Köşe Yazarları

Ya gelirse!!!


Dünyayı kasıp kavuran virüs bizi teğet geçer mi?

Geçsin diye dua ediyoruz.Peki, önlem almak bu kadar zor mu?

Eğer Kıbrıs’ta yaşıyorsak, zor olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ne de olsa KKTC’de sağlık sistemi dediğimiz şey tam bir kaos!

Neresinden tutmaya kalksak elimizde kalıyor!!!

Üzücü olan söylediğimiz yalanlara inanıyor olmamız!

Tüm tedbirler alınmış!

Zaten bize Türkiye üzerinden geliniyormuş ve Türkiye önlem almış!

Hastanemizin durumunun içler acısı olduğunu bile bile karantina için yer yapılmış.

Ne ala memleket! Madem tam teşkilat kurabildiniz, keşke Tren Yolu Polikliniğini ya da Cengiz Topel Hastanesini karantina merkezi haline dönüştürseydiniz. Şüphe duyulan hastaları oraya yatırıp virüsün yayılmasını da engellerdiniz. Coronavirüsü çok hızlı yayılabilen bir virüs, malum adamız da küçük, doğal olarak tedbir de denetim de şart!

Unutmamamız gereken bir diğer gerçek ise Turizm adası oluşumuz ve yazın yaklaşıyor olduğu gerçeği! Yapılacak tek bir hatanın bedeli çok ağır olur. Bu yıl içerisinde birçok badireler atlatan ve derin yaralar alan turizm sektörünün alacağı tek bir darbe, zaten dipte olan ülke ekonomisinin ayağa kalkma ümidini de yok edecektir!

Bakanlar tedbir alındı diyor ama tedbirin ne olduğu belli değil.

Bir gün Güney Kıbrıs sınır kapısında önlem almış gibi davranıyoruz, bir diğer gün ise havaalanı ve limanlarda. Nasıl olsa “mış” gibi yapmaya alıştık ama bu sağlık ve şakaya gelmez!

Basında yer alan haberlere bakınca insan ürküyor. Tedbir olarak Güney Kıbrıs ile sınır kapımıza termal kameralar kurulmuş ama bu kameraları kontrol eden kimse yokmuş!

Bir diğer hayal kırıklığı hepimizin okuduğu şüphe sonucu hastanede karantinaya alınan hastamızın hastaneye getiriliş şekli.  Hastamızın da onu taşıyan hastabakıcılarımızın da yetersiz kıyafetleri mi yoksa sivil halkın ortada rahatça gezdiği ortamda hastamızın hastaneye getiriliş şekli mi korku filmi tadındaydı bilemiyorum. Ya şüphe doğru olsaydı!!!

Hiç düşündünüz mü, neler olabilirdi?

Umarım Coronavirüs bizim coğrafyamıza asla uğramaz. Bilmeniz gereken şey virüs milletvekili veya bakan ayırt etmiyor. Önemler yetersiz kalırsa kendi aileniz için de endişelenmek zorunda kalacaksınız!!!Başa dön tuşu