Venedik su kemerleri, kaderine terk edildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Venedik su kemerleri, kaderine terk edildi

Gürsel KARAGÖZLÜ- Lefke’de Eskikaradağ bölgesinde bulunan Venedik Su kemerleri, kaderine terk edildi. Tarihi taşlar bir bir yere düşerken, eserin etrafını dikenli otlar kapladı.

Venedik Su kemerleri


 

Lefke suyunu verimli kullanmak amacıyla Venedik döneminde yapılan ve yıllar içerisinde hasara uğrayarak yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan, tarihi Venedik Su kemerleri, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından aslına uygun bir şekilde restore edilmek için restore işleri bir firmaya verilerek 18 Eylül 2018 yılında restore edilmeye başlandı. Restore işleri 3 ay içerisinde tamamlanarak tarihi Venedik Su kemerleri halkın ziyaretine açılacaktı.

 

Venedik Su kemerleri

2018 yılında dönemin Eski Eserler ve Müzeler Dairesi müdürü Fuat Azimli ekibi ile birlikte Lefke’ki tarihi Venedik Su kemerlerini Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, bazı sivil toplum örgütü yetkilileri ve Lefke Muhtarı Turgay Özersoy ile birlikte yerinde ziyaret etmişti.

 

 

Venedik Su kemerleri

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından aslına uygun bir şekilde restorasyonu yapılmak üzere  18 Eylül 2018 tarihinde başlayan restorasyon çalışmaları durdu. Havadis’in 26 Temmuz 2019 tarihinde yaptığı restorasyon işlemleri durdu haberi üzerine dönemin Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli ve ekibi, tarihi su kemerlerini Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş ve Lefke Muhtarı Turgay Özersoy ile birlikte yerinde inceleyerek Su kemerlerinin aslına uygun bir şekilde yapılıp, yapılmadığını yerinde incelemişlerdi.

Venedik Su kemerleri

 

3-4 ay da tamamlanması beklenen tarihi Su kemerlerinin yapıldığı dönemde beş çeşit çeşitli taşlarla yapıldığı görülerek, Su kemerlerinin bu şekilde aslına uygun bir şekilde yapılması kararına varmışlardı. Ancak aradan 10 ay geçmesine rağmen restorasyon tamamlanamayarak olduğu gibi kaldı. Restorasyon çalışmalarının 10 aylık bir süre durmasından sonra, restorasyon işleri başlamamış ve günümüze kadar tekrar restorasyona başlanmadı. 18 Eylül 2018 yılında restorasyonuna başlanan ve aradan 22 ay geçmesine rağmen bu tarihi eser kaderine terk edilerek öylece bırakıldı. Tarihi eserin üst kısmındaki taşlar bir bir yere düşmekte ve tarihi su kemerleri her geçen gün yok olma tehlikesi geçiriyor.

 

Venedik Su kemerleri

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar