Dünya

Ünlü gitarist hayatını kaybetti!


Uzun süredir demans hastalığıyla mücadele eden efsane rock grubu AC/DC’nin ünlü gitaristi Malcolm hayatını kaybetti.

Avustralyalı efsane rock grubu AC/DC’nin gitaristi Malcolm Young 64 yaşındaydı. Uzun süredir demans hastalığıyla mücadele ediyordu.Malcolm Young, grubun güçlü ritm gitar riflerine imza atıyordu.AC/DC, Malcolm Young ve kardeşi Angus Young tarafından 1973’te kuruldu. 1975’teki High Voltage albümünden 2014’teki Rock or Bust’a kadar albüm satış rakamları 200 milyonu geçti. AC/DC albümleri sadece ABD’de 71 milyon satış rakamlarına ulaştı.Malcolm Young, 1953’te Glasgow’da doğdu. 10 yaşındayken ailesiyle birlikte Avustralya’ya taşındı. 2014 yılında kendisine demans teşhisi kondu.

a

MALCOLM YOUNG KİMDİR?

6 Ocak 1953 dolğumlu olan Malcolm Mitchell Young, Avustralyalı rock grubu AC/DC’nin kurucu üyesi, ritim gitaristi ve şarkı yazarı. Her ne kadar kardeşi ve AC/DC’nin solo gitaristi olan Angus Young daha ön plandaysa da Malcolm’un grubun esas beyni olduğu ve albüm, turne ve medya ile ilgili konularda esas karar verici olduğu söylenir.

Malcolm Young ailesiyle 1963 yılında Avustralya’nın Sidney şehrine göç etti. Ağabeyi George Young’ın 1960’ların ikinci yarısında grubu The Easybeats ile ülkede kazandığı büyük başarı onu gitar çalmayı öğrenmeye teşvik etti. Erken yaşta okulu bıraktı. Malcolm ilk olarak T-Rex ve Rolling Stones şarkıları çalan The Velvet Underground grubuna katıldı.

AC/DC’yi 1973’ün Ocak ayında kardeşi Angus ile birlikte kurdu. Grup 1976 yılında İngiltere’ye taşındı ve art arda albümler yayınlayıp, turnelere çıktı. 1980 yılında solist Bon Scott’un alkol zehirlenmesinden ölmesinin ardından bugüne kadar en çok satan albümleri Back in Black’i piyasaya sürdüler.

Alkol bağımlılığının üstesinden gelmek için 1988’deki “Blow Up Your Video” turnesinin ABD ayağına katılmadı. Yokluğunda yerini yeğeni Stevie Young doldurdu.

AC/DC’nin ilk konserlerinden itibaren grubun ritim gitaristliğini üstlenen Malcolm Young grubun tarzının oluşmasında büyük payı sahibi olmuştur. 1950’lerin Rock N’ Roll’undan ve sonraki dönemlerin blues kökenli rock gitaristlerinden etkilenmiştir.

AC/DC’nin en sevdiği şarkısı “Let There Be Rock”dır. Grubunu Led Zeppelin ve The Who’dan bu yana son 15 yılın en büyük heavy-rock grubu olarak görmektedir.

2014, Nisan ayında ciddi sağlık problemleri yaşayan Young’un Demans rahatsızlığına yakalandığı belirtilmişti

Başa dön tuşu