Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali başlıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali başlıyor


Kültür sanat alanında faaliyet gösteren 5 sivil toplum örgütünün, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Gençlik Dairesi’yle birlikte organize ettiği “10. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali”, 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında, eski bayram yeri ruhunu da hatırlatma düşüncesiyle Çağlayan Parkı’nda yapılıyor.

Üç yıl aradan sonra bu yıl yeniden düzenlenecek festival, Göçmenköy Taşkınköy Kültür Derneği (GÖÇTAŞ), Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi (FOGEM), Lefkoşa Folklor Derneği (FOLKDER), Gençlik Merkezi Birliği ve Halk Sanatları Derneği (HASDER) tarafından LTB ve Gençlik Dairesi temsilcilerinin de yer aldığı bir komite tarafından hazırlandı.


Lefkoşa’nın bir zamanlar “Bayram Yeri” kurulmasıyla ünlü Çağlayan Parkı’nda yer alacak ve “Çağlayan” temasıyla hazırlanan festivalde, KKTC’den ekipler yanında Türkiye, Kırgızistan, Slovakya ve Paraguay’dan da konuk ekipler gösteriler sunacak.

Türkiye’den Sis Dans, Kırgızistan’dan Aruuke Bishkek Nuru, Slovakya’dan Grup Lubovnan ve Paraguy’dan Kove isimli dans gruplarının yer alacağı festivalde modern dans gösterisi, müzik dinletisi, fotoğraf sergisi ve sinema etkinlikleri düzenlenecek.

7 farklı modern dans grubunun, 8 farklı müzik grubu ve sanatçının sahne alacağı etkinlikte, her gece tarihi Çağlayan Restoran’da (şimdiki Green Kitchen) eski Türk Filmleri Afişleri Sergisi ve film gösterimleri yapılacak.

Festival boyunca Çağlayan Parkı’nda “Çağlayan ve Çağlayan’da İz Bırakanlar” isimli fotoğraf sergisi izlenebilecek.

2 Eylül’de ise “Eski Çağlayan” konulu panel yapılacak. Festivalde yiyecek, içecek, el sanatları ve Kıbrıs’a ait ürün stantları da yer alacak.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar