KıbrısManşet

Ulaşımda büyük kaos


Kamu Araçları İşletmeleri Birliği üyesi şirket ve otobüs sahipleri dün de taşımacılık hizmeti vermedi. Binlerce öğrenci yine okullarına gidemedi, yüzlerce vatandaş perişan oldu. Kar-İş, boykot kararından geri adım atmadı. Daha sert eylemler kapıda

SINIFLAR BOŞ KALDI: Kar-İş’in eylemi eğitime darbe vurdu. Öğrenci nüfusu 913 olan Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde dün ortalama 150 öğrenci ile ders yapıldı. Bayraktar Ortaokulu’nda ise dün toplam 52 öğrenci ders başı yaptı. Bayraktar Ortaokulu’nun öğrenci nüfusu 416

VATANDAŞ PERİŞAN OLDU: Kar-İş üyesi otobüs ve minibüs işletmecilerinin taşımacılık hizmetini durdurma eylemi yüzlerce vatandaşın da mağdur olmasına neden oldu. Eylemden haberdar olmayan çok sayıda vatandaş, uzun süre duraklarda otobüs, minibüs bekledi, sıcak havada susuz perişan oldu

TRAFİK FELÇ: Kar-İş eyleminden haberdar olan yüzlerce vatandaş ise dün ulaşımını kendi imkanları ile sağladı. Kimisi şahsi aracını kullandı kimisi komşusunun aracı ile seyahat etti. Yollarda araç sayısı arttı, zaten zor olan trafik, dün çileye dönüştü

KAR-İŞ TAVRINI SERTLEŞTİRDİ: Kar-İş Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Solyalı, öğrenci taşımacılığı hizmet bedellerini almadıkları gerekçesi ile önceki gün aldıkları boykot kararından geri adım atmayacaklarını eylemlerini genişleterek sürdüreceklerini kaydetti. Solyalı: Bugün güzergah taşımacılıkları ve özel okullara taşımacılık da duruyor

Duygu ALAN

Kamu Araçları İşletmeleri Birliği (Kar-İş) üyesi otobüs ve minibüs işletmecileri, 52 iş günü öğrenci taşımacılık hizmet bedelini halen alamadı.

Hizmet bedellerini tahsil edemedikleri gerekçesi ile önceki gün boykot kararı alan Kar-İş üyesi otobüs ve minibüs işletmecileri dün yine araçlarının kontaklarını çevirmedi.

Taşımacılık hizmeti verilmedi, binlerce öğrenci dün yine okullarına gidemedi. Yüzlerce vatandaş ise duraklarda perişan oldu.

Kar-İş Yönetim Kurulu dün öğleden sonra gerçekleştirdikleri toplantıda boykot kararından geri adım atmama, eylemlerini daha da genişleterek sürdürme kararı aldı.

Kar-İş Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı okulların dışında güzergah taşımacılıkları ve özel okullara taşımacılığın da bugün durdurulacağını kaydedildi.

Binlerce öğrenci eğitim alamadı

Kar-İş üyesi otobüs ve minibüslerden taşımacılık hizmeti alan binlerce öğrenci önceki gün olduğu gibi dün de okullarına gidemedi.

Bazı okullarda öğrenci olmadığından ders yapılamazken bazı okullarda 28 kişilik sınıflarda 7 kişi ile ders yapıldı.

Öğretmenler tepkili

Havadis’e konuşan bazı öğretmenler, hak arama mücadelesi nedeni ile Kar-İş üyesi otobüs ve minibüs işletmecilerine saygı duyduklarını ancak bu hak arayışında yöntemlerinin yanlış olduğunu kaydetti.

“Bir taraftan hak aranırken diğer taraftan binlerce kişinin hakkı adeta gasp ediliyor” diyen öğretmenler, Kar-İş üyelerine “Mücadelenizi öğrencilerin eğitim haklarının ellerinden alarak sürdürmeyin” çağrısında bulundu.

 

Halk perişan oldu

Kar-İş üyesi otobüs ve minibüs işletmecilerinin boykot kararı sadece öğrencileri değil ulaşımını toplu taşımacılık ile sağlayan yüzlerce vatandaşı da mağdur etti.

Ulaşımını toplu taşıma araçları ile sağlayan çok sayıda vatandaş dün otobüs beklerken duraklarda adeta rezil oldu.

 

Trafikte karmaşa

Kar-İş’in eyleminden haberdar olan ve normal günlerde ulaşımını toplu taşıma araçları ile sağlayan vatandaşlar, dün ya şahsi aracını kullanarak ya da komşusunun, eşinin dostunun aracı ile ulaşımını sağlamak zorunda kaldı.

Hal böyle olunca yollarda araç sayısı arttı, trafik ise iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı.

 

Kar-İş direnmeye devam edecek

Kamu Araçları İşletmeleri Birliği (Kar-İş) Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Solyalı, öğrenci taşımacılığı hizmet bedellerini almadıkları gerekçesi ile önceki gün aldıkları boykot kararından geri adım atmayacaklarını eylemlerini daha da genişleterek sürdüreceklerini kaydetti.

Solyalı, eylemin bugün de devam edeceğini ifade ederek şunları söyledi: Hükümet kanadından halen daha karşımızda bir muhatap yok. Çözüm arayışı yerine aksine tehdit var. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı okulların dışında güzergah taşımacılıkları ve özel okullara da taşımacılığı durdurma karı aldık. Mücadelemizi sonuna dek sürdüreceğiz.”
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı