UKÜ’nün yeni hedefi tıp - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
KıbrısManşet

UKÜ’nün yeni hedefi tıp

UKÜ

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Halil Nadiri, UKÜ Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürü Pınar Baloş ile birlikte dün Havadis’i ziyaret etti. Hedefleri ve projelerini anlatan Prof. Dr. Nadiri, UKÜ TIP ve Diş Hekimliği Fakültelerinin de müjdesini verdi

 


Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Rektörü Prof Dr. Halil Nadiri, UKÜ Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürü Pınar Baloş ile birlikte dün Havadis’i ziyaret etti.

Havadis Gazetesi Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün, Haber Müdürü Duygu Alan, Reklam Müdürü Gizem Davulcu ve Radyo Havadis Programcısı Pınar Barut ile bir araya gelen Prof Dr. Halil Nadiri, hedeflerini anlattı, topluma hizmet noktasında medya ile üniversitelerin işbirliğinin önemi hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Havadis’i her zaman kendilerine çok yakın hissettiklerini ve iki kurumun işbirliğinin her daim üst düzeyde olduğunu anlatan Prof Dr. Nadiri, bu işbirliğinin ve diyalogun devamından memnuniyet duyacağını ifade etti.

Prof Dr. Halil Nadiri, ziyareti çerçevesinde, UKÜ’nün akademik çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verirken UKÜ TIP ve Diş Hekimliği Fakültelerinin de müjdesini verdi.

 

Nadiri: Medya üniversite ilişkisi çok önemli

Prof Dr. Halil Nadiri, adanın ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini, bu süreçte üniversitelerin ayakta kalan ve ciddi bir katma değer yaratan kurumlar olduğunu söyledi.

Prof Dr. Nadiri,  medyada yer alan üniversitelere ilişkin haberlerin üniversite eğitimini Kıbrıs’ta almak isteyenlere çok ciddi kaynak oluşturduğunu, bu bağlamda üniversite öğrencileri ile ilgili haber yaparken öğrenciyi ve üniversiteyi hedefe koymamak gerektiğini söyledi.

Prof Dr. Halil Nadiri, “Medyaya yansıyan haberlerde maalesef çok ciddi bir olumsuz hava yaratılıyor. Öğrenciler, muhakkak farklı kültürlerden geliyorlar ve farklı alışkanlıkları var, ülkeye adaptasyonda sıkıntı çekebiliyorlar ancak öğrencileri, üniversiteleri hedefe koymayacak şekilde haberlerin yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Havadis’in bu konuda hassasiyetinin farkında olduklarını belirten Prof Dr. Halil Nadiri, tüm medya kuruluşlarının benzer hassasiyeti gösterdiklerini söylemenin ise çok mümkün olmadığını vurguladı.

 

“Hedef topluma örnek olmak”

Prof Dr. Halil Nadiri,  UKÜ’nün topluma örnek olma hedefi ile çalışmalarını titizlikle yürüttüğünü ve üniversitenin bu konuda projeler üretmeye çalıştığını ifade etti.

Prof Dr. Nadiri,  üniversitenin bu bağlamda, hukuk, iletişim, çevre duyarlılığı, psikoloji, mühendislik ve sağlık alanlarında kadrolarının da büyüdüğünü söyledi.

Bu kadrolar ile topluma, diğer kurum ve kuruluşlara destek olabilmenin UKÜ için önem arz ettiğini ifade eden Prof Dr. Halil Nadiri, “Biz sadece kampus içinde kalan değil, yaşadığımız topluma, bölgeye de hizmet veren bir üniversite vizyonu ile yürüyoruz” diye konuştu.

 

“TIP Fakültesi 2019-2020 yılında ilk öğrencilerini alacak”

Prof Dr. Halil Nadiri, Havadis’e yaptığı ziyarette UKÜ TIP Fakültesi müjdesini de verdi.

Prof Dr. Halil Nadiri, “İki gün önce TIP Fakültemizin de onayını aldık.  2019-2020 eğitim ve öğretim yılında da ilk öğrencilerimizi alacağız” dedi.

Fakültenin hastane kısmı ile ilgili UKÜ’nün Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile bir afilasyonu olduğunu kaydeden Prof Dr. Halil Nadiri, “Bu hususta bir önceki sağlık bakanı ile de görüştük. ‘Eğer arzu edilirse mevcut hastaneyi geliştirmeye de hazır olduğumuzu belirterek gerekirse 10-15 milyon Euro kaynak ayırıp hastaneyi değiştirelim, bizim üniversitemizin araştırma, eğitim hastanesi olsun, oradaki hekimler de birebir hastanenin içerisinde ders veren hem de uygulatma yapan olsun, onların gelişimine de katkı sağlayalım’ önerisinde bulunduk” dedi.

Ancak sonrasında Şehir Hastanesi Projesi’nin gündeme geldiğini kaydeden Prof Dr. Halil Nadiri, “Şimdi Türkiye’de hastaneler zinciri olan çok büyük bir kurum ile bu konuda anlaştık. Öğrencilerimizin son 3 yıllık uygulamalarını Türkiye’de yaptıracağız” dedi.

 

“Sırada Diş Hekimliği Fakültesi var”

UKÜ Rektörü Prof Dr. Halil Nadiri, UKÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin onayının da alındığını söyleyerek hazırlıkların süratle devam ettiğini açıkladı.

Prof Dr. Halil Nadiri, “ÜKÜ bir değişim yaptı. TIP ve Diş Hekimliği Fakülteleri ile birlikte daha farklı bir safhaya geçiyor. Sağlık eğitimi konusunda bölgenin merkezi olma konusunda bir adım attı. 2023 yılına geldiğimizde Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin çok daha farklı bir noktada olacağına inanıyorum” dedi. UKÜ’de şuanda 109 ülkeden toplam 19 bin öğrencisi olduğunu belirten Prof Dr. Halil Nadiri, UKÜ’nün binlerce farklı ülkenin kendi profilini tanıtan geceler düzenlendiğini bunun da farklılaşmak açısından önem arz ettiğini belirtti.

 

Baloş: Amacımız kamu hizmeti yapmak

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürü Pınar Baloş ise arzu edilenin üniversite ile kamu hizmeti yapmak olduğunu belirterek, “Bunu başarabilirsek bizim üniversiteyi tanıtmak gibi bir derdimiz veya kaygımız da olmaz” dedi.

 

Düzgün: Topluma hizmet amacı ile ilişkilerimiz güçlenerek artacak

Havadis Gazetesi Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün, Havadis ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin işbirliğinin uzun bir süredir devam ettiğini belirterek bu işbirliğinin eğitim, sağlık ve daha birçok alanda toplumu aydınlatma noktasında çok değerli olduğunu kaydetti.

Bu bağlamda Havadis’in üniversitelerle işbirliği yapmaya her zaman hazır olduğunu kaydeden Düzgün, iki kurum arasında karşılıklı bilgi ve deneyimlerin paylaşılmaya devam edileceğini, topluma hizmet amacı ile yürütülen diyalogun, mevcut iyi ilişkilerin de güçlenerek artacağını ifade etti.

 

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar