Ünaş Üstel: Kıb-Tek’imizi yaşatmaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edeceğiz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Ünaş Üstel: Kıb-Tek’imizi yaşatmaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edeceğiz

Başbakan Üstel: “Ülkemize kablo ile elektrik getirilmesini sağlayacağız ve enterkonnekte sisteme bağlanacağız”

“Kıb-Tek’i yaşatmaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edeceğiz”


“Yaşam suyu tüm evlerimizle ve tüm ovalarımızla çok yakında buluşuyor”

Başbakan Ünal Üstel, hükümette oldukları bir yıl içerisinde sosyal yardım ve cemile yardımı maaşlarına toplamda 8 bin TL, engellilere toplamda 4 bin TL ek katkı sağladıklarını, sosyal yardım ve cemile maaşlarına uygulanan hayat pahalılığını yılda ikiye çıkardıklarını söyledi.

Üstel, bu uygulama ile sosyal yardım ve cemile maaşı alan vatandaşların maaşlarına yüzde 100’e varan artış sağlanmış olduğunu belirtti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyon hükümeti, “Halka hizmet yolunda 1 yıl” ismiyle basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ünal Üstel toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin farklı alanlarda attığı adımlar ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Basın toplantısına, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, bazı bakanlar, hükümete üye siyasi partilerin milletvekilleri ve belediye başkanları da katıldı.

“Bir türlü başarılamayan Yerel Yönetimler Reformu’nu biz hayata geçirdik” diyen Üstel, gösterdikleri cesaret ve kararlılıkla finansal açıdan kendi ayakları üzerinde durabilecek, araç ve personel sayısı bakımından güçlü, gelirleri artan belediyeler yarattıklarını söyledi.

Yeni Girne Hastanesi inşaatının da yine bu hükümet döneminde yaratılan finansmanla yeniden başlatıldığını aktaran Üstel, bu projenin 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanmasını planladıklarını bildirdi.

Üstel, “Halka hizmet yolunda bir yıl geçirdik. Sizlerle birlikte büyük hedeflere yürüdük. İktidarımızla ve istikrarla yürümeye devam ediyoruz” dedi.

– “Deprem süresi boyunca, Türkiye ile kardeşliğimizin sadece sözde olmadığını, bunun özde de var olduğunu ispatladık”

Başbakan Üstel, bu bir yıllık süre içerisinde Anavatan Türkiye ile kardeşlik hukukunun güçlendirildiğini kaydederek, Türkiye’ye tarihi ziyaretler gerçekleştirildiğini, tarihi projelere ve protokollere imza atıldığını söyledi. Üstel bu sürede Türkiye ile tarifi imkansız acıların da beraber yaşandığını ifade etti.

Üstel, Şampiyon Melekler’in de içerisinde olduğu 49 vatandaşın Türkiye’de 6 Şubat’taki depremde hayatını kaybettiğini anımsatarak, davalarının takipçisi olduklarını vurguladı.

Tek bir vatandaşı dahi deprem bölgesinde bırakmamaya kararlı olduklarını ancak hepsini canlı olarak getirememenin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getiren Başbakan, bu kişilerin görev şehidi ilan edilmesi ve ilgili hakların verilmesi için yasal düzenlemelerin yapıldığını kaydetti. Üstel, anılarının yaşatılması için şehitlik, anıt, spor salonu gibi projeleri hayata geçirmek için, Belediye ve Şampiyon Melekler Derneği ile çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye’ye gönderilen yardımlar, halkın yaptığı mali destekler ve depremzedeler için başlatılan konteyner projesine de değinen Başbakan, nüfusa oranla en büyük arama kurtarma ekibinin, 500’e yakın arama kurtarmacının deprem bölgesine gönderildiğini, 2000’e yakın gönüllünün çalışmasıyla 100’e yakın yardım tırının ulaştırıldığını hatırlattı.

Bu süreçte ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Üstel, “Biz kardeşlerimizin yanında böyle kötü bir günde durmayacaktık da ne gün duracaktık? Yaptığımız her şey helal olsun” diye konuştu.

– “Tüm okul ve kamu binalarımızın depreme karşı risk analiz testleri yapılmaya başlandı”

Üstel, depremin ardından Başbakanlık bünyesinde kurulan deprem denetim komitesi aracılığıyla tarihte bir ilke imza atarak tüm okul ve kamu binalarının depreme karşı risk analiz testlerinin sivil toplum kuruluşlarının desteği ile yapılmaya başlandığını, ileriki aşamada riskli binaların iyileştirme ve yenileme adımlarını atacaklarını bildirdi.

Çocukları riske atmamak için bu süreçte bazı okulların boşaltıldığını anımsatan Üstel, “Söz konusu çocuklarımızsa biz elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız. Yapmaya başladık ve yapmaya da devam ediyoruz” dedi.

– Söz verdiğimiz gibi asgari ücretten vergi alınmasını durdurduk”

Üstel, halkın refah seviyesine yönelik atılan adımları da açıklayarak, sosyal yardım ve cemile yardımı maaşlarına toplamda 8 bin TL, engellilere toplamda 4 bin TL ek katkı sağlandığını kaydetti. Bu kişilere yılda bir kez uygulanan hayat pahalılığının ikiye çıkarılmasıyla da birlikte, sosyal yardım ve vatandaşlarının maaşlarına yüzde 100’e varan artışlar yapıldığını belirtti.

Üstel, söz verdikleri gibi asgari ücretten vergi alınmasını durduklarını da söyledi.

Kamu çalışanlarının alım gücünü kaybetmemesi için “imkanların da ötesinde” artışlar yaptıklarını ifade eden Üstel, son bir yıl içinde bu çalışanlara yüzde 94.51’lik artış yapıldığını, vergi matrahlarında iyileştirmeye gidildiğini, 47/2010 sayılı yasa kapsamındaki çalışanlara yüzde 6’lık brüt artış yaptıklarını dile getirdi.

– “Yıllardır bekleyen Antik Liman Yenileme ve Renovasyon Projesi’ni başlattık”

Hükümetin bu süre içerisinde yıllardır bekleyen Antik Liman Yenileme ve Renovasyon Projesini başlattıklarını ve çok kısa bir sürede bitireceklerini aktaran Üstel, “Yenilenen Antik Liman’la ülkemiz, en önemli simgelerinden birine, eski değerini ve görünümünü koruyarak aynı zamanda çağdaş tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yeniden kavuşacaktır” dedi.

– Yarım kalan ve tamamlanmayan yol projelerini kaynak bularak tek tek tamamladık”

Ulaştırma ve bayındırlık alanlarında atılan adımları da paylaşan Üstel, tamamlanmayan yol projelerine kaynak bularak tek tek tamamladıklarını vurguladı.

Üstel, “Yeni Lefke- Güzelyurt çift şerit yol projesini tamamlayıp hizmete soktuk. Balalan –Yenierenköy yolu ve 90 kilometrelik köy yolu projelerini tamamladık ve açtık. Dilekkaya’nın yıllardır süren yol sorunlarını çözdük. Girne – Alsancak yolu için finansman bulduk, projenin 2. etabını başlattık ve çok önemli bir bölümünü tamamladık” diye konuştu.

Başbakan Üstel, kısa süre içerisinde Girne Batı Çevreyolu’nun tamamlanacağı ve Girne-Çatalköy Çevre Yolu ve Kuzey Lefkoşa Yolu bağlantı yollarının tamamlanacağını duyurdu.

– “Yine onlar yanıldı, biz haklı çıktık”

“Yıllardır konuşulan, ancak bir türlü başarılmayan yerel yönetimler reformunu biz hayata geçirdik” diyen Üstel, bu sayede belediyelerin kapanmadığını, birleştirildiğini ve finansal açıdan kendi ayakları üzerinde durabilecek belediyeler yaratıldığını kaydetti.

Üstel, “Şimdi belediyelerimiz çok daha güçlü yapıları ile çok daha büyük hizmetler veriyorlar. Yine onlar yanıldı, biz haklı çıktık” diye konuştu.

Toplam 72 köyde yol, 50 köyde elektrik, 12 köyde su altyapı çalışmasının tamamlandığını duyuran Üstel, 14 yıldır çözülemeyen Kermiya Şehit Çocuğu Arsaları’nın su, kanalizasyon, elektrik ve telefon alt yapılarının tamamlandığını belirtti.

Bu dönemde Cezaevi projesinin tamamlandığını ve Veri Merkezi binasının açılışının yapıldığını anımsatan Üstel, yeni nesil pasaport uygulamasına geçildiğini, yabancıların taşınmaz mal alımlarında yapılan harç değişikliğiyle Sosyal Konut Projeleri ve Doğal Afetlere Hazırlık Fonu’na önemli kaynaklar sağladıklarını aktardı.

– “İhtiyat Sandığı iştirakçilerinin tümüne yüzde 20 kâr payı dağıttık”

Üstel, çalışma yaşamı ve sosyal hizmetler alanlarında atılan adımlara da yer verdi.

Bu kapsamda, on binlerce çalışanın sigorta primlerine destek sağladıklarını ve İhtiyat Sandığı iştirakçilerinin tümüne yüzde 20 kâr payı dağıttıklarını söyleyen Üstel, Sosyal Sigortalarda Optik Provizyon Sisteminin devreye sokulduğunu, Akit, Çalışma İzni, İşyeri Tescili, Ön İzin ve Yatay Geçiş başvurularında otomasyon sistemine geçildiğini ifade etti.

Çağdaş hizmet veremeyecek duruma gelen Çağlayan Çocuk Yuvası’nın yerine Yeni Lefkoşa Çocuk Yuvası’nın inşaatına başlandığını ve yakında biteceğine de bildiren Başbakan Üstel, çok yakın bir zamanda Lapta yeni Yaşlı Bakım Evi Projesi’nin de biteceğini duyurdu.

– “7 yıldır kapalı olan Devlet Laboratuvarı’nı yenileme çalışmalarını başlattık”

Yıl içerisinde sağlık alanında atılan adımları da açıklayan Başbakan, hastanelere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Yıllardır ilerleme kaydedilmeyen, Yeni Girne Hastanesi İnşaatını hükümetimiz döneminde yaratılan finansmanla yeniden başlattık. 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı planladığımız 160 yataklı Yeni Girne Hastanesi, Girne’nin önemli ihtiyaçlarından birine cevap verecek.

Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladığımız son protokolle Yeni Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin temelinin atılması, Girne Hastanesi’nin iç donanımlarının tamamlanması, Güzelyurt Hastanesi’nin tamamlanması ve Pamuklu’ya yeni bir sağlık merkezi yapımı için kaynak sağladık. Çağdaş ülkelerde olduğu gibi Çocuk Acil Servisi’ni hayata geçirdik.”

Üstel, 2016 yılında yangından zarar gören ve tam 7 yıldır kapalı olan Devlet Laboratuvarını yenileme çalışmalarını başlattıklarını kaydederek, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nin yatak kapasitesini yüzde 50 oranında artırdıklarını hatırlattı.

TC Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokolle çift uyruklu pratisyen hekimlerin mecburi hizmetlerinin ülkede yapmalarının önünü açıldığını da vurgulayan Başbakan, yılmadıklarını, yorulmadıklarını; bu zor dönemde tüm imkansızlıklara rağmen ellerinden gelenin fazlasını yaptıklarını söyledi.

Başbakan Ünal Üstel, hükümetin enerji vizyonunun açık ve net olduğunu söyleyerek, “Yerel santrallerimizi koruyarak ve güçlendirerek, ülkemize kablo ile elektrik getirilmesini sağlayacağız ve enterkonnekte sisteme bağlanacağız” dedi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyon hükümeti, “Halka hizmet yolunda 1 yıl” ismiyle basın toplantısı düzenledi.

Enerjinin çeşitlendirilmesi, güneş enerjisi santrallerinin artırılması, yeşil enerjiye geçişe önem verdiklerini söyleyen Üstel, “Hükümetimiz, halkımıza en kısa sürede, kaliteli, uygun maliyetli, kesintisiz enerjiyi sunmak için çalışmalarını tamamlayacaktır.” dedi.

Üstel, bunu yaparken, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nu (Kıb-Tek) yaşatmaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Başbakan Ünal Üstel toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin bir yılını değerlendirdi, hedefleriyle ilgili bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Basın toplantısına, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, bazı bakanlar, hükümete üye siyasi partilerin milletvekilleri ve belediye başkanları da katıldı.

Anavatan Türkiye ile ilişkileri değerlendiren Üstel, iki ülke arasındaki ilişkilerin finansal değil, yaşamsal olduğunu belirtti.

-“Yaşam suyu tüm evlerimizle ve tüm ovalarımızla çok yakında buluşuyor”

Başbakan Ünal Üstel, hükümetin tarım sektöründe üretim yapanları yalnız bırakmadığını söyleyerek, bitkisel üretim, küçükbaş hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık alanlarındaki 10 bine yakın üreticiye 105 Milyon TL hibe sağladıklarını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen tarımsal amaçlı sulama suyunun Güzelyurt Ovası’na bağlantısını tamamladıklarını söyleyen Üstel,  44 kilometrelik Orta Mesarya Sulama Hattı ile içme kullanma suyunun KKTC’deki tüm yerleşim yerlerine ulaşması için gerekli 207 kilometrelik hattın ihalesini tamamladıklarını vurguladı.

Üstel, “Yaşam suyu tüm evlerimizle ve tüm ovalarımızla çok yakında buluşuyor” diye konuştu.

Üstel, hayvan hastalıkları konusunda başlattıkları çalışmalar neticesinde yüzde 10’lar seviyesinde bulunan hayvan hastalıklarını yüzde 2’ler seviyesine düşürdüklerini açıkladı.

-“Eğitime 9 yeni okul kazandırmayı planlıyoruz”

Eğitimin ve çocukların önemli olduğuna vurgu yapan Üstel,  “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın hak ettikleri çağdaş eğitimi, çağdaş bir sistemde ve çağdaş binalarda almaları son derece önemlidir.” dedi.

Hükümetin yeni okul projelerine önem verdiğini dile getiren Üstel, son bir yılda, ‘Bir Okul Da Sen Yap Projesi’ kapsamında, 4 yeni okul açtıklarını, bu 4 okula ek olarak yapılacak 5 okulun daha protokollerini imzaladıklarını belirtti.

Önümüzdeki yılın son çeyreğinde 9 yeni okulu eğitime kazandırmayı planladıklarını dile getiren Üstel, “Gönüllülerimiz ve yarattığımız ek kaynaklarla kısa, orta ve uzun vadede daha pek çok yeni okul projesini hayata geçirmek en büyük hedefimizdir” diye konuştu.

-“ Özel eğitim ve iş eğitim okullarında tam gün eğitime geçtik”

Eğitimde sadece okul yapmakla kalmadıklarını belirten Üstel, Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi Yasası’nı hayata geçirdiklerini söyledi.

Özel eğitim ve iş eğitim okullarında tam gün eğitime geçtiklerini dile getiren Üstel, mesleki eğitimin farkındalığını artırmak için Kıbrıs’ta bir ilke imza attıklarını ve “1. Mesleki Eğitim ve Yerli Ürünler Fuarı”nı gerçekleştirdiklerini belirtti.

-“ Hal Yasasını Meclis’ten geçirdik”

Hükümetin bu bir yıllık sürede teknoloji, enerji, ekonomi ve sanayi alanlarında da gelişimin önünü açacak yasalara imza attığını dile getiren Üstel, “Halk sağlığını korumak ve ayrıca tarım sektöründeki kayıt dışılığı ve fiyatları kontrol edebilmek için yıllardır konuşulan ama başarılamayan Hal Yasasını Meclisten biz geçirdik.” dedi.

Üstel, şöyle devam etti:

“Teknopark yasası ve tüzüklerini güncelledik.  Üretimimize yön verecek, İhracat Eylem Planını hazırladık. Sanayi Bölgeleri Yasasını Meclisten geçirdik. Sanayi Strateji Belgesi hazırlıklarını başlattık.

Hükümetimiz çağımızın en temel ihtiyaçlarından biri haline gelen enerji konusunda çağı yakalamak adına önemli yasal düzenlemelere imza atmıştır”

– “Akaryakıt otomasyon sistemini hayata geçirdik”

Enerji Üst Kurulu Yasası ve Enerji Dairesi Yasasını Meclise gönderdiklerini dile getiren Üstel, çok kısa bir sürede Meclis’ten geçireceklerini,  Enerji Verimliliği Yasası ve Elektrikli Araçlar Yasasını hazırlayarak Meclise göndereceklerini belirtti.

Akaryakıt sektörünü regüle edebilmek için sistemdeki bütün paydaşları otomasyon sistemine bağladıklarını söyleyen Üstel, Akaryakıt Otomasyon Sistemini hayata geçirdiklerini kaydetti.

Hükümet olarak enerji konusunu en az su kadar stratejik bulduklarını dile getiren Üstel, bu konuda ülkenin enerji arz güvenliğinin sağlanması için ilk adımları atmaya başladıklarını belirtti.

-“ Kablo ile elektrik getirilmesini sağlayacağız ve enterkonnekte sisteme bağlanacağız”

Hükümetin enerji vizyonunun açık ve net olduğuna işaret eden Üstel, “Yerel santrallerimizi koruyarak ve güçlendirerek, ülkemize kablo ile elektrik getirilmesini sağlayacağız ve enterkonnekte sisteme bağlanacağız” dedi.

Bu konuda çalışma yapan bilim insanlarının çok önemli bir bölümünün, kablo ile elektrik getirilmesi ve enterkonnekte sisteme dahil olmayı destekleyen görüşlere sahip olduklarını dile getiren Üstel, şöyle devam etti:

“ Biz de böyle düşünüyoruz. Aynı zamanda, enerjinin çeşitlendirilmesi, güneş enerjisi santrallerinin artırılması, yeşil enerjiye geçiş de bizim için son derece önemli konulardır. Hükümetimiz, halkımıza en kısa sürede, kaliteli, uygun maliyetli, kesintisiz enerjiyi sunmak için çalışmalarını tamamlayacaktır.

Ancak bunu yaparken, Kıb-Tek’imizi yaşatmaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

-“ İki devletin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statülerine dayalı bir anlaşmaya varılması vizyonumuzu kararlılıkla sürdürüyoruz”

Başbakan Ünal Üstel, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulma arayışlarının 50 yıl boyunca federasyon temeline kilitlendiğini ve sonuçsuz kaldığını belirtti.

Üstel, şu ifadeleri kullandı:

“Kıbrıs Türk halkının yıllarca uzatmış olduğu barış eli, Rum komşularımız tarafından sürekli bir şekilde reddedilmiştir. Halkımız, 50 yıl boyunca müzakere masalarına eli kolu bağlı şekilde mahkum edilmiştir.

Ucu açık, sonuçsuz kalan müzakerelere devam etmemiz mümkün değildir. Bu gerçeklerden yola çıkarak Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz tarafından oluşturulan ve Türkiye’nin tüm siyasi kesimleri tarafından desteklenen, adadaki mevcut iki devletin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statülerine dayalı bir anlaşmaya varılması vizyonumuzu kararlılıkla sürdürüyoruz.

Bu bir yıllık süre içerisinde gerek hükümetimiz, gerekse Cumhurbaşkanlığımız yeni vizyonumuzun en iyi şekilde dünyaya duyurulması ve anlatılması için yoğun çalışmalar yürütmüştür.”

Üstel, yeni vizyona uygun olarak, Türk Devletleri Teşkilatı’na yapılan üyelik başvurusunun Türkiye Cumhuriyeti tarafından güçlü bir şekilde desteklenmesi sonucunda, devletin Anayasadaki resmi adı ile yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak 11 Kasım 2022 tarihinde Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildiğini belirtti.

Tüm kurumların da teşkilatın alt kurullarına gözlemci üye sıfatı ile katılmaya başladıklarını söyleyen Üstel, “Bu bizim için yeni bir başlangıçtır. Kıbrıs Türk halkı devleti ile dünyanın bir parçasıdır. Bazıları bizi siyaseten tanımıyor olabilir. Ama devletimizle, kurumlarımızla, sınırlarımızla, yönetimimizle, demokrasimizle, meclisimizle varız ve buradayız. İnanıyorum ki çok uzun olmayan bir süreçte dünya da artık bu gerçekleri görecek ve mevcut tutumunu var olan gerçeklere göre yeniden şekillendirecektir” dedi.

-“  Anavatan Türkiye ilişkiler bize göre finansal değil, yaşamsaldır”

Anavatan Türkiye ile ilişkilere değinen Üstel, şu ifadelere yer verdi:

“Anavatan Türkiye ilişkileri bize göre finansal değil, yaşamsaldır. Bu ilişkileri sadece finansal olarak görmek büyük hata olur.

Anavatan Türkiye bizim için finansal katkıdan çok öte anlamlar taşımaktadır. Türkiye ilişkileri Kıbrıs Türkleri için güven içinde yaşamak demektir. Güvenliktir, garantilerdir, güçlü destek demektir. Dünyaya açılan kapı demektir. Her alanda iş birliği demektir. Kardeşlik demektir. Sevgi demektir. Saygı demektir. Ve her şeyden önemlisi güven demektir. Hükümetimizin Türkiye ile olan ilişkilere bakışı budur.

Bir yıllık süre içerisinde bu düşünceye uygun hareket ederek Türkiye ilişkilerimizi karşılıklı sevgi, saygı ve güven çerçevesinde en üst seviyelere çıkarttık. Saygı gördük, sevgi gördük, destek bulduk.

İmzaladığımız, son İktisadi ve Mali Ekonomik İşbirliği Antlaşması ile 9.5 Milyar Türk liralık tarihi bir kaynağa erişim sağladık.”

Üstel, “Kardeşlik hukukun adeta bir göstergesi olan bu destekten dolayı başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve tüm Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine ve halkına, halkım, hükümetimiz ve şahsım adına bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum.” dedi.

-“İlk evim kredisi verilecek”

Hükümetin önünde 3 yıllık görev süresi bulunduğunu bu sürede yeni ve büyük hedeflere doğru yürüyeceklerini söyleyen Üstel, “Cesaret ve kararlılıkla bugüne kadar, atılamayan tüm adımları atmaya, ihtiyaç duyulan tüm reformları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Halkımıza verdiğimiz tüm sözleri yerine getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Üstel, “Biz konuşmuyoruz. İş yapıyoruz. Bu bizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğimizdir. Biz az konuşuyoruz çok iş yapıyoruz” diye konuştu.

Başbakan Ünal Üstel, hedeflere de değindiği konuşmasında, çok kısa bir süre içerisinde hane gelirleri 85 bin TL’yi aşmayan ve ilk defa konut sahibi olacak gençlere 1 milyon 200 bin TL’ye kadar aylık yüzde 1 faizli, 10 yıl vadeli “İlk Evim Kredisini” vermeye başlayacaklarını ifade etti.

Bu kredi ile, ev sahibi olamayan gençleri yuva sahibi yapacaklarını dile getiren Üstel, “Hükümet olarak gençlerimizin yanındayız. Bunu lafta bırakmıyoruz. Gereğini yapıyoruz.” dedi.

Depreme dayanıklı olmadığı için, yıkılıp yeniden yapılması gereken konutlara yönelik, 1 milyon 200 bin TL’ye kadar, aylık yüzde 1 faizli ve 10 yıl vadeli “Depreme Karşı Dayanıklı Evler Kredisi” vereceklerini söyleyen Üstel, depreme dayanıklı olmadığı için, güçlendirilmesi gereken konutlara özel kredi paketi hazırlayacaklarını kaydetti.

Tarım, hayvancılık, ormancılık, arıcılık, balıkçılık ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren kendisi dahil 10 kişiye kadar çalışanı olan işletmelere 2023 yıl sonuna kadar sigorta prim desteğini yeniden başlatacaklarını dile getiren Üstel, bu destekten 7 bini aşkın insanın faydalanacağını belirtti.

“150 Bin Türk Liralık düşük faizli küçük esnaf, tarım ve hayvancılık kredilerini vermeye başlıyoruz” diyen Üstel, Merkez Bankası ile imzalanan protokolle, Lefkoşa Metehan bölgesine bir meslek lisesi yapımına başlayacaklarını adının da Rauf Raif Denktaş Meslek Lisesi olacağını kaydetti.

Sorular…..

Başbakan Ünal Üstel ve bakanlar gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Üstel, et fiyatlarına ilişkin çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, taban fiyat belirleme noktasında çalışmaların sürdüğünü, sonuçlandığı zaman açıklamanın yapılacağını belirtti.

Enerji konusunda da değerlendirmede bulunan Üstel, Kıb-Tek’in yasasının hazırlandığını Cumhuriyet Meclisi’nden geçirileceğini söyledi.

Özel televizyon kanalarının uydudan çıkması konusundaki soruyu yanıtlayan Üstel, BRTK’nın tamamlamak üzere olduğu projeyle sorunun giderileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, “ülkeye girişler ve güvenlik konusundaki” bir soru üzerine e-vize ve otomasyon sistemi çalışmalarının sürdüğünü, bu sistemlerin devreye girmesiyle girişlerde daha sıkı denetim yapılabileceğini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, öğrenci kimliğini istismar edenlerin tespit edilerek geri gönderildiğini, ülkedeki suç olaylarına karışan öğrenci sayısının sanıldığı kadar fazla olmadığını söyledi.

Özel okulların fiyatlarında yaşanan artışa da değinen Çavuşoğlu, yapılması gerekenin devlet okullarının altyapılarını tamamlamak, uluslararası standartları yakalamak ve tam gün eğitime geçmek olduğunu, 2023-2024 eğitim yılında haftada iki gün tam gün eğitime geçileceğini belirtti.

Maliye Bakanı Alişan Şan da Türkiye’deki seçimler ve dövizin yükselmesi konusundaki soruyu yanıtlayarak, beklentinin kurlardan ziyade faizlerde bir artış olduğunu, yaşanacak olası bir yükselişe karşı çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar