Vatandaş sokakta kaldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 21, 2024
KıbrısManşet

Vatandaş sokakta kaldı

KKTC-kiralık-ev

HAVADİS ÖZEL

Döviz kurlarındaki artış, döviz ile iş yapan sektörlerin tümünü olumsuz etkilerken, olumsuzluklardan en büyük payı yine vatandaş aldı. Dövizdeki artış Türk Lirası ödenen vatandaşı çıkmaza soktu.


KKTC’de serbest piyasada Dolar önceki gün 14,85 TL’ye kadar yükseldi. Euro’nun satış fiyatı serbest piyasada önceki gün 16,41 TL’den işlem gördü. Serbest piyasada önceki gün Sterlin ise 19,56 TL’ye çıktı.

Tüm ithalatlar, döviz bazında. Dolayısıyla dövizdeki artış, KKTC’de konfeksiyon sektöründen, gıda sektörüne, ilaç sektöründen, eğitim sektörüne kadar ve daha birçok sektörü direkt olarak etkiliyor. Dövizdeki artış piyasaya TL olarak pahalı yansıyor.

Dövizdeki yükseliş, KKTC’de TL ödenen vatandaşı zor durumda bırakırken, döviz taksiti olanları da çıkmaza soktu.

Döviz krizi şimdi de emlak piyasasına sıçradı. KKTC’de asgari ücretli bir kişi, aylık kirasını bile ödeyemez noktaya geldi.

 

BİR AYLIK MAAŞ KİRAYA

Ülkede en ucuz evin aylık kirası 300 sterlin. Aylık 300 Sterlinden 2+1 az eşyalı veya boş kiralanan bir konutun aylık kirası 5.868 TL’ye eşitlendi.

1 aylık kirasının 5 bin 868 TL’ye denk geldiği konutlara ilk giriş ücreti ortalama 47 bin TL. Ev sahipleri konutlarını kiralarken 6 aylık ücreti peşin istiyor, bir aylık kira bedelini de depozito olarak talep ediyor. Konutu emlakçıdan kiralayan, bir kira bedeli de emlak komisyonu ödüyor.

Ülkede 300 sterlinlik bir konuta ilk defa girecek olan bir vatandaş, bugün peşinat, depozito, emlak komisyonu derken yaklaşık 47 bin TL ödemek zorunda kalıyor.

 

222 TL İLE NE YAPILIR?

 

KKTC’de asgari ücretli bir çalışanın aylık net maaşı 6 bin 90 TL. 300 sterlin kira bedeli ile ikamet eden bir çalışanın kirayı ödedikten sonra eline kalan miktar ise 222 TL.

Vatandaş, 222 TL ile ya telefon veya elektrik ve su faturasını ödeyecek, ya 3 gün karnını doyuracak, ya da sağlık ve ulaşım ihtiyacını karşılayacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar