KıbrısManşet

Sosyal medya paylaşımı başına dert olduEşref Özbilgili, Kıb-Tek’e ait bir aracın zeytin toplarken kullanıldığının gösteren bir fotoğrafı sosyal medya hesabı üzerinden paylaşınca, aracı kullanan tarafından polise şikayet edildi

Çamlıbel’de ikamet eden Eşref Özbilgili isimli vatandaş, geçtiğimiz hafta sosyal medyada paylaşılan Kıb-Tek personelinin kurum aracı ile zeytin toplamaya gittiğini görüntüleyen fotoğrafı sosyal medyada kendi hesabı üzerinden paylaştı, olanlar oldu.
Eşref Özbilgili, geçtiğimiz hafta sosyal medyada dolaşırken Kıb-Tek personelinin kuruma ait araç ile zeytin toplamaya gittiğini görüntüleyen bir paylaşım gördüğünü ve bu paylaşımı “bir duyarlılık göstererek” kendi hesabı üzerinden paylaştığını anlattı.Özbilgili, paylaşımı üzerine, “Bu kişi terfi alacak. Lütfen bu paylaşımını kaldır, personelin başını derde koyma” şeklinde ikaz edildiğini ancak paylaşımını silmediğini söyledi.

Eşref Özbilgili, olayın üzerinden birkaç gün geçtikten sonra bu kez Çamlıbel Karakolu’ndan arandığını ve ifadesi alınmak üzere karakola çağrıldığını ifade etti.

Özbilgili, karakoldan yapılan çağrı üzerine dün Çamlıbel Karakolu’na giderek gerekli ifadesini verdiğini, söz konusu paylaşımını da öncesinde sosyal medya hesabından kaldırdığını dile getirdi.

Özbilgili: Duyarlılık gösterdim, husumet söz konusu değil

Eşref Özbilgili, sosyal medyadaki paylaşımı nedeni ile yaşananları Havadis’e anlattı.

Özbilgili, şunları söyledi: “Ülkede resmi hizmet araçları ile şahsi işlerin yapılması gelenek oldu. Bu hususta gerek yazılı gerek görsel gerekse sosyal medyada birçok örnek kamuoyuna aktarıldı. Geçtiğimiz hafta resmi hizmet aracı ile şahsi iş yapılması olayına bir yenisi daha eklendi. Sosyal medyada dolaşırken bir Kıb-Tek personelinin kuruma ait araç ile zeytin toplamaya gittiğini görüntüleyen bir paylaşım gördüm ve bu paylaşımı kendi hesabım üzerinden paylaştım. Fotoğraftaki kişiyi tanımıyorum bile sadece duyarlılık gösterdim. Ama biri bana ulaştı ve bu paylaşımımı silmemi çünkü fotoğraftaki kişinin terfi alacağını ancak bu paylaşım ile onun başını derde sokacağımı söyledi. Paylaşımımı silmedim. Önceki gün de Çamlıbel Karakolu’ndan arandım ve bu paylaşım ile ilgili ifademin alınması için karakola çağrıldım. Çamlıbel Karakolu’na dün gittim ve ifademi verdim. Polis, bana polislik bir durum olmadığını ancak fotoğraftaki kişinin bu paylaşımım nedeni ile benden şikayetçi olduğunu bu sebeple ifademi almaları gerektiğini söyledi. Fotoğraftaki kişiyi tanıyıp tanımadığı sordu. Ben de ifademde, “Bu kişiyi tanımıyorum. Araç resmi araç ve ben resmi araçların şahsi işlerde kullanılmasına karşı olduğum için bu paylaşımı kendi hesabım üzerinden paylaştım” beyanında bulundum.”

Gösterdiği duyarlılık nedeni ile neredeyse suçlu konumuna düştüğünü ifade eden Özbilgili, “Bu ülkede kanunlar var ve resmi araçlar şahsi işlerde kullanılamaz. Bir duyarlı vatandaşın buna tepki göstermesi kadar da doğal bir durum olmaz” dedi.

Başa dön tuşu