EğitimYaşam

Video oyunları şiddete yöneltmiyor

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından yıllardır tartışma konusu haline gelen “Video Oyunları Şiddete Yöneltir mi?” sorusunu bilimsel olarak incelemek amacıyla bir proje gerçekleştirdi.

Yöneticiliğini Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağın Kazımoğlu’nun yaptığı projede, video oyunlarının günümüzde genç bireylerin vazgeçilmez bir hobisi haline geldiğini ve toplumdaki birçok kişinin video oyunlarının şiddet ve saldırganlık unsurlarını tetiklediğini düşündüklerini belirtti. Kazımoğlu, bu bilinmezliği ölçmek için deneysel bir çalışma yöntemi kullanarak bir proje gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Proje kapsamında ayrıntılı bir literatür taraması yapıldığını ve insan davranışlarında şiddetle saldırganlığa neden olan faktörlerin belirlendiğini aktaran Kazımoğlu, bu davranışları ödüllendiren bir oyun tasarımının UKÜ Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi Alp Akça tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti. Şiddet faktörlerinin birebir uygulandığı oyunda kişilerin şiddet ve saldırganlık seviyelerine doğrudan etkinin incelendiğini dile getiren Kazımoğlu, 18-30 yaş aralığındaki pek çok paylaşımcılardan geridönüt aldıklarını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Çağın Kazımoğlu, deneysel çalışmaya katılan paylaşımcıların, önce psikolojide şiddet ve saldırganlıklarını ölçmek için kullanılan Buss-Perry saldırganlık ölçeğini doldurduklarını, ölçeği doldurduktan sonra tasarlanan oyunu diledikleri kadar oynadıklarını ve ölçeği oyunu oynadıktan sonra yeniden doldurduklarını açıkladı. Bu araştırmanın genç bireylerin video oyunu oynama hobilerini, şiddet ve saldırganlık davranışlarına olan etkisini ayrıntılı bir şekilde analiz ettiklerini belirten Kazımoğlu, oyunu oynadıktan sonra ölçeği tekrar dolduran paylaşımcıların verdiği yanıtların istatistiksel olarak incelendiğini kaydetti.

Sözkonusu video oyununun paylaşımcıların olumsuz yöndeki eğilimlerini artırmadığına dikkat çeken Kazımoğlu,  yapılan deneysel çalışmada video oyunlarının genç bireyler üzerinde doğrudan şiddet ve saldırganlık gibi olumsuz duygulara yöneltmediğini bilimsel olarak kanıtladıklarını belirtti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı