DünyaManşet

Washington DC’de sokağa çıkma yasağı ilan edildiABD’nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösteriler altıncı gününde. Son olarak başkent Washington DC’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. ABD Başkanı Trump, ANTIFA grubunu terör örgütü olarak tanıyacağını açıklarken, ana akım medyayı da öfke ve anarşiyi köpürtmekle suçladı. Adalet Bakanı Barr, “protestoları provoke edenlerin” yakalanması için federal güvenlik güçlerine talimat verildiğini duyurdu.
protesto gösterileriABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd’un hayatını kaybetmesi üzerine ülkedeki birçok şehirde protesto gösterileri altıncı günde de devam ediyor.

Protestolarda yaşanan olaylar nedeniyle son olarak başkent Washington DC’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen şehirlerin sayısı 30’u, gözaltına alınanların sayısı bin 700’ü aştı.
protesto gösterileri

Yerel saatle pazar 23.00’ten, pazartesi 06.00’ya kadar kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyuran Belediye Başkanı Muriel Bowser ayrıca Ulusal Muhafızları da görevlendirdiğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, siyahi George Floyd’un öldürülmesi üzerine başlayan protestoları şiddete dönüştürmekle suçladığı ANTIFA grubunun terör örgütü olarak tanınacağını duyurdu.

protesto gösterileri

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ulusal Muhafız birliklerinin dün gece Minneapolis’teki gösterilerde “ANTIFA anarşistlerinin eylemlerini” hızlı şekilde kontrol altına aldığını belirterek, tebrik etti.

protesto gösterileri

“Eğer Belediye Başkanı Ulusal Muhafızları ilk akşamdan kullansaydı bu sorunlar olmayacaktı” ifadesini kullanan Trump, Demokratlar tarafından yönetilen diğer eyalet ve şehirlerin de çok geç olmadan Ulusal Muhafızlardan destek almalarını önerdi.

Başa dön tuşu