Vatandaş Bayramda Yine Yurt Dışını Tercih Etti

13 Ekim 2013 Pazar | 10:52
Vatandaş Bayramda Yine Yurt Dışını Tercih Etti
Kıbrıs Town Houses

Nadire BAHADİ

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala bazı vatandaşlar bayram tatilini ülkede geçirmeye hazırlanırken bazı vatandaşlar ise yurt dışında tatile gitmek için hazırlıklara başladı. Bayramı yurt dışında geçirmek isteyen vatandaşların İstanbul, İzmir, Türkiye ve Avrupa turlarına rağbet gösterdiği bildirilirken, Türkiye vatandaşlarının adresi bu bayram da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oldu. Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin açıklamasına göre birliğe üye 5 yıldızlı büyük otellerin bayramda doluluk oranının yüzde 97,4 olduğu bildirildi.

Oteller ve uçaklar dolu
Turizm acentelerinden edinilen bilgiye göre, uçak seferlerinin Kurban Bayramı’nda yurt dışı seferlerinin yapılan rezervasyonlar çerçevesinde dolu geçmesi bekleniyor. Acenteler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seferi olan hava yolu şirketlerinin 15 ve 19 Ekim 2013 tarihleri arasında ilave ve ek seferler gerçekleştireceği bildirildi. Bayram süresince İstanbul Ercan seferleri için Türk Hava Yolları 5 ilave sefer, Pegasus 9 ek sefer, Atlasjet ise 1 ek sefer gerçekleştiriyor. KKTC’de 5 yıldızlı otel fiyatlarının yüksek olması sebebi ile vatandaşların KKTC otellerini tercih etmediğini ifade eden bazı turizm acenteleri vatandaşın İstanbul, İzmir, Kapadokya turları için uçak bileti ve konaklama fiyatının çok daha uygun fiyatlarda olduğunu ve vatandaşın tercihinin bu yönde olduğunu kaydetti.
Öte yandan Türkiye vatandaşları Kurban Bayramı’nda da KKTC’yi tercih etti. Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, birliğe üye olan 5 yıldızlı otellerin bayramda doluluk oranını yüzde 97,4 olarak açıkladı. KITOB’tan yapılan yazılı açıklamaya göre 5 yıldızlı otellerin dışındaki diğer otellerin ise bayramda doluluk oranının yüz 80 olması bekleniyor. Bayram boyunca KITOB’a üye olan toplam 90 tesisin 50’si %100 doluluk yaşarken, 19 tesis ise % 70-99 arasında doluluk oranına ulaştı.

Vatandaş tatilini önceden ayarladı
Acenteler Kurban Bayramı tatili için rezervasyonların 2 ay önceden başladığına dikkat çekti. KKTC halkının Kurban Bayramı’nda alışveriş için İstanbul, İzmir gibi şehirleri, gezip yeni yerler görmek için ise kısa süreli olan Avrupa turlarını tercih ettiğini kaydeden acenteler, tatil planı yapmak için son güne kalan bazı vatandaşların ise uçak biletlerini çok yüksek fiyatlara almak zorunda kaldığını ifade etti. Türkiye turlarının kısa erken rezervasyon nedeni ile kısa sürede dolduğunu söyleyen acenteler, talepleri karşılayamadıklarını ve vatandaşları başka turlara yönlendirdiklerini ifade etti. Bayram tatili için Türkiye’den gelecek kişilerin Türkiye acenteleri ile çalışarak KKTC otel rezervasyonlarını doldurduğunu söyleyen acente yetkilileri, KKTC’deki 5 yıldızlı otel fiyatlarının yüksek olması sebebi ile daha uygun fiyata yurt dışına gitmeyi tercih ettiklerini kaydetti.

Facebook Comments