UKÜ’den bir ilk daha - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
EğitimSürmanşet

UKÜ’den bir ilk daha

Halil İbrahim YalınHalil İbrahim Yalın

Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri arasında ilk kez, UKÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı EPDAD Tarafından Akredite edildi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı, Öğretmenlik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) tarafından değerlendirilerek, 3 yıllık akreditasyon almaya hak kazandı.


Yoğun bir hazırlık süreci sonunda başarı

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil İbrahim Yalın, akreditasyonun eğitim programlarının tanımlanmış kalite standartlarını karşılayıp karşılamadığının bir akreditasyon kuruluşu tarafından değerlendirildiği bir kalite güvence süreci olduğunu kaydederek, UKÜ Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans programı olarak akreditasyon için EPDAD’a başvurduklarını kaydetti.  Yalın, üniversite yönetimi, öğretim elemanları, öğrenciler ve diğer paydaşlarla işbirliği içerisinde yoğun bir çalışma yaparak değerlendirme sürecine hazırlandıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Yalın, EPDAD heyetinin 9-11 Mart 2020 tarihleri arasında kendilerini ziyaret ederek eğitim programlarını denetlediklerini ve Mayıs 2020 tarihinde de değerlendirmelerini tamamlayarak söz konusu programı akredite ettiklerini açıkladı.

Mezunlara istihdam olanağı

EPDAD akreditasyonunun UKÜ Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programında kaliteli bir eğitim yapıldığı ve nitelikli öğretmen adayları yetiştirildiği anlamına geldiğini ifade eden Yalın, “Alınan akreditasyon, adayların üniversitemizi tercihi ve mezunlarımızın istihdam olanaklarının artması bakımından da çok değerlidir” şeklinde konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar