Köşe YazarlarıManşet

Ya beşli toplantı ya da kriz


Mont Pelerin’deki Kıbrıs zirvesinin ikinci raundu bugün başlıyor.

Geçtiğimiz hafta görüşmelere Rum Lider Anastasiades’in talebi ile bir haflalık bir ara verilirken, taraflar kaldıkları yerden ve önceden belirlenen yöntemle görüşmelere devam edecekleri konusunda mutabakata varmışlardı.Birleşmiş Milletler de bunu yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyurmuştu.

Mont Pelerin’deki görüşmeler toprak kriterleri üzerindeki müzakere ile başlayacak.

Masada toprakla ilgili tüm kriterler olmakla birlikte esas üç kriter üzerinde uzlaşma sağlanması halinde, diğerlerinde de uzlaşılabileceği varsayımı ile süreç ileriye taşınacak.

Bu üç kriter toprak oranları, kıyı şeridi ve Kıbrıs Türk tarafınca iade edilecek yerlere dönecek olan Rumların sayısı ile ilgili…

Geçtiğimiz hafta yapılan müzakerelerde toprak oranları üzerinde yoğunlaşılmış ve bu konuda bir yakınlaşma sağlanması aşamasına gelinmişti.

İşte tam da o anda Rum Lider Nikos Anastasiades bir haftalık ara talebini gündeme getirmişti.

Bugünkü müzakere işte o ara verilen noktadan başlayacak.

Ancak bunun öncesinde Rum Liderliğinin verilen arada yaptığı açıklamalar gündeme gelebilir.

Mont Pelerin’deki görüşmelerde izlenecek yol haritası ya da yöntem taraflar birinci Mont Pelerin zirvesini yapmadan önce belirlenmişti.

O yönteme göre taraflar sürücen ilk aşamasında kapsamlı bir şekilde müzakere ettikleri ilk dört konu başlığında hala yakınlaşma sağlanamamış konuları ele alacak, ardından toprak başlığına geçip burada kriterleri görüşeceklerdi.

Kriterlerde yakınlaşma sağlamaları halinde ise varılan yakınlaşmalar esas alınarak taraflarca ayrı ayrı haritaya uygulanacak ve masaya haritalar getirilecekti.

Haritaların masaya gelmesi ile birlikte de beşli toplantı için tarih belirlenmesi konusunda adım atılacaktı.

Ancak şunun da altını hemen çizelim; masaya gelecek olan haritalar BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide tarafından alınacak ve bu haritalar üzerinde müzakere beşli toplantı ile birlikte eş zamanlı bir şekilde yapılacaktı.

Mutabakat bu idi.

Ama Rum ve Yunan tarafının verilen arada seslendirdikleri ‘garantiler devam edecekse biz beşliye onay vermeyiz’ yaklaşımı kafaları karıştırdı.

Büyük bir olasılıkla Mont Pelerin’in ikinci aşamasının ilk gününde öncelikle bu kafa karışıklığının giderilmesi için tarafların niyetleri ve varılan mutabakata bağlılıkları teyid edilecek.

Önceden varılan mutabakata bağlılık teyid edildikten sonra topraktaki kriterlerle ilgili müzakereye kalındığı yerden devam edilecek.

Mutabakatın teyid edilmemesi halinde ise kriz gündeme gelebilecek.

Dileyelim öyle olmasın.

Ancak şu da çok net: Türk tarafı mutabakatın sulandırılmadan uygulanması konusunda çok ama çok kararlı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve ekibi mutabakatın bozulacağı ya da beşli toplantı için son dakikada tarih konusunda uzlaşma sağlanmayacağı bir oldu bittinin yaratılmasına izin vermeyecek.

Kısacası bugün ikinci aşaması başlayacak olan Mont Pelerin zirvesinde ya müzakereler önceden varılan mutabakat çerçevesinde ilerleyip beşli toplantının tarihinin belirlenmesi ile Salı günü başarı ile sonlanacak ya da masada kriz çıkacak, süreç çökme noktasına gelecek.

Şu anda üçüncü bir yol yok.Başa dön tuşu