KıbrısManşet

Varış: Delta varyantı diğer varyantlardan daha bulaştırıcı


Havadis Web TV’de yayınlanan Damla Dabis’in sunduğu Gün Başlarken programına katılan Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış , Lefkoşa’ya yapılması planlanan yeni hastaneyi değerlendirdi.

Yeni yapılacak hastaneyle ilgili kısıtlı bilgilerinin olduğunu söyleyen Varış, hastanenin hangi şartlarda yapılacağını, bittikten sonra nasıl çalıştırılacağını bilmediklerini belirtti. Sorulan soru üzerine “Şehir Hastanesi” modelini de değerlendiren Varış, “ Türkiye’de bununla ilgili sıkıntıların yaşandığı bir gerçektir. Çünkü sağlığın direk olarak özele devretilmesi demektir. Dünya da bu sistemden yavaş yavaş vazgeçilmeye çalışılıyor. Eğer böyle bir model karşımıza çıkarsa  biz Kıbrıs Türk hekimleri olarak elimizden gelen karşı duruşu gösteririz” dedi.

Delta varyantı diğer varyantlardan daha bulaştırıcı

Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta görülen Delta varyantını da değerlendiren Varış, Delta varyantının Hindistan kaynaklı bir varyant olduğunu ve Alfa varyantından yüzde 60 daha bulaştırıcı olduğunu belirtti. Delta varyantının çıkmasıyla aşılamanın öneminin daha da arttığını ifade eden Varış, tüm dünya da olduğu gibi KKTC’de de toplum bağışıklığının sağlanması gerektiğini vurguladı. KKTC’de Delta varyantının henüz saptanmadığını belirten Varış, bunun hiç görülmeyeceği anlamına gelmediğini herkesin kendi önlemini alması gerektiğini söyledi

Başa dön tuşu