Kadın SağlığıSağlık

Varisi önlemek için A harfi egzersizi


Kadınlarda görülme oranı 4 kat daha fazla olan varis hastalığı, gece krampları, kaşıntılar ve şişlikler gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Varisin nedenleri ve korunma yolları ile ilgili bilgiler veren Op. Dr. Mustafa Kar, riski olan hastalara A harfi egzersizini önerdi.

Uzun süre ayakta kalmak ya da oturmak, fazla kilo ya da gebelik gibi nedenlerle ortaya çıkan varis, genellikle bacakların alt kısmında oluşuyor. Varisten korunmanın 8 yolunu anlatan Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Kar, A harfi egzersizini ve varisin tedavi yöntemlerini anlattı.

VARİSİN OLUŞMASINA NEDEN OLAN ETKENLER

Bacak varisleri, yetişkin nüfusun % 15-20’sini etkilemektedir. Toplardamarların genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hal alması olarak tanımlanan varis, 4 saatten fazla ayakta kalanlarda 3 kat daha fazla oluşur. Varis; gebelik, obezite, duruş bozuklukları, kabızlık, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri gibi çeşitli nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Kalıtım, riskli yaşam tarzı ve sigara kullanımı önde gelen risk faktörleri olarak gösterilmektedir. Ailesinde varis öyküsü olan kişilerde bu hastalığın görülme riski 4 kat fazladır.

varis-3

OBEZİTE ARTIYOR

Varisin en yaygın belirtileri; bacaklarının görüntüsünün bozulması, uzun süre ayakta durunca ortaya çıkan bacak ağrısı ve bacaklarda ağırlaşma hissidir. Uzun süren bacak varislerinde kronik ayak bileği şişliği ve bacak ülserleri de gelişebilir. Uzun süre ayakta durma veya obezite tüm bacak varislerinin etkilerinin daha da artmasına neden olur.

VARİSİN BELİRTİLERİ

Ağrı ve dolgunluk hissi
Kaşıntı
Ayak bileğinde şişme
Gece krampları
Kanamalar
Cilt değişiklikleri ve açık yaralar meydana gelebilir.

TEDAVİ EDİLMEZSE…

Varis tedavisinde amaç, şikayetleri azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Hastalık genellikle iyi huylu seyir gösterdiğinden hastaların çoğu ameliyat edilmez. Büyük varisleri olan hastalarda, kanama veya bacak ülseri gibi durumlar gelişirse, cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Varise neden olan etkenler ortadan kaldırılmadıkça belli bir süre sonra hastalık tekrarlayabilir.

Varisten korunmak için;

Bol bol hareket edin. Yürüme, yüzme, bisiklet, gibi sürekliliği olan hareketleri tercih edin. Yaz aylarında uzun süreli güneş banyolarından kaçının.

Bir saatten daha uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın. Gün içerisinde birkaç kez bacakları yüksekte tutmak yararlıdır.

ayak

Ayaklarınızla A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırıp, başparmakları birleştirin. Topukları birleştirip parmakları uzaklaştırarak V harfi yapın. Topuklarınız yerde kalsın, ayaklarınızın ön kısmını yukarı kaldırın. Sonra ayaklarınızın önü yerle temastayken topuklarınızı yukarı kaldırın. Hareketlerin hepsini 10’ar kez tekrarlayın.

Soğuk suyla bacaklara duş yapın. Cilde uygulanan soğuk su kanın kalbe dönüşünü hızlandırır.

Bol giysileri tercih edin.

Topuk yüksekliği 5 cm’den fazla olan ayakkabıları giymeyin.

Beslenmenize dikkat edin, günde en az iki litre sıvı tüketin ve sigara içmeyin.

Doktor önerisi olmadan varis çorabı kullanmayın ancak tavsiye edildiyse düzenli giymeye özen gösterin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı