketlerde zaman geçirmekte buldu.

Meteoroloji Dairesi, vatandaşların kendilerini korumak adına bazı önemler alması gerektiğini duyurdu. Aşırı sıcaklar, ultraviyole radyasyon ışınları ve Afrika’dan gelen toz bulutlarına karşı uyarı ve ikazlar yayımladı.

Uzmanlar, 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına direk maruz kalmanın özellikle çocuklar, yaşlılar ve hastalar için riskli olduğunu belirtti.

Uzmanlar, açık renk kıyafetler giymenin, bol sıvı tüketmenin ve başı koruyacak şekilde şapka tarzı koruma kullanmanın hayati önem taşıdığını bir kez daha vurguladı.

 

Meteoroloji Dairesi ardı ardına uyarı yayımladı

Hava sıcaklığının aşırı yükselmesiyle birlikte Meteoroloji Dairesi de yangın, toz bulutu ve ultraviyole ışınları için uyarılarda bulundu.

Meteoroloji Dairesi’nin dün resmi internet sitesinden duyurduğu ikaz ve uyarılarda “Orman Yangın Olasılığı Çok Yüksek” ifadesine yer verildi ve dikkatli olunması konusunda ikazda bulunuldu.

Ultraviyole radyasyon ışınlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Meteoroloji Dairesi 11.00-16.00 saatleri arasında 15 dakikadan fazla güneş altında kalınmaması gerektiğini söyledi.

Uyarılarda ayrıca Kuzey Afrika üzerinden taşınan toz zerreciklerine de dikkat çekilerek, bu durumun bölgemizde hava kirliliği yaratmasının beklendiği ifade edilerek toza hassasiyeti olan vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

 

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanlar, aşırı sıcakların özellikle hamileler, çocuklar, 65 yaş üstü bireyler, aşırı şişmanlık problemi olanlar ve kalp hastalığı bulunanlar için yüksek risk oluşturduğunu belirterek bu risk gruplarıma giren bireylerin 11.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını öneriyor.

Aşırı nemli ve sıcak havanın vücudun tuz-nem dengesini olumsuz etkilediğini, kan akışkanlığında azalma ve kolesterolde yükselme gibi sonuçlar doğurabildiğini ve böylece kalbin iş yükünün arttığını, özellikle kronik kalp rahatsızlığı olanlarda bu durumun kalp krizini tetikleyebileceğini söyleyen uzmanlar, dışarıda bulunmak zorunda olan bireylerin de sıcaktan korunmak adına açık renk kıyafetler giymelerinin, bol sıvı tüketmelerinin, şapka ve gözlük takmalarının, güneş kremi kullanmalarının ve sık sık duş almalarının gerektiğine ve bunların hayati önem taşıdığına dikkat çekiyor.

 

“Klimalar zatüre sebebi”

Zatürenin en önemli sebeplerinden birinin havalandırılmayan klimalı ortamlar olduğunu hatırlatan uzmanlar, klima altında çok durmamak gerektiğine, özellikle klimaların temizliğinin ve bakımının ertelenmemesi gerektiğine de vurgu yapıyor.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar