KıbrısManşet

Umutlar yeni yıla kaldı


Sendikalar ve temsil ettikleri kitleler açısından 2018 kötü geçti. Sendikacıların 2019’a ilişkin umutları büyük olmasa da beklentileri yüksek

 

“2018 KÖTÜ GEÇTİ”: Kamu-Sen Başkanı Atan: 2018’in kötü geçti, kara bir yıl olarak tarihe yazıldı. 2018’in başlangıcından sonuna kadar kaos dolu bir yıl yaşandı. Hükümetin 2019’da daha iyi ve nitelikli yönetim göstermesini bekliyoruz

 

BEKLENTİ ÇOK: Türk-Sen Başkanı Bıçaklı: 2018 çalışanlar ve halkımız için iyi geçmedi. 2019’da beklentimiz Göç Yasası’nın ortadan kaldırılması, Özelleştirme Yasası’nın iptal edilerek, Özerkleştirme Yasası’nın geçirilmesi, asgari ücretin günün koşullarına göre düzenlenmesi, özel sektörün de sendikalaşması için yasal düzenlemelerin yapılmasıdır

 

“KALICI BARIŞ OLSUN”: Hür-İş Başkanı  Çaluda: Sel, ekonomik kriz, cinayet ve kazaları içinde barındıran bir yıl geçirdik. Kısacası 2018 iyi geçmedi, herkesin  ilgili yaraları büyük oldu. 2019’da 2018’de yaşananların yeniden yaşanmaması temennisindeyiz. 2019 için Kıbrıs’ta kalıcı bir barış beklentilerimiz arasında

 

Eniz ORAKCIOĞLU

Sendikalar 2018’de yaşanan olumsuzlukları sıralayarak, 2018 yılının birçok yönden kötü bir yıl olduğunu vurguladı. Sendika başkanları, 2018 yılında yaşanan olumsuzluklar arasında; ekonomik krizi, sel felaketini, cinayetleri, ölümlü kazaları, artan suçları ve hükümetin yanlış politikalarını sıraladı. 2019 yılından ise yaşanan olumsuzlukların bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan sendika başkanları,  hataların düzeltilmesi, bazı yasaların değiştirilmesi,  asgari ücretin yükseltilmesi, özel sektör çalışanlarının sendikalaşmasını önünün açılması ve Kıbrıs sorunun çözülmesi beklentisi içinde olduklarını aktardı.

 

Atan: hükümetten daha iyi bir yönetim bekliyoruz

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Metin Atan, 2018’in kötü geçtiğini ve kara bir yıl olarak tarihe yazılacağını aktararak, 2018’in başlangıcından 2018’in sonuna kadar kaos dolu bir yıl yaşandığını belirtti. 2018’de yaşanan ekonomik krizin vatandaşları perişan ettiğini vurgulayan Atan, 2018’de artan suçlara da dikkat çekti. 2019’için hükümetin daha iyi ve nitelikli yönetim göstermeleri beklentisinde olduklarının altını çizen Atan, halka ve vatandaşa dönük bir vizyona sahip olmalarını diledi.

 

“2018 kara tablo olarak yazılacak”

Hayat Pahalılığı ile ilgili Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın “Memur emekçi değildir” sözlerini de eleştiren Atan, Denktaş’ın emekçi diye tanımladığı özel sektör çalışanları için 2018 de ne yaptıklarını sorguladı. Hükümetin halktan, emekçiden ve memurdan alarak siyasi partilere yüzde 30 artış vermesini ve turizm teşviklerini artırmalarını da eleştiren Atan,  2019’da bunların telafisinin gerçekleşmesini istedi.

yaşanan sel felaketini de hatırlatan Atan, 2018’in kara bir tablo olarak anılacağına dikkat çekti. Vatandaşların, artık tünelin ucundaki ışığı göremediğini söyleyen Atan, CAS çalışanlarının başına gelenlerinde üzücü olduğunu ve bu konuda gereken tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

2019’da çalışanlar ve özel sektördekiler için daha güzel günler getirmesini dileyen Atan, Özel sektör çalışanlarının da sendikalaşması noktasında adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

 

 

AYRI KAREDE

 

Bıçaklı: 2018 çalışanlar ve halk için iyi geçmedi

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı, 2018’in çalışanlar ve halkımız için iyi geçmediğini söyleyerek, döviz krizinin de buna etkisi olduğunu ama krizin etkisinde hayat pahalılığını çalışanların ödediğini belirtti. Çalışanların, özellikle de özel sektörde asgari ücretle çalışanların açlık sınırının altında ücret aldığını vurgulayan Bıçaklı, Türk-Sen olarak şu andaki hükümetten beklentilerinin çok yüksek olduğunu kaydetti.

Bıçaklı, Şu anda hükümette bulunan siyasi partilerin en az üçü ile geçmişte gerek asgari ücret, gerek HP, gerekse göç yasası ve özerkleştirme yasasının düzeltilmesi için birlikte çok eylem yaptıklarını söyledi. Bu nedenle 4’lü koalisyon hükümetinden bu yönde beklentileri olduğunu aktaran Bıçaklı,  hükümet kurulduktan sonra hükümetteki partilerle birlikte yanlıştır dedikleri şeylerin düzeltilmesini beklediklerini hatırlattı. Sadece Çalışma Bakanının özel sektörde sendikalı olması koşulu ile destek vereceğim hamlesinin dışında bir gelişme görmediklerini vurgulayan Bıçaklı, Dome Otel’de yaşanan huzursuzluğu da 2018’in olumsuzlukları arasında saydı.

 

“Asgari ücret günün koşullarına göre düzenlenmeli”

Devletin hava alanında bir tek eli kalan CAS’ı da hükümetin çalıştırmayı beceremediğini ve CAS’ın kapatıldığını söyleyen Bıçaklı, 133 kişinin sokağa atıldığını hatırlattı ve2018’in kötü anımsanacak olaylarına CAS’ı da ekledi.  Ülkede sorunların olabileceğinin altını çizen Bıçaklı, sorunlara çözüm bulacak mekanizmanın hükümet olduğunu söyledi. 2019’da beklentilerinin başta CAS, Dome Otel olmak üzere, diğer kurumların da hızlı bir şekilde çalışması için tedbir almaları olduğunu vurgulayan Bıçaklı, Göç Yasası’nın biran önce ortadan kaldırılması gerektiğiniz ve Özelleştirme Yasası’nın iptal edilerek, Özerkleştirme Yasası’nın geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Asgari ücretin de günün koşullarına göre düzenlenmeli ve yasa değişikliği de yapılarak, çalışanların yaşamlarını sürdüre bileceği noktaya getirilmesi gerektiğini savunan Bıçaklı, özel sektörün de sendikalaşması için yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti

Kıbrıs konusuna da değinen Bıçaklı, 2018’de Kıbrıs sorununun çözüleceği umudunun yüksek olduğunu ama gerçekleşmediğini kaydederek, 2019’da bu sorununu çözülmesini temenni etti.

 

Çaluda: 2018 iyi geçmedi

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Çaluda, 2018’in iyi geçmediğini ve herkesin 2018’le ilgili yaralarının büyük olduğunu vurgulayarak,  kadın cinayetlerine, uyuşturucu ve tecavüz gibi birçok suç çeşitlerinde atış olduğunu aktardı. 2018’de Dome Otel ve CAS’la ilgili olumsuz gelişmelerin yanında, üreticinin de tüccarın insafına bırakılmasını olumsuzluk olarak değerlendiren Çaluda, yaşanan sel felaketini de hatırlattı.

2018 yılı için Hükümeti de eleştiren Çaluda, “Dağ yolunda yaşanan ölümlü kazada Kemal Dürüst’ü istifaya çağıran kişiler, şimdiki Ulaştırma Bakanını neden istifaya çağırmıyor, Kudret Özersay, Serdar Denktaş için ihalesiz araç aldı diye şikayet etmişti, o olay ne durumda? hani şimdiki hükümet yolsuzlukların üzerine gidecekti” dedi.

 

“2019’da bir önceki yıl yapılan hatalar telafi edilmeli”

2019’da 2018’de yaşananların yeniden yaşanmaması temennisinde bulunan Çaluda, hükümetteki partilere de hükümete gelmeden önce verdikleri vaatleri gerçekleştirmeye çağırdı. 2019 için Kıbrıs’ta kalıcı bir barış isteyen Çaluda, Asgari Ücret Komisyonunun da üç kez toplanması gerekirken toplanmadığının altını çizdi. Siyasi Parti bütçelerine yüzde 30’luk artışı eleştiren Çaludağ, siyasi partiler bütçesine artış yapan hükümetin emekçiye bir kuru  artıştı uygun görmediğini de sözlerine ekledi.Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı